Dekania e Studentëve në UET Si mund ta menaxhojnë studentët stresin

Të punosh gjatë kohës së studimeve në universitet shpesh herë duket si një detyrë e vështirë, megjithatë nuk është e pamundur nëse studentët mësojnë të menaxhojnë kohën, stresin dhe qëllimet e tyre.
Të punosh gjatë kohës së studimeve në universitet shpesh herë duket si një detyrë e vështirë, përshkak të impenjimit që kërkon ruajtja e rezultateve në mësime por edhe produktiviteti në punë. Megjithatë të punosh me kohë të pjesshme ndërsa shkon në shkollë, nuk është aq e vështirë sa tingëllon, mjafton që studentët të mësojnë të menaxhojnë kohën, stresin dhe qëllimet e tyre.

Të menaxhosh studimet dhe punën Njohuritë teorike që një student përfiton në auditor janë shumë të rëndësishme për formimin profesional individual, por një aspekt që nuk duhet neglizhuar, është vendosja në praktikë e kësaj teorie. Kombinimi i punës me studimet, është një mundësi shumë e mirë për studentët që të formohen në mënyrë cilësore.

Puna ndikon në edukim përshkak se i mëson qytetarëve etikën, rregullsinë, respektimin e afateve të dorëzimit të punës, të jep kulturë, pavarësi si dhe të zhvillon komunikimin për t’u përshtatur në mënyrë të suksesshme me sfidat që sjell e ardhmja. Edhe përse kërkon mjaft vullnet dhe angazhim nga studenti për të ruajtuar perfomancën cilësore në akademi, kjo eksperiencë mund të përkthehet në një avantazh për të ardhmen profesionale.

Pavarësisht se cila do të jetë industria ku studenti synon të bëhet pjesë pas marrjes së diplomës, duke punuar gjatë kohës së studimeve, ai ose ajo mund të përforcojë tek vetja një aftësi të domosdoshme: menaxhimin e kohës.

Duke punuar ndërkohë që studiojnë në universitet, studentët mësojnë si ti japin përparësi kohës së tyre, thotë Dekania e Studentëve në UET, Elsida Sinaj. Nëse studentët duhet të punojnë me kohë të pjesshme ndërkohë që njëkohësisht u duhet të menaxhojnë ngarkesën që paraqet një kurs mësimor në një semestër, është domosdoshmëri absolute që ata të mësojnë ta menaxhojnë kohën e tyre në mënyrë efektive.

Padyshim që një tjetër avantazh i të punuarit gjatë periudhës së studimeve është fitimi i ekspriencës profesionale.

Studentët përfitojnë edhe në një aspekt tjetër, atë të zgjerimit të përvojës profesionale, si dhe krijimit të një rrjeti të gjerë kontaktesh shprehet Dekania e Studentëve në UET, ndërkohë që shton se pavarësisht se puna është e karakterit në të cilin studenti po diplomohet, ose jo, kjo eksperiencë është sidoqoftë e vlefshme përshkak se studentët në këtë mënyrë mund të aftësohen në një shumësi aspektesh të tjera si komunikimi me punëdhënësin, etika në punë, respektimi i rregullave si afatet kohore etj.

Ajo këshillon që studentët duhet të jenë përgatitur që në fillim të semestrit dhe të planifikojnë ngarkesën e pritshme.

“Studentët duhet të jenë të organizuar dhe të planifikojnë axhendën e tyre herët”, thotë Sinaj. Në fillim të secilit kurs, ata mund të shfrytëzojnë silabuset që pedagogu përkatës u vendos në dispozicion si dhe të interesohen mirë për afatet kohore të dorëzimit të detyrave, në mënyrë që të përllogarisin kohën e nevojshme për të lexuar dhe për ti realizuar ato. Ky planifikim duhet të jetë i përditshëm në mënyrë që studenti të mos mbetet prapa.

Kombinimi i studimeve dhe punës krijon shumë avantazhe por jo pak herë studentët mund të përjetojnë edhe periudha stresi. Elsida Sinaj, e cila njëkohësisht është edhe lektore në lëndët e psikologjisë, sjell në vëmendje faktin që menaxhimi i stresit është i lidhur me vëmendjen ndaj shëndetit dhe zhvillimit personal të studentit. Sipas saj, studentët duhet jo vetëm t’i përkushtohen studimeve dhe produktivitetit në punë por duhet gjithashtu të krijojnë kohë kualitative për veten e tyre sociale.

Një nga aspektet më të rëndësishme të përballimit të stresit dhe ngarkesës është pikërisht menaxhimi i kohës dhe zhvillimit personal. Stresi mund të përballohet në mënyra të ndryshme që nga sporti tek krijimi i kohës për jetën sociale dhe personale. Studentët duhet të përcaktojnë objektivat e tyre dhe të krijojnë një axhendë që u mundëson atyre ti arrijnë ato. Është shumë e rëndësishme, që pavarësisht ngarkesës, studentët të krijojnë kohë për veten si dhe ti kushtojnë vemendje shëndetit të tyre si dhe të punojnë për të rritur vetëbesimin dhe vetëvlerësimin. Një kohë e shpenzuar me miqtë apo familjen, larg shqetësimeve të shkollës apo punës është shumë e rëndësishme. Ndonëse koha mund të jetë e kufizuar, socializimi nuk duhet të mungojë. Gazeta Liberale

640 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 12. I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs really nice, keep it up!

  I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future.
  All the best

 13. Just wish to say your article is as surprising. The clearness in your
  post is simply spectacular and i could assume you are an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab
  your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please
  carry on the gratifying work.

 14. Hello! I could have sworn I’ve been to this website before
  but after browsing through many of the posts I realized it’s new to
  me. Anyways, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

 15. First of all I want to say superb blog! I had a quick question which I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to know how you center yourself and clear your
  thoughts before writing. I have had a hard time clearing my thoughts
  in getting my thoughts out. I do take pleasure in writing however
  it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any recommendations or tips?
  Thank you!

 16. It’s appropriate time to make a few plans for the future and it is time to be happy.

  I’ve read this submit and if I may I wish to counsel you
  few attention-grabbing issues or suggestions. Maybe
  you can write subsequent articles regarding this article.
  I want to read more things approximately it!

 17. It’s appropriate time to make a few plans for the long
  run and it’s time to be happy. I have read this put up and if I may I wish to suggest
  you some fascinating things or suggestions. Maybe you
  could write subsequent articles regarding this article.
  I desire to read more things approximately it! quest bars http://bit.ly/3jZgEA2 quest
  bars

 18. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is fundamental and everything. But think
  about if you added some great photos or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with pics and video clips, this website could
  certainly be one of the very best in its field. Very good blog!
  scoliosis surgery https://coub.com/stories/962966-scoliosis-surgery scoliosis surgery

 19. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is wonderful blog. A fantastic read. I’ll certainly be back.|

 20. Hey just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Opera. I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought I’d post to let you know. The design look great though! Hope you get the issue solved soon. Thanks|

 21. Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Many thanks

 22. Hi, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!|

 23. fantastic submit, very informative. I’m wondering why the other experts of this sector don’t notice this. You should continue your writing. I’m sure, you have a great readers’ base already!|

 24. Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to protect against hackers?|

 25. Heya i am for the primary time here. I found this board and I to find It really helpful & it helped me out much. I’m hoping to present one thing again and aid others such as you helped me.|

 26. Nice blog here! Also your web site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my site loaded up as quickly as yours lol|

 27. Wow that was odd. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyway, just wanted to say great blog!|

 28. obviously like your website but you have to check the spelling on several of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to inform the reality on the other hand I will definitely come again again.|

 29. Good day! Would you mind if I share your blog with my facebook group? There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content. Please let me know. Many thanks|

 30. Right here is the perfect website for everyone who really wants to find out about this topic. You realize a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a new spin on a subject which has been written about for ages. Great stuff, just excellent!|

 31. Everything is very open with a really clear explanation of the challenges. It was really informative. Your site is extremely helpful. Many thanks for sharing!|

 32. Howdy very cool blog!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your website and take the feeds additionally? I’m glad to search out a lot of useful information here within the publish, we’d like develop more strategies on this regard, thank you for sharing. . . . . .|

 33. It’s appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve learn this submit and if I could I want to counsel you few interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this article. I desire to learn more issues approximately it!|

 34. Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues. When I look at your website in Safari, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, excellent blog!|

 35. Good day! This post couldn’t be written any better! Reading this post reminds me of my good old room mate! He always kept chatting about this. I will forward this post to him. Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!|

 36. Pretty component of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account your blog posts. Any way I will be subscribing to your augment and even I achievement you get admission to constantly rapidly.|

 37. Greetings, There’s no doubt that your web site could be having web browser compatibility problems. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however, when opening in Internet Explorer, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Aside from that, excellent website!|

 38. It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I desire to suggest you few interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article. I want to read more things about it!|

 39. Hey there! I could have sworn I’ve been to this site before but after checking through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!|

 40. Thanks for the marvelous posting! I really enjoyed reading it, you will be a great author. I will make sure to bookmark your blog and definitely will come back someday. I want to encourage you to definitely continue your great writing, have a nice holiday weekend!|

 41. Hello! I realize this is somewhat off-topic but I needed to ask. Does running a well-established website such as yours require a massive amount work? I’m completely new to operating a blog but I do write in my diary on a daily basis. I’d like to start a blog so I can share my experience and feelings online. Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new aspiring bloggers. Appreciate it!|

 42. Hi there! Do you know if they make any plugins to help with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good success. If you know of any please share. Many thanks!|

 43. This is the right site for everyone who really wants to find out about this topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I really will need to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic that has been discussed for many years. Wonderful stuff, just great!|

 44. Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam remarks? If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise? I get so much lately it’s driving me mad so any support is very much appreciated.|

 45. Everything is very open with a precise explanation of the issues. It was definitely informative. Your site is very helpful. Thanks for sharing!|

 46. Ahaa, its good dialogue concerning this paragraph at this place at this blog, I have read all that, so at this time me also commenting at this place.|

 47. You can definitely see your enthusiasm within the work you write. The world hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe. All the time go after your heart.|

 48. Hello! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!|

 49. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently rapidly.|

 50. Howdy this is kind of of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 51. Hello! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading your posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Thanks for your time!|

 52. Hmm is anyone else encountering problems with the images on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any responses would be greatly appreciated.|

 53. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?|

 54. I blog quite often and I really thank you for your information. This article has truly peaked my interest. I’m going to bookmark your blog and keep checking for new information about once a week. I subscribed to your Feed too.|

 55. Thanks for your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you may be a great author. I will ensure that I bookmark your blog and will come back later in life. I want to encourage you to definitely continue your great posts, have a nice weekend!|

 56. Greetings! Quick question that’s totally off topic. Do you know how to make your site mobile friendly? My website looks weird when viewing from my iphone 4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this issue. If you have any suggestions, please share. Cheers!|

 57. It’s genuinely very complicated in this busy life to listen news on Television, thus I simply use web for that reason, and take the most up-to-date information.|

 58. Hi there, I discovered your blog by way of Google even as searching for a related matter, your site came up, it looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 59. Ahaa, its pleasant conversation on the topic of this piece of writing here at this website, I have read all that, so at this time me also commenting here.|

 60. Installing a walk-in shower is not meant to be a DIY task, not unless you have the necessary skills in construction. Instead of spending so much of your money in buying some great materials and end up messing it on the installation part, call your contractor. They will offer professional advice to help make an informed decision when choosing the materials. They will also do an amazing job that will not just make you proud, but also worth your money. The average labor cost for a bathroom remodel comes to around $12,3k while the average material cost runs to $13,1k approximately. It is inevitable that a shower will start to look dingy, with soap scummed walls and a tarnished shower head, and at that point you will likely wonder: how much does a shower remodel cost? Having a good, working shower is really important to your quality of life, and finding the shower replacement cost will help you start saving the right amount of money so you can get your shower functioning how it should. https://didya.life/community/profile/bethanybazley86/ But most fans also wonder how they can get HGTV hosts like The Property Brothers to visit their houses to rip up old carpet and knock down walls. Getting a home makeover from a celebrity host isn’t easy — but it’s also not impossible. With thousands of online home listings at your fingertips, it’s easy to compare your home to the latest and greatest in kitchen trends. But that doesn’t mean that every buyer is expecting a brand-new kitchen. If you don’t want to go through the headache, time and expense of a minor or major kitchen remodel and there’s nothing functionally wrong with your kitchen, selling without remodeling first might be your best bet. Use these steps and tips for planning a home remodel to choose how to order, prioritize and build a detailed home project plan that will help reduce your stress level while keeping you on budget and on schedule.

 61. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice practices and we are looking to trade methods with other folks, why not shoot me an e-mail if interested.|

 62. Hi there, You’ve done a great job. I will certainly digg it and personally suggest to my friends. I am confident they’ll be benefited from this web site.|

 63. I absolutely love your blog.. Very nice colors & theme. Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m wanting to create my own website and would like to learn where you got this from or what the theme is called. Cheers!|

 64. Good day! This post could not be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this page to him. Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!|

 65. We stumbled over here different web page and thought I may as well check things out. I like what I see so now i am following you. Look forward to exploring your web page for a second time.|

 66. I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I’m quite sure I’ll learn plenty of new stuff right here! Best of luck for the next!|

 67. each time i used to read smaller articles or reviews which as well clear their motive, and that is also happening with this post which I am reading now.|

 68. Hey! I understand this is kind of off-topic but I needed to ask. Does operating a well-established blog such as yours require a large amount of work? I am brand new to writing a blog however I do write in my journal everyday. I’d like to start a blog so I will be able to share my own experience and thoughts online. Please let me know if you have any ideas or tips for new aspiring bloggers. Thankyou!|

 69. I don’t even understand how I stopped up right here, however I assumed this submit used to be great. I don’t understand who you’re but certainly you’re going to a well-known blogger in the event you are not already. Cheers!|

 70. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea|

 71. Hey would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good web hosting provider at a fair price? Cheers, I appreciate it!|

Leave a Reply

Your email address will not be published.