Përse koronavirus u përhap kaq shpejt në Italinë e Veriut?

152 të infektuar dhe 3 të vdekur në Itali. Mbyllen shkollat dhe universitetet në veri të vendit Dje në orët e mbrëmjes, qeveria miratoi një dekret për të kufizuar përhapjen e koronavirusit. Një dekret i dytë, me masa ekonomike për zonat e goditura, pritet në ditët e ardhshme. Mbyllen të gjitha shkollat në Italinë e Veriut.

Ndalohet hyrja dhe largimi nga zonat vatër të virusit, të cilat administrohen nga policia, nëse është e nevojshme edhe nga ushtria, me sanksione penale për ata që shkelin rregullat.

Vështirësia e mjekëve për të njohur simptomat atëherë kur virusi nuk qarkullonte në Itali dhe mungesa e mbrojtjes së punonjësve të sistemit shëndetësor. Komisioneri i emergjencës, Borrelli Nuk është faji i mjekëve

Në vetëm pak ditë, numri i të prekurve me koronavirus në Itali ka arritur në 152 raste sipas përditësimeve të orëve fundit më shumë se 90 në Lombardi, 25 në Veneto, por të dhënat pritet të rriten në orët e ardhshme. Të premten në mëngjes, Italia u zgjua me një ëndërr të keqe u shënua viktima e parë nga koronavirusi Adriano Trevisan, 78 vjeç, vdiq në spitalin Schiavonia (Padova) pas 10 ditësh i shtruar.

Një rrufe në qiell të hapur pak orë pas lajmit të rasteve të para të infeksioneve sekondare, domethënë kur personat infektohen nga të tjerë që vijnë nga vende të epidemisë në Kinë. Në 48 orë, Lombardia dhe Veneto e panë veten të blinduar, me shkolla, kinema, pishina etj., të mbyllura për të paktën një javë, me qëllim ndalimin e përhapjes së virusit.

Por përse dy rastet me koronavirus, ai në Veneto dhe ai në Lombardi, u përhapën kaq shpejt? Pati një mungesë njohurish të punonjësve të sistemit të shëndetësisë, të cilët nuk ishin në gjendje të njohin menjëherë simptomat e virusit komentoi komisioneri i emergjencës, Angelo Borrelli.

Në spitalin e Codogno, ku u shtrua pacienti i parë, mbetën të infektuar të paktën edhe pesë mjekë dhe infermierë. Në spitalin e Dolo, ku u shtrua një pensionist nga Mira, mjeku, infermieri dhe një tjetër punonjës shëndetësor që e ndoqën rastin, rezultuan pozitiv ndaj Covid-19.

Në spitalin e Schiavonia, ku humbi jetën pacienti i parë, deri më tani nuk rezulton i prekur asnjë punonjës i spitalit, por ai do të zbrazet, pasi pacienti i ndier qëndroi aty për dhjetë ditë. Për të dy rastet e para që humbën jetën, nuk u dyshua për infektim nga koronavirusi. Pacientit të Schiavonia, iu bë testi pak orë para se të vdiste.

Ka pasur situata në të cilat nuk kemi arritur të njohim menjëherë simptomat e virusit  shtoi komisioneri i emergjencës, Angelo Borrelli, i cili theksoi se nuk ishte faji i mjekëve, por vështirësia për të identifikuar simptomat.

Në Itali, një ose shumë njerëz infektohen nga ata që vijnë nga vende të epidemisë, më pas janë rastet e të infektuarve sekondarë, me të njëjtën kohë inkubacioni  shpjegoi Walter Ricciardi, profesor i Higjienës dhe Shëndetit Publik në Universitetin Katolik Sacro Cuore në Romë dhe anëtar i Këshillit Ekzekutiv të Organizatës Botërore të Shëndetësisë. Ndër të tjera, kur infektohen mjekë do të thotë që nuk janë zbatuar rregullat e përshtatshme, duke qenë se virusi është shumë ngjitës.

Për më tepër, deri para pak ditësh, koronavirusi nuk qarkullonte në Itali. Asnjë prej pacientëve nuk kishte qenë kurrë në Kinë dhe as që kishte kontakte me persona të kthyer nga Kina.

Manifestimet klinike të personave të shtruar ishin ato të gripit nuk u mendua për koronavirus, thjesht për faktin sepse në Itali nuk ishte raportuar më parë, përveç dy turistëve kinezë të shtruar në Institutin Kombëtar për Sëmundje Infektive ‘Lazzaro Spallanzani’ në Romë shpjegon Fabrizio Pregliasco, virolog dhe studiues në Departamentin e Shkencave Biomjekësore për Shëndetin në Universitetin e Milanos.

As protokollet për mbrojtje të veçantë për mjekët që kujdesen për pacientë të sëmurë me grip nuk vihen në zbatim dhe kjo ka ndikuar në përshpejtimin e përhapjes së virusit, pasi punonjësit e sistemit shëndetësor nuk ishin të mbrojtur si duhet. “Mjekët dhe infermierët janë më shumë të rrezikuar ndaj infektimit, sepse kanë një afërsi më të madhe me pacientin, pikërisht për këtë ata duhet të zbatojnë rregulla strikte  thotë mjeku virolog, Fabrizio Pregliasco.

Italia ka përjetuar të njëjtën situatë si Kina u gjend përballë një virusi të ri. E vërtetë, në Itali flitej për koronavirusin prej një muaji, por deri para pak ditësh, nuk ishte shënuar asnjë rast dytësor.

Ndryshimi është që Kina nguroi pak deri sa t’ia komunikonte botës ekzistencën e një virusi të ri, ndërsa Italia i vuri në dispozicion të dhënat menjëherë saktëson mjeku Pregliasco. Për koronavirusin, është bërë një screening i thelluar, pikërisht për këtë numri i të prekurve është shfaqur shpejt  shkruan zv.ministri i Shëndetësisë Pierpaolo Sieri në një postim në Facebook.

Kërkuesi Fabrizio Pregliasco shton Nuk e përjashtoj faktin që edhe në vende të tjera të Europës të ketë po kaq raste sa në vendin tonë, edhe nëse nuk ka pasur raste serioze, mund të mos jenë kryer verifikime të sakta si te ne.

357 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 11. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.

  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several websites
  for about a year and am nervous about switching to another platform.
  I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my
  wordpress posts into it? Any kind of help would be really appreciated!

 12. I’ve been surfing on-line more than 3 hours these
  days, but I never found any interesting article like yours.
  It’s pretty price sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made good content as you did, the web shall be a lot more helpful than ever before.

 13. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog
  loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any suggestions would be greatly appreciated.

 14. Hi! I could have sworn I’ve visited your blog before but after browsing through some of the posts I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m certainly happy I came across it and I’ll be
  book-marking it and checking back frequently!

  quest bars http://j.mp/3jZgEA2 quest bars

 15. Hey there! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this write-up
  to him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 16. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve really enjoyed
  browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope
  you write again soon!

 17. Hi would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m
  having a hard time deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

 18. Usually I don’t read article on blogs, but I wish to
  say that this write-up very pressured me to take a look at
  and do so! Your writing style has been surprised me.
  Thanks, very nice post.

 19. I do not know whether it’s just me or if everyone else encountering issues with
  your blog. It appears like some of the text
  in your content are running off the screen. Can somebody else please comment and let me know if this is happening to them as well?
  This might be a problem with my web browser because I’ve
  had this happen before. Cheers

 20. A fascinating discussion is definitely worth comment. I believe that you ought to write more on this
  subject matter, it may not be a taboo matter but generally people
  do not talk about such subjects. To the next! Kind regards!!

 21. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is
  now broken and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with
  someone!

 22. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I
  have discovered It absolutely useful and it has helped me out loads.
  I am hoping to give a contribution & help different customers like its helped me.
  Good job.

 23. I got this web site from my friend who shared with me on the topic of this website and now this
  time I am browsing this web site and reading very informative
  content here.

 24. Excellent website you have here but I was wanting to know if you knew of any
  discussion boards that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really love to be a part of group where I can get
  feedback from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.

  Kudos!

  Feel free to visit my page; tracfone 2022

 25. Hey, if you are looking for more resources, check out my website xrank.cyou as I cover a lot of same topics from your niche. By the way, you have impressive design and layout, plus interesting content about Website Design, you deserve a high five!

Leave a Reply

Your email address will not be published.