Komisioneri Europian: Zgjerimi i BE-së me vendet e Ballkanit Perëndimor është prioritet

Ashtu siç pritej, Komisioneri europian i zgjerimit Olivér Várhelyi prezantoi në Bruksel propozimin për të çuar përpara procesin e zgjerimit të BE-së. Në fjalën e tij, Várhelyi e bëri të qartë se zgjerimi i BE së me vendet e Ballkanit Perëndimor është prioritet i krahut ekzekutiv të bllokut

Ne jemi duke punuar në tre pista Së pari, ne jemi duke propozuar hapat konkretë sesi mund të përmirësohet procesi i pranimit. Po ndërsa po hidhen hapa drejt forcimit dhe përmirësimit të procesit, qëllimi kryesor mbetet anëtarësimi i plotë në BE. Së dyti dhe paralelisht Komisioni i qëndron deri në fund rekomandimeve të tij për çeljen e negocjatave të pranimit të Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërinë dhe shumë shpejt, do të sigurojë një përditësim mbi përparimin e bërë prej të dy këtyre vendeve. Së treti, në përgatitjen e Samitit BE Ballkan Perëndimor në Zagreb në maj, Komisioni do të paraqesë një plan zhvillimi ekonomik dhe investimesh për rajonin tha ai

Ursula von der Leyen reagoi menjëherë në Twitter duke e përshkruar këtë si një mesazh të mirë për miqtë e Ballkanit Perëndimor. Sot Komisioni Europian propozoi një plan të besueshëm dhe dinamik që i çel rrugës hapjes së negociatave të anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Zgjerimi i BE-së është një situatë nga e cila fitojnë të gjithë , ka shkruar shefja e KE se. Propozimi i komisionit, siç u tha dhe në Bruksel, merr parasysh qëndrimet e shteteve anëtare dhe interesat gjeostrategjike të BE , por edhe interesat e vendeve që duan të hynë në bllokun europian

Komisioneri Varhelyi sqaroi se metodologjia e re do të bazohet në katër parime: kredibiliteti, parashikueshmëria, dinamika dhe forcimi i udhëheqjes politike. Fokusi i saj përqëndrohet tek forcimi i shtetit juridik, forcimi i institucioneve demokratike dhe zhvillimi ekonomik. Në Bruksel shpresohet, se në samitin e majit në Zagreb do të hapen negociatat edhe me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe se kjo do të rezultojë me një hov të ri për zgjerimin e BE

383 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 11. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that
  I have truly enjoyed surfing around your blog posts.
  After all I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

 12. Hello, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Ie, it looks fine but when opening
  in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted
  to give you a quick heads up! Other then that, amazing blog!

 13. Normally I do not read post on blogs, however I wish to say that this write-up very
  compelled me to try and do so! Your writing taste has been amazed me.
  Thank you, quite nice article.

 14. Do you have a spam problem on this website; I also
  am a blogger, and I was curious about your situation; many
  of us have created some nice procedures and we are
  looking to trade techniques with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 15. It is the best time to make some plans for the long run and it’s time to be happy.

  I’ve read this publish and if I may I wish to counsel you few attention-grabbing issues or advice.

  Perhaps you could write next articles relating to
  this article. I desire to read more things about it!

 16. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?

  A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog shine.
  Please let me know where you got your design. Bless you

 17. This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post.
  Also, I’ve shared your site in my social networks!

 18. Hello, i think that i noticed you visited my website so i
  got here to return the choose?.I am attempting to find issues to enhance my site!I guess its good enough to make use of a few of your ideas!!

 19. Тъй като повечето бонуси са с условия за превъртане напоследък има тренд да се търси бонус без превъртане. Понеже тези оферти са много малко, ние ще ви кажем какви са техните особености и кои казина го предлагат. В момента има 3 такива оферти от наши казина. Вижте кои са те. Сирма създаде иновативна информационна система за управление на безвъзмездните средства по Финансовия механизъм на ЕИП и Норвежкия фонд https://city-wiki.win/index.php?title=Данък_върху_печалбата_от_хазартни_игри Хакната игри са опасни, защото администрацията на казиното има достъп до RNG и, например, може да намали връщането към символичен 5-10%. С бързото разрастване на мобилните казина,  много казино играчи вече използват мобилния си телефон или таблет като предпочитано устройство за игра в любимото си казино. Защо тези нови мобилни казина набират популярност? По всичко личи, че бъдещето на мобилните казина е доста обещаващо и те няма да отидат никъде в скоро време. В нашата подробна рецензия ние ще ви преведем през всичко, което трябва да знаете за българските мобилни казина, предимствата и недостатъците им, техния софтуер, както и най – добрите игри за тях.

Leave a Reply

Your email address will not be published.