Dy fjale zemre nga nji Shkodran per nji Pejan

Nga Jetmir Troshani Kam tash 2 vjet qe e njoh Granit Hysenin, me te cilin miqesia asht pjek me nji brumim vellazeror prej atij qe i qendron kohes. Nuk shkuej shpesh per nji shok, po me poshte mendoj se do te qartesohet ideja dhe qellimi i ketij dedikimi

Per aftesite e tij si fotograf dhe videograf s’kam nevoje me fole, sepse puna e tij flet vete, porse per mu ne kete drejtim ai fiton medaljen e kapidanit suprem, nder ma te miret e kombit Shqiptar ne zhanrin e jetes se eger. Graniti asht nji njeri i paqte ne mendje dhe i zjarrte ne zemer, te cilin nuk do ta degjoni asnjihere duke fol per veten, prandaj mendova te flas une per te

Si fillim, po ju tham se Graniti ka nji rol thelbesor ne zanafillen e ketij grupi. Per rrjedhoje, besoj se ne nuk do e kishim ne kete nivel dinjitoz kete platforme, qe evidenton fotografine e jetes se eger ne mbrojtje te faunës, nji risi qe vuni gurethemelin historik te ketij zhanri fotografie ne trevat tona ne menyre te organizume.

Graniti me profesion asht nji dentist kirurg i shkelqyer. Me konfidence te plote, si nji nga pacientet e tij, mund te deshmoj per punen cilesore profesionale, por edhe per personin e tij me ndjeshmeri shume te larte ndaj njerezve. Nepermejt fotove, te gjithe kemi pa punen e tij detajore dentale si ne facebook, ashtu dhe instagram ku produkti final qe del nga duert e tij te arta ka forcen me mrekullue.

Ai gjithashtu asht nji kengetar me zell dhe talent. Ne nji rast kur ishte ne Shkoder, kendoi bashke me baben tem te Restoranti “Sahati i Inglizit” ne mes te Shkodres, ku e ndezi vendin si solist ashtu dhe ne duet. Restoranti ishte plot me njerez qe nuk mund te rrinin ulun nga entuziazmi. Te gjithe ishin ne kambe dhe me kuriozitet degjonin kete za te ri dhe kaq te bukur qe po buçiste ambel ne qytetin e artit.

Graniti vjen nga Peja dhe rrjedh nga nji familje fisnike pejane. Çdo prind do te ishte krenar te kishte nji djale jo vetem si Graniti, por edhe si vellai bashke me dy motrat e tij te nderuara. Suksesi i ketyre dy prinderve patjeter asht rrjedhoje i nji perkushtimi te jashtezakonshem gjate gjithe jetes tyre. Kisha dasht qe te gjithe ta degjonin filozofine e holle dhe mbreslanese te historise se makines vjeter, qe na tregoi babai Granitit ne nje darke dashamirese mes miqsh e familjaresh.

Çfare do kisha nenvizu ma shume asht se Graniti dallon si nji partner dhe prind i dashur i dy yjeve, tu i shku per shtat modelit ma te mire te shqiptarit ne ujitjen e lules se jetes, familjes tij. E duke mos lan pa permend kurrsesi kulturen qytetare, zemren e madhe bujare, intiligjencen e mpreht te veshun me karakterin e tij te fort prej fisniku

Se shpejti, Graniti, ideatori dhe drejtori artistik i nismes tone ma te fundit, do te na percjelle dokumentarin Wildlife Albanian Photographers, te nji niveli te papare dhe cilesie te re qe do te na nderoje te gjithëve si brenda, ashtu dhe jashte trojeve tona. Kjo pune e madhe ekipore qe ai ka udheheqe, do jete nji arritje maksimale e rradhes, ashtu siç ai ka ba ne çdo rast e me çdo sipermarrje ne jeten e tij

Ai nuk do ndalet me kaq, po me gjithe vullnetin dhe talentin e tij do bashkepunoj me me te gjithe ato njerez serioz dhe te perkushtum qe deshirojne nji dokumentar seri per vendin e tyre, si nji testament historik te vlerave te natyres ne mbrojtje te faunes. Graniti Hyseni, asht nji histori suksesi qe duhet marre shembull. E per kete arsy me zemer i shkruva keto rreshta

848 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 11. I’ve read some just right stuff here. Certainly value bookmarking for revisiting.
  I wonder how a lot attempt you put to create one of these fantastic informative site.

 12. A motivating discussion is worth comment. I think that you need to publish more about this issue, it might not be a taboo matter but generally folks don’t talk
  about these issues. To the next! Best wishes!!

 13. First off I would like to say awesome blog! I had a quick question which I’d like to ask
  if you don’t mind. I was interested to know how you center yourself and clear your mind prior to writing.
  I have had difficulty clearing my thoughts in getting my thoughts
  out. I do enjoy writing but it just seems like the first 10 to 15
  minutes are wasted simply just trying to figure out how to
  begin. Any suggestions or tips? Thank you!

  scoliosis surgery https://0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 14. Greetings from Colorado! I’m bored at work so I decided to check out your site on my iphone during
  lunch break. I really like the information you present here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how fast your blog loaded on my mobile ..

  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, amazing site!

  ps4 https://bitly.com/3nkdKIi ps4 games

 15. Hey there! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my previous room mate! He
  always kept talking about this. I will forward this post
  to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

 16. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and
  said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off
  topic but I had to tell someone!

 17. I’m no longer sure where you are getting your information, but great topic.
  I must spend some time learning much more or figuring out more.
  Thanks for fantastic info I used to be on the lookout for this
  info for my mission.

 18. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your web site is excellent, let alone the content!|

 19. Hello! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading through your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over the same topics? Many thanks!|

 20. Just wish to say your article is as astonishing. The clarity in your post is just nice and i can assume you’re an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post. Thanks a million and please continue the gratifying work.|

 21. Hey this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding skills so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 22. Do you have a spam issue on this site; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us have created some nice procedures and we are looking to exchange strategies with others, please shoot me an e-mail if interested.|

 23. Its like you read my mind! You seem to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but other than that, this is magnificent blog. An excellent read. I will certainly be back.|

 24. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this excellent blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to fresh updates and will talk about this website with my Facebook group. Chat soon!|

 25. Hello i am kavin, its my first time to commenting anywhere, when i read this piece of writing i thought i could also create comment due to this sensible paragraph.|

 26. I seriously love your site.. Very nice colors & theme. Did you develop this web site yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own website and want to know where you got this from or exactly what the theme is named. Appreciate it!|

 27. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your weblog? My blog is in the exact same niche as yours and my users would really benefit from some of the information you present here. Please let me know if this ok with you. Many thanks!|

 28. My brother suggested I would possibly like this web site. He used to be totally right. This publish truly made my day. You can not consider just how much time I had spent for this info! Thanks!|

 29. whoah this blog is magnificent i really like reading your articles. Stay up the good work! You understand, many persons are looking round for this information, you could help them greatly. |

 30. I like the helpful information you provide in your articles. I’ll bookmark your weblog and check again here regularly. I’m quite certain I’ll learn a lot of new stuff right here! Best of luck for the next!|

 31. Howdy! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give it a look. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Superb blog and outstanding design and style.|

 32. Greetings! I’ve been reading your web site for a long time now and finally got the courage to go ahead and give you a shout out from Dallas Texas! Just wanted to tell you keep up the fantastic job!|

 33. I like the valuable information you provide in your articles. I will bookmark your blog and check again here regularly. I’m quite certain I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!|

 34. It’s the best time to make some plans for the future and it is time to be happy. I’ve read this submit and if I may I desire to recommend you some interesting things or tips. Perhaps you can write next articles referring to this article. I wish to learn even more things approximately it!|

 35. I was curious if you ever thought of changing the layout of your website? Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images. Maybe you could space it out better?|

 36. What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It absolutely helpful and it has helped me out loads. I am hoping to give a contribution & help different users like its aided me. Great job.|

 37. Thanks for the good writeup. It in fact was once a entertainment account it. Glance complex to more delivered agreeable from you! By the way, how can we keep up a correspondence?|

 38. Just wish to say your article is as amazing. The clearness for your submit is just spectacular and that i can assume you’re a professional on this subject. Well together with your permission let me to snatch your RSS feed to keep updated with drawing close post. Thank you 1,000,000 and please carry on the rewarding work.|

 39. When someone writes an paragraph he/she retains the idea of a user in his/her mind that how a user can understand it. So that’s why this article is outstdanding. Thanks!|

 40. My spouse and I stumbled over here coming from a different web address and thought I might check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to finding out about your web page for a second time.|

 41. I’m not sure why but this weblog is loading extremely slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.|

 42. Howdy! This is kind of off topic but I need some help from an established blog. Is it very difficult to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty fast. I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start. Do you have any ideas or suggestions? Thanks|

 43. Great post. I used to be checking constantly this weblog and I’m impressed! Extremely helpful information specially the last section 🙂 I maintain such information much. I used to be seeking this particular information for a very lengthy time. Thanks and good luck. |

 44. If you are going for most excellent contents like myself, simply pay a quick visit this web site all the time because it provides feature contents, thanks|

 45. I’m pretty pleased to uncover this great site. I wanted to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely liked every part of it and I have you bookmarked to see new things in your site.|

 46. Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.|

 47. I was pretty pleased to uncover this web site. I want to to thank you for ones time due to this fantastic read!! I definitely really liked every part of it and i also have you bookmarked to look at new information in your website.|

 48. Hi! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I really enjoy reading your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same topics? Thank you so much!|

 49. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I will revisit once again since I saved as a favorite it. Money and freedom is the best way to change, may you be rich and continue to help other people.|

 50. I was recommended this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You’re amazing! Thanks!|

 51. It is appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or advice. Perhaps you can write next articles referring to this article. I desire to read even more things about it!|

 52. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or blog posts on this kind of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website. Studying this info So i’m happy to convey that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I found out just what I needed. I so much no doubt will make certain to don?t overlook this website and provides it a look on a relentless basis.|

 53. I’m curious to find out what blog system you are utilizing? I’m having some minor security problems with my latest blog and I’d like to find something more safeguarded. Do you have any recommendations?|

 54. You are so interesting! I do not think I’ve truly read through a single thing like that before. So good to find someone with a few original thoughts on this subject. Really.. thanks for starting this up. This web site is something that is needed on the web, someone with a little originality!|

 55. Very good website you have here but I was curious about if you knew of any forums that cover the same topics discussed in this article? I’d really like to be a part of community where I can get comments from other experienced individuals that share the same interest. If you have any recommendations, please let me know. Thank you!|

 56. Greetings, I do think your web site could possibly be having internet browser compatibility issues. When I take a look at your web site in Safari, it looks fine however, if opening in IE, it has some overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up! Apart from that, wonderful blog!|

 57. Hi! I’ve been reading your web site for some time now and finally got the bravery to go ahead and give you a shout out from Porter Tx! Just wanted to tell you keep up the great job!|

 58. I feel that is one of the such a lot important information for me. And i am satisfied studying your article. However want to statement on few general issues, The site taste is wonderful, the articles is in reality great : D. Excellent task, cheers|

 59. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point. You obviously know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your weblog when you could be giving us something informative to read?|

 60. I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your site to come back in the future. All the best|

 61. Generally I don’t read post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to take a look at and do so! Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite nice article.|

 62. For the reason that the admin of this site is working, no hesitation very rapidly it will be renowned, due to its quality contents.|

 63. Great blog here! Also your web site loads up very fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my web site loaded up as fast as yours lol|

 64. I’m not sure why but this blog is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.|

 65. What’s Happening i am new to this, I stumbled upon this I’ve found It absolutely useful and it has helped me out loads. I hope to give a contribution & help other customers like its aided me. Good job.|

 66. Good day! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on. You have done a marvellous job!|

 67. Good day I am so glad I found your blog page, I really found you by error, while I was searching on Aol for something else, Anyways I am here now and would just like to say kudos for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the superb b.|

 68. Good post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis. It will always be useful to read through articles from other authors and use a little something from their websites. |

 69. fantastic put up, very informative. I’m wondering why the opposite specialists of this sector do not notice this. You should proceed your writing. I am confident, you’ve a huge readers’ base already!|

 70. Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I’m getting tired of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking at options for another platform. I would be great if you could point me in the direction of a good platform.|

 71. You really make it seem so easy along with your presentation but I in finding this matter to be actually one thing which I feel I’d never understand. It seems too complex and extremely wide for me. I’m taking a look ahead on your next post, I will try to get the dangle of it!|

 72. you’re actually a just right webmaster. The web site loading velocity is incredible. It kind of feels that you’re doing any unique trick. Moreover, The contents are masterwork. you have performed a fantastic task in this topic!|

 73. I really love your blog.. Very nice colors & theme. Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own blog and would like to find out where you got this from or just what the theme is named. Appreciate it!|

 74. Heya this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be greatly appreciated!|

 75. Hey superb website! Does running a blog similar to this take a great deal of work? I’ve virtually no expertise in programming but I was hoping to start my own blog in the near future. Anyway, should you have any suggestions or techniques for new blog owners please share. I know this is off subject however I simply had to ask. Appreciate it!|

 76. I blog quite often and I seriously appreciate your content. Your article has really peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new information about once per week. I opted in for your Feed too.|

 77. Amazing blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your theme. Bless you|