Daniela Bega mjekja qe i mungon pacienteve ne Shkoder

Ajo ishte e mirenjohur ne shkoder por ashtu si shume specialiste u largua pa shume buje. Do te flasim per nje mjeke te cilen ne Shkoder e njohin te gjithe, per kontributin qe ajo dha ndaj te pacienteve me kancer.

Po sot, mjeken Danjela Bega e promovon Spitali Amerikan.

Komunikimi i diagnozës te pacientët me kancer

Komunikimi është një proces kompleks në të gjitha rrethanat, por shndërrohet në një sfidë të vështirë në kushtet e një sëmundje të rëndë. Komunikimi është thelbësor për ofrimin e një kujdesi shëndetësor të përkryer.

Komunikimi përfshin sinjale verbale dhe joverbale. 80% e komunikimit është joverbal ku përfshihet gjuha e trupit, kontakti i syve, gjestet dhe intonacioni i zërit. Një element shumë i rëndësishëm është dëgjimi. Të dëgjosh do të thotë të jesh i pranishëm jo vetëm fizikisht, por edhe emocionalisht.

Komunikimi i diagnozës në mënyrë të kujdesshme përmirëson aftësinë e pacientit dhe familjareve që ta përballojnë më mirë sëmundjen, mbështet emocionalisht pacientin, forcon marrëdhënien mjek-pacient dhe nxit bashkëpunimin ndërmjet pacientëve, mjekëve dhe profesionistëve të tjerë.

Komunikimi i diagnozës si një lajm jo i mirë kalon në disa etapa:

• Faza përgatitore ku planifikohet se çfarë do të diskutohet, konfirmohen faktet mjekësore dhe përcaktohet se cilin person do të dëshironte pacienti të jetë i pranishëm.
• Faza ku në bazë të disa pyetjeve përcaktohet se çfarë di pacienti dhe familjarët e tij mbi shëndetin dhe sëmundjen dhe sigurohemi nëse ata janë në gjendje të përballojnë lajmin e keq.
• Faza e tretë ku në bazë të pyetjeve të ndryshme përcaktohet sa informacion dëshiron të dijë pacienti.
• Në fazën e katërt ndahet informacioni duke përdorur një gjuhë të thjeshtë, të kuptueshme dhe duke bërë pauza herë pas here për t’i dhënë kohë pacientit dhe familjarëve të reagojnë.
• Faza e pestë është faza e përgjigjes ndaj emocioneve. Pacientët dhe familjarët i përgjigjen lajmit të keq në mënyra të ndryshme. Mjeku duhet ta inkurajojë pacientin të shprehë emocionet dhe shqetësimet duke i ofruar atij dhe familjarëve të tij mbështetjen e tij.
• Faza e gjashtë është e fundit në komunikimin e diagnozës. Gjatë kësaj faze vendoset një plan se si do të vazhdohet më tej. Me informacionin që i jepet pacientit bëhet e mundur përfshirja e tij në planin e trajtimit dhe ndjekjes që mjeku vendos.

Për më shumë informacion ose vizitë me mjeken onkologe Daniela Bega kontaktoni në 042357535 ose klikoni në: rezervime.spitaliamerikan.com

Spitali Amerikan, përqafoje jetën!

634 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 12. Hola! I’ve been following your blog for a while now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out
  from Porter Texas! Just wanted to tell you keep up the excellent work!

 13. I’m not that much of a online reader to be honest but
  your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back later on. All
  the best

 14. Howdy! This is my first visit to your blog! We are a collection of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on. You
  have done a wonderful job!

 15. I feel this is one of the most vital info for me. And i am satisfied reading your article.

  However should observation on some general issues, The web site style is perfect, the articles
  is in reality excellent : D. Excellent activity, cheers scoliosis
  surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 16. Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if
  it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation.
  My iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

 17. I’m not sure why but this site is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?

  I’ll check back later and see if the problem still exists.

 18. You’ve made some decent points there. I checked on the net for additional information about the issue and found most people will go along
  with your views on this site.

Leave a Reply

Your email address will not be published.