FOTO/ Lot dhe dhimbje, Turqia nis varrosjen e viktimave të tërmetit


Nis varrosja e viktimave të tërmetit tragjik që prekur Turqinë. Mediat raportojnë se një grua dhe djali i saj, të cilët u nxorën nga rrënojat e “Dilek Apartament”, në lagjen Sürsürü u përcollën mes lotëve në banesën e fundit.

Funerali i nënës dhe djalit të saj u mbajt në Xhaminë Mevlana pak minuta më parë, njoftojnë mediat turke.

Tërmeti me magnitudë 6.8 të shkallës rihter, e pati epiqendrën në qytetin Sivrice në provincën Elazig. Ai bëri që ndërtesat të shemben dhe njerëzit të dalin në rrugë.

Dridhjet e tokës u ndjenë edhe në Siri, Liban dhe Iran. Tërmetet janë të zakonshme në Turqi. Rreth 17000 njerëz kanë humbur jetën nga një tërmet masiv në qytetin Izmit, më 1999.


1 Comments

  1. Thanks for your write-up. I would love to say this that the first thing you will need to perform is determine whether you really need credit restoration. To do that you need to get your hands on a duplicate of your credit profile. That should not be difficult, because government mandates that you are allowed to have one free copy of your actual credit report annually. You just have to check with the right individuals. You can either look at website with the Federal Trade Commission as well as contact one of the main credit agencies right away.

  2. A formidable share, I simply given this onto a colleague who was doing a little evaluation on this. And he the truth is bought me breakfast as a result of I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I really feel strongly about it and love studying extra on this topic. If potential, as you turn out to be expertise, would you mind updating your weblog with extra details? It is highly helpful for me. Huge thumb up for this weblog put up!