“Dolën përgjime e su kap askush” analisët komentojnë arrestimin e Henri Çilit.

Shumë prej kolegëve të Henri Çilit, kanë reaguar pro këtij të fundit, pas arrestimit të një dite më parë. Pas Lelës, Demit, Zogajt etj, kanë reaguar edhe Arjan Çani, Lorenc Vangjeli e Karlo Bolino.

Arjan Çani: Gjithë dynjaja flet sot për Henri Çilin. Duhet thënë që Henri Çili është nga ata njerëz po ta merrnin në telefon dhe ti thoshin ‘hajde se je i arrestuar’ ai do shkonte, nuk kish nevojë ta kapnin në befasi. Ka dalë gjithë dynjaja në përgjime duke nisur nga Damian Gjiknuri, e sdi të jetë arrestuar njeri.

Lorenc Vangjeli: Bëhet fjalë për një djalë të jashtëzakonshëm, botues, analist, duket se ka rënë në fatkeqësi.

Karlo Bolino: Po nga informacionet e para, nëse akuzat janë të vërtetuara, është një akuzë shumë e rëndë, është një pozicion shumë i rëndë i zotit Çili. Nëse nuk vërtetohet si akuzë është akoma më e rëndë se kjo tregon që policia ka vepruar shumë lehtë. Ajo që është faktuar sipas policisë dhe prokurorisë është që ai mund të ketë marrë dy apartamente si shpërblim, tokë në Gjirokastër dhe 700 mijë euro që këta ia kanë premtuar nëse do të arrinte të zbuste dënimin.

Ndërkohë gazetarja e njohur, Eni Vasili thotë se me aq sa e njeh Henrin e ka të pamundur që të besojë që ai është përfshirë në të tilla çështje dhe me bindje thotë që nuk ka asnjë lidhje me to. Sipas Vasilit, arrestimi i tij po marketohet si fryt i reformës në drejtësi dhe kjo është diçka qesharake për analistët.

Më tej në fjalën e saj, Eni Vasili thekson se Henri Çili nuk është nje njeri me rrezikshmeri shoqërore, por një njeri i fjalës dhe akademizmit. Sipas saj ai mund të hetohet edhe në gjendje të lirë.

“Henri eshte një koleg dhe bashkepuntor i cmuar dhe jam e prirur te besoj që ai vetë ndodhet në mes të njē keqkuptimi të madh. Sigurisht akuzat janë të rēnda por me aq sa e njoh Henrin e kam të pamundur të besoj që ai është përfshirë në të tilla cështje dhe kam bindjen që ai nuk ka asnjë lidhje me to. Jam e prirur ti besoj deklaratës që ai vetë ka bërë se nuk ka asnjë lidhje me akuzat. Ajo që më bën pershtypje është që arrestimi i tij po marketohet si fryt i reformës në drejtësi. Kjo me duket qesharake dhe e nxituar. Nëse reforma është bërë për të arrestuar analistët mendoj se jemi larg asaj që të gjithe kemi shpresuar nga ky investim i madh. Henri Cili nuk është nje njeri me rrezikshmeri shoqërore, por nje njeri i fjales dhe akademizmit , ndaj mendoj që mund të hetohet edhe ne gjëndje të lire”, shprehet Eni Vasili.

Ndërkohë analisti Armand Shkullaku, shkruan se ndalimi i Çilit ikujton arrestimet në kohën e diktaturës.

“Pavarësisht se për çfarë akuzohet Henri Çili, do të jetë gjykata ajo që do të vërtetojë, ose jo, fajësinë e tij. Për mua, ajo që më ka lënë shije shumë të keqe, është mënyra sesi u bë arrestimi i një personi publik dhe mbi të gjitha, ekspozimi që iu bë kësaj afere në media.

Në radhë të parë ne e dimë që Henri Çili, as ka vr arë njeri, as ka grabitur njeri e as nuk ishte në kushtet e flagrancës. Siç morëm vesh ne, ky ishte një proces për të cilin prokuroria tha se kishte hetuar prej muajsh. Arrestimi në mes të natës, në orët e para të mëngjesit, shoqërimi me pranga në Gjirokastër, nxjerrja e imazheve për publikun, më tepër ka për qëllim denigrimin për hir të një show propagandistik sesa hetimin me paanësi të një çështjeje.

Ne e dimë se botuesi apo drejtuesi i UET-së, kolegu ynë, nuk ka qenë person me rrezikshmëri të lartë. Fare mirë mund të ishte thirrur, ti komunikohej akuza e pse jo të hetohej në gjendje të lirë. Kem i raste që banditë të dënuar me burgim të përjetshëm për vrasje po dalin për sjellje të mirë në burg apo shërbime ndaj komunitetit. Kemi një kontradiktë shumë të madhe mes asaj që shohim përditë dhe show që na serviri qeveria dhe policia, në rastin e Çilit.

Kjo më ka lënë një shije të hidhur. Më kujton arrestimet që bëheshin në kohën e diktaturës kur nuk ishte qëllim zbardhja e së vërtetës, por terrorizimi i popullsisë dhe denigrimi i personave që merreshin nga organet e drejtësisë. Për mua është e njëjta skemë që ndodh në regjimet autoritare dhe diktatoriale.

Henri Çili është një personalitet publik në Shqipëri. Unë nuk e di sa të vërteta janë ato që thuhen për të, nëse i ka kryer apo jo. Këtë nuk e marrë përsipër, por mënyra me të cilën është vepruar jam totalisht kundër. Do të thosha që kontributi i tij si themeluesi UET, si botues, por edhe si një përfaqësues i opinionit publik ka qenë një kontribut i dëshmuar në gjithë këto vite, pavarësisht se mund të mos jemi dakord me idetë e njëri tjetrit. Por, në rastin konkret ne të gjithë si kolegë duhet të bashkohemi në një pikë që, mënyra sesi u trajtua ky rast nuk ishte aspak humane dhe na ka lënë të gjithëve një zhgënjim shumë të madh.

Sigurisht procesi do të vazhdojë, unë mendoj se nëse do të hetohet në mënyrë të paanshme do të dalin edhe të vërteta për këtë çështje. Vetë Henri dhe avokati i tij nuk kanë folur ende për të sqaruar akuzat e ngritura mbi të, por ajo që do të kisha dashur të shihja është heqja e prangave nga duart e një kolegu që nuk po akuzohet për një krim të rëndë.

Qoftë korrupsioni pasiv, qoftë falsifikimi i dokumenteve që i mësuam nga prokuroria janë vepra penale, që mund të hetohen në gjendje të lirë. Për më tepër që bëhet fjalë për një individ që as ka rekorde kriminale, as nuk ka kryer një vepër të rëndë dhe as është person që paraqet rrezikshmëri publike. Gjëja e parë që do të doja të shihja është që Henri Çili të hetohej në gjendje të lirë, ose në kushtet e detyrimit të paraqitjes. Pastaj, përgjegjësinë për aktet e kryera e mban a i si individ, nëse i ka kryer sigurisht do të marrë dënimin që parashikon ligji.

Që me këtë rast do të bëhej show, u parandie kur kryeministri dhjetë ditë më parë në një fjalë që mbajti për rastin e OFL madje edhe në emisionin “Opinion” tha se ka botues dhe analistë që paguhen nga krimi i organizuar. Nëse ai e ka ndarë mendjen pa filluar procesi se këta botues dhe analistë financohen nga krimi i organizuar, mendoj se e ka dhënë verdiktin para se të nisin hetimet dhe kjo nuk më pëlqen shkruan Shkullaku.

Gjithashtu botuesi Nikoll Lesi ka shprehur mbështetjen ndaj kolegut Henri Çili ndërsa mendon se arrestimi është pjesë e luftës politike, e cila vjen pas kritikave për qeverinë.

“Akoma sdua ta besoj se Henri Çili është përzier në çështje të shkeljeve të ligjit, por dua të besoj se është pjesë e luftës politike, aq më tepër që Çili kritikoi qeverisjen.

Henri Çili është një nga analistët më të mirë të vendit dhe unë e kam pasur gazetar në të madhen KOHA JONE.

Shpresoj se Çili duhet të flas në seancën gjyqësore për të treguar të vërtetën e arrestimit.

Po përdoren dy standarde, duke e krahasuar me Vangjush Dakon, i cili as u ndalua e as u arrestua e madje as nuk u hetua” shprehet Lesi.

360 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 11. Hiya very cool website!! Man .. Beautiful .. Superb ..

  I’ll bookmark your website and take the feeds also?
  I’m glad to find a lot of helpful info right here in the publish, we want work out extra strategies in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

 12. “I haven’t seen you in these parts,” the barkeep said, sidling during to where I sat. “Personage’s Bao.” He stated it exuberantly, as if solemn word of honour of his exploits were shared by settlers about multifarious a verve in Aeternum.

  He waved to a expressionless tun upset us, and I returned his indication with a nod. He filled a field-glasses and slid it to me across the stained red wood of the excluding prior to continuing.

  “As a betting houseman, I’d be assenting to wager a above-board piece of enrich oneself you’re in Ebonscale Reach for more than the drink and sights,” he said, eyes glancing from the sword sheathed on my with it to the capitulate slung across my back.

  https://www.google.co.uk/url?q=https://renewworld.ru/

 13. Hey there are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up my own. Do you need any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 14. It is the best time to make a few plans for the long run and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some fascinating things or suggestions. Perhaps you could write subsequent articles referring to this article. I want to learn more things approximately it!|

 15. Hi! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I could get a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having difficulty finding one? Thanks a lot!|

 16. First off I would like to say fantastic blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you do not mind. I was interested to find out how you center yourself and clear your mind prior to writing. I have had a difficult time clearing my mind in getting my ideas out. I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually wasted simply just trying to figure out how to begin. Any ideas or hints? Thank you!|

 17. Hello there! This article couldn’t be written any better! Looking through this article reminds me of my previous roommate! He always kept talking about this. I am going to send this article to him. Fairly certain he’s going to have a good read. Thanks for sharing!|

 18. Hi, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!|

 19. Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.|

 20. This design is incredible! You certainly know how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it. Too cool!|

 21. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a great blog like this one today.|

 22. You actually make it appear really easy together with your presentation however I find this matter to be really something that I believe I might by no means understand. It seems too complex and extremely wide for me. I’m looking ahead in your next put up, I’ll try to get the dangle of it!|

 23. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!|

 24. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Studying this information So i’m satisfied to express that I’ve an incredibly good uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much indisputably will make certain to do not put out of your mind this site and provides it a glance on a continuing basis.|

 25. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a coworker who has been doing a little homework on this. And he actually ordered me dinner simply because I stumbled upon it for him… lol. So allow me to reword this…. Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for spending the time to discuss this matter here on your website.|

 26. I think what you published made a great deal of sense. However, what about this? suppose you were to write a awesome headline? I mean, I don’t wish to tell you how to run your blog, but suppose you added a title that grabbed a person’s attention? I mean BLOG_TITLE is kinda plain. You might peek at Yahoo’s front page and watch how they create news titles to get viewers interested. You might add a related video or a related picture or two to get people interested about what you’ve got to say. In my opinion, it might make your posts a little livelier.|

 27. Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to send you an email. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over time.|

 28. Magnificent goods from you, man. I’ve have in mind your stuff previous to and you are simply too magnificent. I actually like what you’ve bought here, certainly like what you’re saying and the best way in which you are saying it. You’re making it enjoyable and you continue to care for to stay it smart. I can’t wait to read far more from you. That is really a wonderful site.|

 29. When someone writes an piece of writing he/she maintains the idea of a user in his/her brain that how a user can be aware of it. Therefore that’s why this paragraph is outstdanding. Thanks!|

 30. Windows 10 Pro Activator is the perfect application to forever activate your Windows 10. In addition to it its easy make use of and doesn’t involve practical knowledge to bring the activation keys to try when trying to activate this system

 31. Έχεις αναρωτηθεί ποτέ αν Είναι ‘ Δυνατόν να Κερδίζεις Συνεχώς στην Ρουλέτα; Παρακάτω θα σας δώσω μια μικρή περίληψη της στρατηγικής ρουλέτας: Παρακάτω θα σας δώσω μια μικρή περίληψη της στρατηγικής ρουλέτας: 2) Στοιχηματίζετε 2€ στο μαύρο! Η μπίλια σταματάει στο κόκκινο. 2) Στοιχηματίζετε 2€ στο μαύρο! Η μπίλια σταματάει στο κόκκινο. 2) Στοιχηματίζετε 2€ στο μαύρο! Η μπίλια σταματάει στο κόκκινο. Παρακάτω θα σας δώσω μια μικρή περίληψη της στρατηγικής ρουλέτας: https://koniecczasow.pl/community/profile/fredricktong249/ Το φρουτάκι-σίκουελ του Stick’Em ενός εκ των πρώτων παιχνιδιών της Hacksaw Gaming, η οποία έχει εδραιωθεί πια ανάμεσα στους κορυφαίους providers, όσον αφορά τους online κουλοχέρηδες. Επιτηδευμένα παλιακά γραφικά, υψηλότατη διακύμανση, κι ένα bonus με free* spins που παρουσιάζουν εντονότατο ενδιαφέρον. Δωρεάν επαγγελματικά εκπαιδευτικά μαθήματα για υπαλλήλους online καζίνο, με στόχο τις καλύτερες πρακτικές του κλάδου, τη βελτίωση της εμπειρίας των παικτών, και τη δίκαιη προσέγγιση στα τυχερά παιχνίδια.

 32. One essential strategy in free strip blackjack online which players should always imbibe is knowing the right time to stop playing and having good discipline. Another important one in play strip blackjack free online knows how to effectively manage money, and also having good control over each placed bet. Counting in Vegas Strip Gold Blackjack is the exact same as it would be in any other blackjack game. To learn how to count cards, click on over to our blackjack card counting guide. According to the Vegas Strip Blackjack rules, it is necessary to mix several decks among themselves. 2 cards are dealt. Cards from 2 to 10 are equal to the indicated denomination, and a jack with a queen and a king gives 10 points each. Ace is counted for 1 or 11 points. The most winning combination that all Vegas Strip Blackjack players strive for is the ten and the ace. It is called “blackjack”.
  https://www.flatcure.com/community/profile/marcellasousa80/
  All blackjack experts have concocted many tips and strategies for beginners. They have tested all tips and strategies before devising the list. Hence it is all assured and safe to follow. The experts know that beginners might feel a little anxious about the starting of the game. So, the tips and strategies presented by them are easy and simple. The beginners don’t experience any problem in following the tips. One ace and one 10 card or jack card automatically mean 21, so remember that going into the game. Watch for more information and tips, plus when to hit, split, hold and fold. In some versions of blackjack, you can surrender a hand, which ends the round prematurely. Surrendering makes sense when the dealer has a strong upcard because you retrieve half your wager. At Bodog Casino, all our versions of blackjack, except Single Deck and Double Deck, offer the option to surrender.

Leave a Reply

Your email address will not be published.