Shkresat vijnë në emër të kryetarit të vdekur, çudia me OJF-në , detyrimet kalojnë në emër të ish-administratorit

Emisioni Ajsberg në Fax News, ka trajtuar sot një rast të çuditshëm që vjen nga Pogradeci, ku një ish-kryetar i OJF-së përballet me detyrime të prapambetura në tatime, edhe pse ka marrë më herët vërtetim për të kundërtën.

“Personi që na thërriti në Pogradec ishte Xhevair Lame, drejtues i një OJF-je, pasi kishte në problem”, tregoi që në nisje të emisionit gazetari Artur Çani.

Problemi im qendron se para dy vitesh unë kam qenë përfaqësues i një OJF-je, dhe për shkak të ndërrimit të drejtuesve, unë njihem ende si përfaqësues i saj. Sipas procedurës unë shkoj dhe regjistrohem në Korçë, kërkova nga drejtoria e tatimeve një pasqyrë për detyrimet e kësaj organizate.

Më vjen një letër, ku më thuhet se shoqata “Vllazëria Egjiptiane” nuk kishte asnjë lloj detyrimi”, tregoi fillimisht Lame.

“Pas një periudhë disamujore, për arsyet e mia personale unë jap dorëheqjen, duke lajmëruar dhe Asamblenë e Përgjithshme, mbahet vendim, procesverbal, dhe vendoset që kompetencat ti kalojnë nënkryetarit.

Unë sërish kërkoj një vërtetim te e-albania, që të isha transparent dhe me grupin që do të vazhdonte punën, dhe portali më njofton se kjo shoqatë nuk ka detyrime”, shtoi më tej denoncuesi, ndërsa më pas mësohet se në krye të kësaj shoqate zgjidhet përkohësisht Valentina Veçollari.

Por problemi ende nuk kishte nisur…

Pavarësisht se kishte marrë vërtetime, Lame përballet me një surprizë të pakëndshme, pasi ishte larguar nga drejtimi i OJF-së: Pas një kohe më vjen një njoftim që personi që ka vdekur, dhe ka qenë para meje kryetar kishte pasur detyrime. Nuk kishin se çfarë më thoshin te Tatime, dua ndihmën e emisionit tuaj, se më kanë ngarkuar edhe mua, edhe pse kam marrë vërtetime që nuk kam pasur asnjë detyrim të prapambetur.

Drejtori i Tatimeve në Korçë, Tollonozi i pyetur nga Ajsberg u shpreh: Ka qenë një gabim njerëzor i inspektorëve të tatimeve, pasi nuk ka një mbyllje të shoqatës. Në adresën e tatimeve dalin dy emra, ka qenë një lapsus i inspektorit. Detyrimet nuk janë në emër të administratorit, por të vetë shoqatës.

Por pavarësisht se Lame është në rregull tashmë te Tatimet, problemet e kësaj shoqate vijojnë ende, pasi nuk ka një kryetar që të bëjë mbylljen.

“Shoqata është jashtë funksioneve, sekretari që është, nuk është i zgjedhur me votë, dhe nuk ka të drejtë që të bëjë mbylljen e kësaj shoqate. Kjo është një situatë qesharake, e cila kërkon një zgjidhje. Shkresat vijojnë që të vijnë në emër të një personi që ka vdekur që në 2015”, u shpreh gazetari Çani, që kërkoi një interpretim ligjor për këtë rast, pasi me siguri ky është një problem me të cilin mund të hasen dhe OFJ të tjera në vendin tonë.

443 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 12. Hey there! Do you use Twitter? I’d like to follow you if that would
  be okay. I’m absolutely enjoying your blog and look forward to new posts.

 13. We are a group of volunteers and opening a new
  scheme in our community. Your web site offered
  us with valuable information to work on. You’ve done
  an impressive job and our whole community will be thankful to
  you.

 14. I just couldn’t depart your site prior to suggesting
  that I extremely enjoyed the usual info a person supply to your
  visitors? Is gonna be back ceaselessly in order to inspect new
  posts

 15. Can I simply just say what a comfort to uncover someone that actually knows what they are discussing
  on the internet. You actually understand how to bring a
  problem to light and make it important. A lot more people really
  need to read this and understand this side of the story.
  It’s surprising you are not more popular since you certainly have the gift.

 16. I’m not sure exactly why but this website is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a problem on my end?

  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 17. Do you mind if I quote a couple of your articles as
  long as I provide credit and sources back to your website?
  My website is in the very same niche as yours
  and my users would definitely benefit from a lot of the information you present here.
  Please let me know if this ok with you. Many thanks!

  Feel free to surf to my site Compoise CBD Review

 18. Hey I am so happy I found your site, I really found you by mistake, while I
  was browsing on Askjeeve for something else, Nonetheless I am here now and would just
  like to say thanks a lot for a remarkable post and a all round
  enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time
  to browse it all at the minute but I have book-marked it and
  also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep
  up the fantastic job.

  Here is my web site :: Frio Breeze Review, http://www.ptfang.com,

 19. obviously like your web site but you need to check the spelling
  on quite a few of your posts. Many of them are
  rife with spelling issues and I to find it very bothersome
  to tell the reality however I will definitely come again again.

  Also visit my web blog; Frio Breeze Review

 20. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any suggestions would be greatly appreciated.

 21. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no backup.
  Do you have any methods to stop hackers?

 22. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It really useful
  & it helped me out a lot. I hope to give something back and help
  others like you helped me.

 23. My spouse and I absolutely love your blog and find most
  of your post’s to be exactly what I’m looking for.

  Do you offer guest writers to write content available for you?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a lot of the subjects you write
  regarding here. Again, awesome blog!

 24. An outstanding share! I have just forwarded this onto a co-worker who had been conducting a little homework on this.
  And he in fact bought me lunch simply because I discovered it for him…
  lol. So let me reword this…. Thank YOU for
  the meal!! But yeah, thanks for spending some time to discuss
  this matter here on your internet site.

 25. Hey there! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I
  really enjoy reading your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that
  go over the same subjects? Thank you!

 26. Hi there superb website! Does running a blog similar to this require a great
  deal of work? I have virtually no understanding of computer programming however I was hoping to start
  my own blog soon. Anyways, if you have any recommendations or tips for new
  blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I
  just had to ask. Many thanks!

 27. I was suggested this website via my cousin. I am not
  positive whether or not this submit is written by means of him as no one else recognise
  such specific about my difficulty. You’re incredible!
  Thanks!

 28. Greetings from Ohio! I’m bored at work so I decided to check out
  your site on my iphone during lunch break. I enjoy the info you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic site!

 29. Have you ever thought about writing an ebook or guest
  authoring on other sites? I have a blog centered on the same topics you
  discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would appreciate your work.
  If you are even remotely interested, feel free to send me
  an e-mail.

 30. I just like the valuable info you supply on your articles.
  I’ll bookmark your weblog and take a look at
  again here regularly. I am reasonably certain I will be informed many new stuff right right here!
  Best of luck for the following!

 31. Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Very useful info specifically the ultimate part 🙂 I handle such info much.
  I was looking for this particular info for a very long time.

  Thanks and good luck.

 32. Incredible! This blog looks just like my old one!
  It’s on a completely different topic but it has pretty much the same page layout and design. Outstanding choice of colors!

 33. Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Thank you

  Feel free to surf to my blog post :: raycon

 34. Hello would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m going to start my own blog soon but I’m having a difficult time deciding
  between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m
  looking for something completely unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 35. hello there and thank you for your information – I have certainly picked up something
  new from right here. I did however expertise several technical issues using this web site,
  as I experienced to reload the site many times previous to I could get it to
  load properly. I had been wondering if your hosting is
  OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times
  will sometimes affect your placement in google and can damage
  your high quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my e-mail and could look out for
  much more of your respective intriguing content. Make
  sure you update this again very soon.

 36. I am curious to find out what blog system you’re working with?

  I’m having some small security problems with my latest website and I’d like to find something more safe.
  Do you have any solutions?

 37. Thank you for every other informative site.
  Where else could I get that kind of info written in such a perfect
  approach? I have a undertaking that I am just now working on, and I’ve been at the glance out for such information.

 38. Hiya! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?

  My web site looks weird when browsing from my iphone4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue.

  If you have any suggestions, please share. Appreciate it!

  Feel free to visit my blog :: special

 39. Good day! This post could not be written any better! Reading
  this post reminds me of my old room mate! He always kept chatting about this.
  I will forward this post to him. Fairly certain he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 40. Thanks for finally writing about > Shkresat vijnë në
  emër të kryetarit të vdekur, çudia me OJF-në ,
  detyrimet kalojnë në emër të ish-administratorit – EETIMESTV.COM < Loved it!

 41. Great blog right here! Additionally your website so much up very fast!
  What host are you using? Can I am getting your affiliate
  hyperlink in your host? I want my website loaded up as quickly as yours lol

 42. Thank you for the good writeup. It in reality used to be a enjoyment account it.
  Look complex to far added agreeable from you!
  However, how can we keep up a correspondence?

  Also visit my web-site :: 2022

 43. Thanks for ones marvelous posting! I actually enjoyed reading it,
  you could be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will come back someday.
  I want to encourage you to ultimately continue your great job,
  have a nice weekend!

  Here is my page … tracfone special

Leave a Reply

Your email address will not be published.