Një film OFL. Me regji, skenar, ide dhe realizim nga Edi Rama

Nga Artan Hoxha

Meqë Ermal Mamaqi bën filma(i love Tropoja) komedi me dashuri, Bes Kallaku bën filma(Falco) komedi me skiftera, edhe kryeministri vendosi të realizojë një film(OFL Operacioni Forca e Ligjit) të fundit komedi, me bionde me syze, polic me maska, KÇK-ëra… Skenari, regjia, ideja, autorësia, producent dhe realizimi nën kujdesin direkt të kryeministrit të Shqipërisë, sigurisht sponsorizimi me paratë e taksapaguesve shqiptarë…

Seria e parë: Imazhi fantastik. Kamera shkëlqyeshëm.

Forca speciale OFL të trajnuara për muaj të tërë për të luftuar bosët e krimit, të veshur me gusto krejt ndryshe nga Policia e Shtetit (forca policore që siguron rendin dhe jetët tona çdo ditë) të armatosur nga koka deri në këmbë me armatim modern, me syze dhe maska bashkë.

Trupa që hapen në pozicion taktik luftimi, me armë të fjalës së fundit në vijë shënimi për të asgjësuar çdo kënd brenda gardhit të një resorti luksoz që e ka marrë vesh edhe çakalli më i fundit në Myzeqe apo rriqebulli i ngjitur në bredhin më të lartë në Alpe, se aty prej ditësh jo vetëm nuk ndodhet askush, por nuk peptin as miza.

Një objekt që e ka bastisur pak ditë më parë RENEA, FNSH, Policia e Durrësit, madje dhe ekspertët e policisë shkencore. Duket qartë që regjisori është kujdesur më shumë për imazhin sesa për qëllimin e vërtetë të aksionit të parë të OFL-së.

Operacion që duhej të ishte patjetër një goditje e fortë dhe me mesazh të qartë në luftën kundër krimit, që të ngjallte optimizëm dhe besim te publiku. Minimalisht mund të ishte inskenuar një aksion bastisje në baza të supozuara ku dyshohej se fshihej Altin Hajri, truri i grupit me të njëjtin emër dhe pronari i resortit luksoz ku u zhduk kufoma e Jan Prengës, i cili është në arrati dhe i pakapur nga drejtësia.

Por në fakt u bë gabimi më i trashë i mundshëm. U përzgjodh si shesh xhirimi një resort i bastisur deri në vrimën e miut nga policia dhe i braktisur prej ditesh nga të zotet, që në mos jane ne burg, ndodhen në arrati.

Një inspektor policie, nga ata që mbulojnë fshatrat në Drejtorinë e Durrësit, me telefoi duke më thënë: “Kot e bënë gjithë atë berihajë shefat lartë, harxhuan gjithë atë karburant, mjete lëvizëse, dislokim trupash dhe orë punë, për një veprim që mund të bëja vetëm unë dhe një oficer OPGJ (oficer i policisë gjyqësore)” Të presim mos e rregullojnë pak dorën tek seria e dytë.

Dhe në fund, suksese dhe respekt për ata djem që mbajnë veshur uniformat e OFL-së. Çdo polic i Republikës së Shqipërisë do të donte të ishte i veshur me atë uniformë dhe me ato pajisje taktike.

Ata thjesht bëjnë detyrën, zbatojnë urdhërin që u vjen nga lart, dhe kanë në dorë vetëm performancën në terren. Spektakli nuk është as ideja dhe as dëshira e tyre. Për atë mban përgjegjësi tjetërkush…

29 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 11. Hey, if you are looking for more resources, check out my website xrank.cyou as I cover a lot of same topics from your niche. By the way, you have impressive design and layout, plus interesting content about Social Media Marketing, you deserve a high five!

Leave a Reply

Your email address will not be published.