Meta: 10 veta tallen me 3 mln shqiptar që bëjnë moral për ‘drejtësinë’

Ligji për dividentit ka qenë në foksu të deklaratës së Metës, sipas ë cilit është në shkelje të kushtetutës prandaj do të kallëzoj në SPAK personat përgjegjës që e kanë kaluar sipas tij në fshehtësi në Kuvend.

“Me pasoja të rëndë, për buxhetin dhe financat e shtetit, për sigurinë publike për të favorizuar një grusht oligarkësh që pasurohen në kurriz të shqiptarëve. Ligji për devidentit, rast flagrant se si kuvendi ka dhunuar hapur Kushtetutën për të cilën ju premtoj se do të japin llogari. Nuk do të ketë shpëtim për ta.

Kushtetuta, në nenin 18 ka përcaktuar se të gjithë qytetarët janë të barabartë para ligjit, por në nënin 155 është kujdesur të bëjë të qartë se taksat, tatimet dhe detyrimet financiare, lehtësimi ose përjashtimi prej tyre i kategorive të caktuara caktohen me ligj. Në këto raste ligjit nuk mund ti jepen fuqi prapavepruese. Sipas këtij neni është e qartë se cdo lehtësim fiskal nuk ka efekt prapraveprues. Barazia bara ligjit është tipar thmelor i kushtetutës, parim i njohur i financave publike.

Por në datën 3 dhjetor rilindja në 2018 miratoi ligjin për disa ndryshime në ligj për tatimin mbi të ardhurat në dëm të sipërmarrësve të ndershëm. Në këtë nen marvi kuvendi u vends nga 18% u bë 8% me efekt prapaveprues.

Ky parashikim dhunon nenin e kushtetutës që ndalon efektin prapaveprues, se kjo do të thotë diskriminim para ligjit. Pasojët e këtij krimi është e pabesë, goditje e rëndë pas shpine për bizneset e ndershëm që kanë paguar tatimin prej 15%, ndërsa me ligjin e ri oligarkët që kanë paguar deputetët do të favorizoheshin që të mos paguanin 15%, por 8%

përmbyset sistemi fiskal duke majmur më shumë shtresën e vogël dhe më të pasur të shoqërisë dhe duke varfëruar njerëzit e thjeshtë. Për këtë asre me dekretin e datën 20 dhjetor 2018 vendosa kthimin për rishikim, ky dekret iu përcoll kuvendit. Cfarë ndodhi? Në të njëtën ditë ku presidenti i thotë Kuvendit “thërriti mendjes se po bëni një krim financiar” në të njëjtën ditë kuvendi zhvilloi seancë plenare.

Komisioni Ekonomik shqyrtoi në mënyrë mafioze këtë ligj, pa thirru presidencën për të dhënë sqarime, pa lajmëruar opozitën dhe brenda po të njëtës ditë, e miratuan në seancë penale. Mavri Kuvendi dhunoi hapur dhe tmershëm kushtetutën, duke futun në mënyrë të fshehtë dekretin e presidentit për ta futur në fletoren zyrtare.

I kushton qindra mln euro buxhetit. Për këtë arsye iu bëj me dije se për këtë vendim do të paraqes në ditët e ardhme kallëzimin penal në SPAK për të zbardhur këtë skemë dhe vendosjen para drejtësisë autorëve të saj” tha Meta.

50 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 9. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do
  it for you? Plz answer back as I’m looking to construct my own blog and would like to
  know where u got this from. thanks a lot

 10. Wow that was strange. I just wrote an incredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t
  show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Regardless, just
  wanted to say wonderful blog!

 11. Thank you for some other wonderful article. Where else may just anyone get that kind of information in such a perfect manner of writing?
  I have a presentation subsequent week, and I’m at the search for
  such info.

 12. Hi there, I discovered your site by means of Google at the same time as looking for a
  similar topic, your website came up, it seems great.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, simply was aware of your blog thru Google, and found that it is really informative.

  I am gonna watch out for brussels. I’ll appreciate in the event you continue this in future.
  A lot of people can be benefited from your writing. Cheers!

 13. I used to be suggested this website by way of my cousin. I am now not positive whether
  or not this publish is written by him as no one else recognise such exact
  approximately my trouble. You are incredible! Thanks!

 14. I think this is one of the most significant info for me.
  And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is ideal, the articles is really excellent : D.

  Good job, cheers

 15. My brother suggested I might like this website.
  He was totally right. This post truly made my day. You
  can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 16. Great post. I was checking continuously this blog and I am
  inspired! Extremely helpful info specially the final section :
  ) I maintain such info much. I used to be seeking this particular info for a very lengthy time.

  Thank you and good luck.

 17. Hi there, just became alert to your blog through
  Google, and found that it’s truly informative.
  I am going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 18. Hey there would you mind sharing which blog platform
  you’re using? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs
  and I’m looking for something unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

 19. I was curious if you ever considered changing the
  layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 20. Greetings from California! I’m bored at work so I decided to browse your website
  on my iphone during lunch break. I really like the info you provide here and can’t wait to take a look
  when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, great blog!

 21. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for
  a blog website? The account aided me a acceptable deal.

  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast offered bright clear idea

 22. Can I show my graceful appreciation and with heart
  reach out really good stuff and if you want to really findout?
  Let me tell you a brief about how to get connected to girls for free I am always
  here for yall you know that right?

 23. hello!,I really like your writing very much! share we communicate extra about your
  article on AOL? I need a specialist in this area to solve my problem.
  Maybe that’s you! Having a look ahead to see you.

 24. Very good website you have here but I was curious about if you knew of any community forums that cover the same topics discussed here?
  I’d really love to be a part of community where I can get suggestions
  from other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Thanks a lot!

 25. Wonderful website you have here but I was wondering
  if you knew of any user discussion forums that cover the same topics talked about in this article?
  I’d really love to be a part of community where I can get
  opinions from other knowledgeable individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Many thanks!

 26. When I initially commented I seem to have clicked the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I get
  four emails with the exact same comment. Is there a means you can remove me
  from that service? Thank you!

Leave a Reply

Your email address will not be published.