Koronavirusi/ Mesazhi i infermieres që po bën xhiron e rrjetit: Lëmë familjet, fshijmë lotët dhe festat i kalojmë në punë

Një mesazh që po qarkullon orët e fundit në të gjitha mediat tregon frikën e infermierëve për të shkuar në punë në këto ditë që koronavirusi po përhapet masivisht. Konkretisht, sipas bluza të bardha shqiptare, mesazhi është shkruar nga një infermiere në Itali, e cila tregon se infermerët kalojnë çdo në rreziqe të ndryshme në spitale,mes shumë sëmundjeve dhe jo vetëm koronavirusit.

“Frikë të shkoni në supermarket? Të merrni turnin apo autobusin? Të shkoni në teatër, kinema apo restorant? Është normale. Po ne infermierët, mund të kemi frikë? Jo për të shkuar në këto vende, jo. Por për të qenë në punë. Çdo ditë. Po, sepse sot e gjithë Italia është e terrorizuar nga koronavirusi. Kurse ne jemi gjithmonë kështu.

Me meningjitin, tuberkulozin, HIV, HCV, H1N1… Me gjakun, urinën, të vjellat, vuajtjen. Jemi aty gjithmonë, çdo ditë, të hënën, të martën… të shtunën dhe të dielën. Por edhe natën ndërsa ju flini rehat. Jemi dhe për festa. Lemë burrat, gratë, fëmijët, prindërit. Ndonjëherë fshijmë lotët e më të vegjëlve, që duan të rrimë me ta dhe shkojmë se detyra na thërret. Edhe ne kemi dëshirë të festojmë.

Të jemi të dielën në shtëpi me gjithë familjen. Edhe ne kemi frikë. Por nuk mundemi. Sepse detyra për ne është në plan të parë, gjithnjë pranë atyre që kanë nevojë. Dua t’iu bëj vetëm një pyetje: Sa prej jush do ta bënit tani punën që bëjmë ne?

Sa prej jush do ta bënin me këtë rrogë që marrim ne? Pak besoj. Ndaj përpiquni të paktën të keni respekt më të madh për të gjithë ne, infermierë, mjekë dhe çdo pjesëtar të stafeve mjekësore kudo jemi. Do tju jemi vërtetë mirënjohës!” shkruhet në mesazh.

183 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 2. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment is added I get several e-mails
  with the same comment. Is there any way you can remove me from that service?
  Thanks a lot!

 3. Great article! That is the type of information that should be shared around the
  web. Shame on the search engines for now not positioning this submit upper!
  Come on over and talk over with my web site . Thank you =)

 4. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an edginess
  over that you wish be delivering the following.

  unwell unquestionably come more formerly again since
  exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.

 5. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital
  to assert that I get actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I will be subscribing to your feeds and even I achievement
  you access consistently fast.

 6. Hi there terrific blog! Does running a blog such as this require a great deal
  of work? I have no knowledge of programming but I had been hoping to
  start my own blog in the near future. Anyhow, if you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off subject but I just wanted to ask.
  Cheers! cheap flights http://1704milesapart.tumblr.com/ cheap flights

 7. Somebody essentially lend a hand to make critically
  articles I’d state. That is the first time I frequented your website page
  and to this point? I amazed with the analysis you made to make this
  particular publish amazing. Great process! scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 8. You actually make it seem really easy with your presentation but I in finding this topic to be really something which I believe I might
  never understand. It seems too complicated and
  very vast for me. I am looking forward to your next put
  up, I’ll try to get the hang of it!

 9. You’re so awesome! I do not think I have read through a single thing like this before.
  So good to discover someone with some original thoughts
  on this topic. Really.. thank you for starting this up.
  This website is one thing that is needed on the web, someone
  with a little originality!

 10. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but definitely you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 11. This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was
  almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 12. Learn about the side effects, dosages, and interactions. drug information and news for professionals and consumers.
  https://stromectolst.com/# ivermectin 10 ml
  п»їMedicament prescribing information. What side effects can this medication cause?

Leave a Reply

Your email address will not be published.