Komunistët më varrosën për së gjalli…sot, ditëlindja e Musine Kokalarit, intelektualja që rrezatoi në errësirën komuniste

Jeta dhe vepra e saj, bëmat, vuajtjet, qëndrimi, bukuria, pamposhtmëria janë një përvojë e vyer, një pasuri e paçmuar morale për të gjithë, rrezatim virtytesh, kulture e rëndësishme, një apel i përhershëm për të qenë të denjë për jetën, të dobishëm për vendin

Sot, me 10 shkurt, shënohet ditëlindja e 101 e Musine Kokalarit, shkrimtarja e parë grua shqiptare, disidentja e parë grua në të gjithë perandorinë komuniste, themeltare e një partie opozitare, e burgosura politike, që pas 20 vitesh burg, do të mbyllte sytë në internim, ndërkaq 10 vjet më vonë, më 1993, kur diktatura komuniste kishte rënë, do të dekorohej nga Presidendi me medaljen Martir i Demokracisë dhe së fundmi Nderi i Kombit. Për ta kujtuar, sjellim këtë shkrim të përgatitur nga shkrimtari Visar Zhiti, 6 vjet më parë.

“Mbas Mbledhjes së Mukjes, kam marrë pjesë në Ballin Kombëtar si socialdemokrate dhe kam qenë përgjegjëse e gazetës ”Zëri i Lirisë”, në të cilën kam botuar artikuj ku flitet për çështjen e Kosovës në bazë të Kartës së Atlantikut… Kriteri për të luftuar, ishte jo për qëllimin e përfitimit të disa klikave, por për demokratizimin e vendit”.

Unë s’jam fajtore. S’jam komuniste dhe ky s’mund të quhet faj. Ju fituat në zgjedhje, por në burg nuk duhet të jem Unë jam nxënëse e Sami Frashërit. Me mua, ju doni të dënoni Rilindjen

Kur dikush i vënë, thirri se ajo duhet të dënohej me vdekje në litar, dhe kryetari Frederik Nosi, tha se a e dëgjonte atë që kërkonte populli, Musineja me qetësi iu përgjigj: Nesër këtë do të thonë edhe për ju turmat

Në vitin 1961, lirohet dhe e internojnë në Rrëshen, bën punë të rënda fizike, llaç dhe mur. Vetmia si dënim dhe libra, libra, këta ishin miqtë e saj. Megjithatë, ajo do të jetë mecenatja shpirtërore e shkrimtarit të ardhshëm Bilal Xhaferri, që do të arratisej në SHBA për t’i shpëtuar përndjekjes, nga që ishte me baba të pushkatuar. Në vitin 1981, Musineja sëmuret rëndë, pashërueshëm, dhe vdes dy vjet më vonë. Makina e zhavorrit e hodhi në gropën ku mbuluan atë dhe veprën që nuk e lanë ta shkruante.

Në dorëshkrimin Mbi jetën time, Musineja shkruan: “Komunistët më varrosën për së gjalle nuk iu kërkova falje në gjyq për aktivitetin tim. Dhe pse do të kërkoja falje? Unë s’jam fajtore

Një përfundim i trishtë Njoha kulturën demokratike, njoha tragjedinë e përmbysjeve të mëdha revolucionare. Njoha një gjyq special. Njoha 16 vjet burg dhe 22 vjet internim me përplasje andej-këndej. Njoha punën e punëtorit me normë individe, njoha punën e krahut me normë kolektive në bujqësi e ndërtim. Njoha vetminë e vetëkërkuar, shoqërinë e rastit në burg dhe gjithë ndryshimet që pasojnë nga ky tërmet i pandërprerë për të konsoliduar diktaturën e proletariatit. Nganjëherë them me vete se nuk fitova gjë që mbeta gjallë. Kam 38 vjet që nuk e di ç’domethënë familje. Ndoshta do të ishte mirë të kisha mbyllur sytë njëherë e përgjithmonë. Kështu merrnin fund edhe vuajtjet, me gjithë gjendjen tragjike.

Porosi e saj: Nëse vdes, në valixhen e vogël kam disa sende me vlerë etnografike për Muzeun e Gjirokastrës. Ato pak kursime dhe gjithçka tjetër le të hyjë në fondin e shtypit që duhet të krijohet për punëtorin e krahut, i cili është i domosdoshëm, që të demokratizohet puna e krahut dhe të kultivohet punëtori i thjeshtë”.

Porosia e Musine Kokalarit është shumë më e madhe, e dhimbshme, me rëndësi dhe e përhershme. Është thirrje kujtesës kolektive, veprimit, jetës, atdheut. Natyrisht sot ajo nderohet, ka marrë aureolën e martires, vepra e saj është botuar e plotë, falë dhe zellit të përkujdesësit të studiuesit Novruz Shehu. Lexuesit e saj janë të shumtë, admiruesit po ashtu, edhe përkujtuesit, po kështu dhe Ambasadori Amerikan në Tiranë, madje jepet dhe një çmim për gratë veprimtare me emrin e saj, kurse një studiues italian, Mauro Geraci, po përgatit botimin e saj në Itali, kujtimet e Musinesë në Romë. Kur ajo ishte studente atje, bënte takime kulturore e patriotike, por sallat ia siguronte duke pagur vetë një tjetër shqiptar, Dane Zdrava, ai që do të sillte kinemanë e parë në qytetin e tij në Berat. Kishte kryer akademinë detare në Napoli, patriot, por dhe ky do të vdiste në burgun komunist. I kujtojmë këto si një përvojë e mrekullueshme, që diktatura i rrënoi, por duhen ringjallur.

Musine Kokalari, pse i ka marrë titujt më të lartë që jep demokracia, etj., megjithatë ditëlindja e saj u harrua dhe pse ishte 95 vjetori i lindjes. Porosia është që ne duhet të jemi të lidhur si një vazhdim i domosdoshëm me rilindasit tanë shpirtërore, ti kemi në kalendarin e veprimeve tona, përherë. Ky 100 vjetor i pavarsisë së vendit tonë duhet të na i rrënjosë kéto. Pa një kalendar të tillë qytearia jonë do të jetë e mangët, po kështu edhe drita e së ardhmes. Kremtime të tilla duhet të kemi patjetër dhe nuk duhet të jenë thjesht ceremoniale të harrueshëm, as rutinë zyrtare, por pjesë e gjallë e kujtesës kolektive, e përditshmërisë tonë. Të jenë të natyrshëm dhe t’i ngjajnë, si të thuash, ndezjes së një qiriri metaforik, për të cilin një grua tjetër e madhe shqiptare, Nënë Tereza, thoshte Më mirë ndiz një qiri, se sa të mallkosh errësirën. Që harresa të mos bëhet errësirë.

136 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 12. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and
  was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your
  blog and I look forward to your new updates.

 13. That is a good tip particularly to those new to the blogosphere.
  Simple but very accurate info… Many thanks for sharing this one.

  A must read article!

 14. Heya! I realize this is kind of off-topic but I needed to ask.
  Does operating a well-established website such as yours require a large amount of work?

  I am brand new to writing a blog but I do write
  in my diary everyday. I’d like to start a blog so I will
  be able to share my experience and feelings online.
  Please let me know if you have any kind of ideas or tips for brand new
  aspiring blog owners. Appreciate it!

 15. Hey! I understand this is somewhat off-topic but I
  needed to ask. Does operating a well-established blog such as yours take a large amount of work?
  I am brand new to operating a blog however I do write in my journal everyday.
  I’d like to start a blog so I can easily share my personal experience and
  thoughts online. Please let me know if you have any recommendations or tips for brand new
  aspiring blog owners. Appreciate it!

  My blog; casino deposit pulsa

 16. Hi there I am so thrilled I found your webpage, I really found
  you by error, while I was researching on Digg for something else,
  Nonetheless I am here now and would just like to say thank you for a tremendous post and
  a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to
  read it all at the moment but I have bookmarked it and also added in your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please
  do keep up the awesome job.

 17. Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I
  get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement
  you access consistently quickly.

 18. Useful information. Fortunate me I discovered your site unintentionally, and I am surprised why this coincidence didn’t took place earlier!
  I bookmarked it.

 19. Hi exceptional website! Does running a blog like this require a massive amount work?

  I have absolutely no expertise in programming however I had been hoping to start my own blog soon. Anyhow, should you have any suggestions or techniques for new blog owners please share.
  I understand this is off topic but I just needed to ask.

  Appreciate it!

  My blog – sabung ayam online

 20. Can I simply just say what a comfort to find a person that genuinely understands what
  they’re discussing over the internet. You certainly know how to bring a problem to light and make it important.
  More and more people ought to check this out and understand this side of your story.

  I can’t believe you’re not more popular because you
  surely have the gift.

 21. Hello would you mind stating which blog platform
  you’re using? I’m going to start my own blog in the
  near future but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.

  P.S Sorry for getting off-topic but I had to
  ask!

 22. Pretty section of content. I simply stumbled upon your site and in accession capital to claim that I acquire
  in fact loved account your blog posts. Any way I will be subscribing on your feeds or even I fulfillment you get admission to
  constantly rapidly.

 23. Your analysis is incredibly interesting. If you wish to see bandar slot online, I recommend engaged in in reliable bandar slot websites on the
  web. Because you can complete big positive aspects and get guaranteed earnings.
  If you want to understand, you possibly can directly the actual link in this article.
  The web link is known as a posture web page that is definitely frequently used between Indonesia online
  players.

 24. Hi! Quick question that’s totally off topic. Do you know
  how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird when viewing from my apple iphone.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to fix this problem.
  If you have any suggestions, please share. Appreciate it!

 25. The research can be extremely interesting. If you want to try out slot online pulsa, I propose participating in after dependable slot resmi personal
  blogs. Since you can get hold of big benefits and get hold of guaranteed affiliate marketing payouts.
  If you want to see, you are able to upright just click here in this posting.
  The link is actually a video slot machine game web log that is certainly frequently employed among Indonesia players.

 26. The assessment can be extremely interesting. When you need that may be performed slot resmi, I would
  recommend participating in upon efficient bandar slot niche websites.
  As you can obtain big wins and acquire guaranteed payouts.
  If you would like to realize, you could instantly follow the
  website link beneath. The hyperlink is known as a slot machine game webpage which may be commonly used
  amongst Indonesian the members.

 27. Your assessment is incredibly interesting.
  If you require to see slot pulsa, I suggest participating
  in upon trustworthy agen slot online websites.
  As you can gain big profits and get particular
  affiliate payouts. If you wish to master, you may directly have a
  look through underneath. The web link can be defined as
  location web site that is definitely often used between Indonesian the members.

 28. Hello, I do believe your web site could possibly be having
  internet browser compatibility problems. When I look at
  your blog in Safari, it looks fine however when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping issues. I merely wanted to provide you
  with a quick heads up! Apart from that, fantastic website!

 29. Greate article. Keep posting such kind of info on your blog.
  Im really impressed by your blog.
  Hi there, You’ve done a great job. I will definitely digg it and in my
  opinion suggest to my friends. I am sure they’ll be benefited from this site.

 30. It’s perfect time to make some plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I’ve read this publish and if I may just I wish to counsel
  you few attention-grabbing issues or suggestions.
  Perhaps you can write next articles relating to this article.
  I desire to read more things approximately it!

 31. What i don’t realize is actually how you are no longer actually a lot more neatly-liked than you may be right now.
  You’re very intelligent. You know therefore significantly with regards to this topic, made me for my part consider it from so many numerous angles.
  Its like men and women aren’t involved until it’s one thing to do with Woman gaga!
  Your individual stuffs excellent. Always take care of it up!

 32. Your appraisal is exceedingly interesting. If you wish to experiment
  with slot pulsa, I would suggest participating in about dependable slot pulsa tanpa potongan sites.
  Because you can obtain big victories and get certain internet affiliate
  affiliate marketer payouts. If you wish to have, you can immediately click the link00 right here.

  The web link is actually a position webpage which may be frequently used amongst Indonesia the gamers.

 33. The examination is extremely interesting. If you want to learn slot online pulsa, I love
  to recommend playing in reliable situs slot gacor websites internet.
  As you can attain big profits and acquire promised payouts.
  If you want to understand, it is possible to directly just click here in this article.
  The web link is mostly a slot web site that will be
  frequently used amidst Indonesia players.

 34. Your analysis is incredibly interesting.
  When you need to experience slot deposit pulsa, I
  like to recommend playing in reliable slot online pulsa niche websites.
  Since you can gain big victories and obtain promised
  pay-out odds. If you need to enjoy, you are able to directly follow the link underneath.
  The hyperlink is actually a position web site that is definitely often used among
  Indonesia the gamers.

 35. I am curious to find out what blog system you have been working
  with? I’m experiencing some minor security problems with my latest site and I’d like to find something more safe.
  Do you have any recommendations?

 36. Howdy! I know this is somewhat off-topic however I had to ask.
  Does managing a well-established blog such as yours take a lot of work?
  I’m completely new to operating a blog however I
  do write in my journal every day. I’d like to start a blog so I can share my experience
  and thoughts online. Please let me know if you have any kind of recommendations or
  tips for new aspiring blog owners. Thankyou!

 37. Your assessment is incredibly interesting. If you would
  like to perceive slot pulsa tanpa potongan, I like to recommend playing about reputable slot pulsa niche sites.

  Because you can gain big benefits all of the incentives and
  acquire given the assurance pay-out odds. If you
  want to master, you are able to right away the actual website link below.
  The web link can be defined as online video port web
  site that is definitely frequently employed amongst Indonesian the members.

 38. Howdy, I think your site could be having internet browser
  compatibility issues. Whenever I look at your web site in Safari,
  it looks fine however, when opening in I.E., it has some overlapping issues.
  I merely wanted to provide you with a quick heads up!
  Other than that, wonderful site!

 39. I think that what you published was actually very logical.
  But, what about this? suppose you were to create a
  killer post title? I ain’t suggesting your content isn’t good, but suppose
  you added a headline that grabbed people’s attention? I mean Komunistët më
  varrosën për së gjalli…sot, ditëlindja e Musine Kokalarit, intelektualja që rrezatoi në errësirën komuniste – EETIMESTV.COM is a little
  plain. You ought to peek at Yahoo’s front page and note how they create post headlines to grab viewers
  to open the links. You might try adding a video or a related pic
  or two to get people excited about everything’ve got to say.
  Just my opinion, it could make your posts a little bit more interesting.

Leave a Reply

Your email address will not be published.