Voltana Ademi “rrefen” historine / S’kisha para as per kepuce por nuk emigrova

Kryetarja e bashkisë Shkodër Voltana Ademi u përball me pyetjet e të rinjve gjatë një takimi të zhvilluar në kuadër të edicionit të parë të Rock Politik në qendrën rinore Arkas, pjesë e projektit YOUTH LED financuar nga USAID.

Pasi tregoi mbi punën e bërë për të rinjtë, kryebashkiakja Ademi e pyetur për emigracionin masiv ajo për herë të parë solli historinë e saj kur shkatërruar dhe kur është kthyer nga Italia në vitin 2000.

Kryebashkiakja tregoi se familja e saj para 20 vitesh ishte e varfër dhe rrëfen se si ka shkuar deri tek intervista e fundit në Varshavë për të emigruar në Kanada por aty është tërhequr duke vendosur të qëndrojë në Shkodër.

Kryebashkiakja përmendi disa prej arritjeve sa i përket të rinjve përmes punës dhe projekteve te ndryshme ndërsa e pyetur nëse do të ishte e lumtur që djali i saj 10 vjeçar nesër të jetë një i ri i qytetit nuk u përgjigj drejtpërdrejtë duke u fokusuar vetëm tek mirë arsimimi i tij por edhe duke treguar një tjetër histori personale.

Kryebashkiakja Ademi përveç punës së saj në 4 vite për të rinjtë tregoi edhe cila është strategjia e zhvillimit për të ardhmen. Të rinjtë në Shkodër përballen me probleme të shumta dhe mungesa të mëdha. Mungojnë fushat sportive, vendet e argëtimit, mungon një qendër artistike e kulturore për të rinjtë si dhe mundësitë e punësimit janë minimale duke i bërë ata që të emigrojnë.

37 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 2. I’m not sure why but this site is loading extremely slow for
  me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 3. I loved as much as you’ll receive carried out right here.

  The sketch is attractive, your authored subject matter
  stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering
  the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

 4. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative and entertaining, and without a doubt,
  you have hit the nail on the head. The problem is something not enough people are speaking intelligently about.
  I’m very happy I found this during my search for something
  relating to this.

 5. I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else experiencing problems with
  your blog. It appears as if some of the text within your posts
  are running off the screen. Can somebody else please
  provide feedback and let me know if this is happening to them too?
  This might be a issue with my web browser because I’ve had this
  happen before. Appreciate it

 6. A person essentially help to make critically posts I might state.
  That is the first time I frequented your web page and thus far?
  I surprised with the analysis you made to create this actual publish incredible.

  Fantastic activity!

 7. hi!,I love your writing very much! share we keep in touch more approximately your article on AOL?
  I require a specialist on this house to solve my problem.
  May be that’s you! Having a look ahead to see you.

 8. Generally I don’t learn article on blogs, but I wish to say that this
  write-up very forced me to check out and do it!
  Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite
  nice article.

 9. What i do not realize is in truth how you are not really much more neatly-favored than you may be right
  now. You are so intelligent. You understand thus considerably on the
  subject of this subject, made me personally imagine it from a lot
  of numerous angles. Its like women and men aren’t interested
  except it is one thing to accomplish with Woman gaga!
  Your own stuffs nice. Always maintain it up!

 10. I do not know whether it’s just me or if perhaps everybody else encountering issues with your website.
  It seems like some of the written text on your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening
  to them too? This may be a problem with my internet browser because I’ve had this happen before.
  Thank you

 11. Heya i am for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a
  lot. I hope to give something back and help others like
  you helped me.

Leave a Reply

Your email address will not be published.