Dogji mandatet, protesta dhe bojkot! Një vit nga 16 shkurti, opozita nga rruga, prapaktheu në tryezë

16 Shkurti i vitit 2019 do të mbahet mend shumë gjatë për shqiptarët, pasi opozita parlamentare e dalë nga zgjedhjet e qershorit 2017 mori vendimin për djegien e mandateve. Për herë të parë ndodhi që opozita në një vendim ekstrem të vendosë që të mos marrë më pjesë në atë që ajo e quajti parlament të lidhur me krimin. Do të ishte pikërisht kjo datë që më pas do të sillte dhe protestat përpara kryeministrisë ku kërkesa ishte një, largimi i kryeministrit Edi Rama.

Në total janë 10 protesta kombëtare dhe shumë të tjera në të gjitha rrethet e vendit ku kërkesa ishte e njëjtë largimi i kryeministrit Rama. Faktori ndërkombëtar u pozicionua kundër vendimit të opozitës. Por sot pas një viti ku jemi dhe çfarë arriti të fitojë opozita e bashkuar? Duke parë situatën aktuale opozita përveç se humbi zërin e saj në parlament u zëvendësua nga individë të vendosur nga krerët e partive opozitare të cilët nuk nguruan që të marrin me vrap mandatin e deputetit.

Por përpos djegies së mandateve dhe protestave, opozita e përshkallëzoi vendimin duke mos marrë pjesë në 30 Qershor në zgjedhjet lokale, të cilat u zhvilluan normalisht dhe socialistët morën 61 bashkitë. Po sot ku është opozita jashtëparlamentare? Pranon të ulet në tryezën zgjedhore me atë që ka sulmuar më shumë Damian Gjiknurin, bën propozimet e saj për reformën zgjedhore, por për konsensusin final duhet të pritet 15 Marsi nëse do të arrihet. Opozita kërkon që pas reformës zgjedhore të zhvillohen menjëherë zgjedhjet e parakohshme, parlamentare dhe lokale në një datë, por që të paraprihet me një qeveri teknike.

Shumica i ka cilësuar si politike disa nga kërkesat e opozitës në tryezën e reformës, ndërsa shprehet e bindur se zgjedhjet parlamentare do të jenë në 2021. Por çfarë pritet të ndodhë nëse nuk plotësohen kërkesat e opozitës? Edmond Panariti u shpreh pak ditë më parë në Report Tv se nëse nuk plotësohen kërkesat e opozitës në tryezën e reformës do të kthehen te protestat. Tashmë pritet 16 marsi për të parë se cfarë do të sjellë aksioni opozitar.

314 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 2. whoah this blog is excellent i really like studying your
  articles. Stay up the good work! You realize, lots
  of individuals are hunting around for this info, you can aid them greatly.

 3. Attractive section of content. I just stumbled upon your website and in accession capital to
  assert that I get in fact enjoyed account your blog posts.
  Anyway I will be subscribing to your augment and even I achievement
  you access consistently fast.

 4. Wow! This blog looks exactly like my old one! It’s on a totally
  different subject but it has pretty much the
  same page layout and design. Superb choice of colors!

 5. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website offered us with valuable information to work on. You have done an impressive job
  and our entire community will be thankful to you.

 6. Hello my friend! I wish to say that this article is amazing, great written and come with approximately all
  important infos. I’d like to peer extra posts like this .

 7. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was wondering
  what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours
  would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not
  100% certain. Any suggestions or advice would be greatly
  appreciated. Many thanks

 8. Greetings I am so thrilled I found your website, I really found
  you by accident, while I was looking on Google for something else, Anyhow I am here now and would just like
  to say many thanks for a tremendous post and a all
  round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to go through it all at the minute but I have saved
  it and also added in your RSS feeds, so when I have time I
  will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome b.

 9. Having read this I thought it was extremely informative.
  I appreciate you taking the time and energy to put this information together.
  I once again find myself spending a lot of time both reading and commenting.
  But so what, it was still worth it! quest bars http://bitly.com/3C2tkMR quest
  bars

 10. My spouse and I stumbled over here by a different web address and thought I might check
  things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to exploring your web page again.

 11. You made some respectable factors there. I appeared on the internet for the difficulty and found most individuals will go together with with your website.
  Generally I do not learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite nice article.

 12. You made some respectable factors there. I appeared on the internet for the difficulty and found most individuals will go together with with your website.
  Generally I do not learn post on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to take a look at and do so! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite nice article.
  here are some links to web-sites that we link to mainly because we consider they may be really worth visiting

Leave a Reply

Your email address will not be published.