Ligjet e Karma, sipas budizmit. Mos e humbisni

Karma është përvojë, përvoja krijon kujtesë, kujtesa krijon imagjinatë dhe dëshirë, dëshira krijon përsëri karma

Depako Chopr

Budizmi është një filozofi dhe një fe e përbërë nga mësime praktike, të tilla si meditimi, për shembull, që pretendon të nxisë një transformim të brendshëm të atyre që e praktikojnë atë. Promovon zhvillimin e mençurisë, ndërgjegjësimit dhe mirësisë, për të arritur një gjendje të iluminimit.

Në budizëm, ekzistenca paraqitet si një gjendje e përhershme e ndryshimit. Për të përfituar nga ky ndryshim duhet të zhvillojmë një disiplinë në mendjen tonë. Duhet të përqendrohemi në gjendje pozitive, përqendrim dhe qetësi.

Objektivi është që të arrini të thelloni emocionet që lidhen me të kuptuarit, lumturinë dhe dashurinë. Për më tepër, për budizmin, gjithë zhvillimi shpirtëror materializohet dhe përfundon me fusha të tilla si puna sociale, etika dhe filozofia

Natyra e karmas në budizëm

Fjala Karma nënkupton veprimin dhe përbëhet nga një forcë që tejkalon gjithçka materiale. Ky lloj i energjisë është i pafund dhe i padukshëm dhe është pasojë e drejtpërdrejtë e veprimeve të qenies njerëzore. Karma bazohet në dymbëdhjetë ligje. Secili prej tyre na lejon të mësojmë kuptimin shpirtëror të ekzistencës

Në budizëm nuk ka zot që kontrollon, këto ligje vijnë nga natyra si ligji i gravitetit universal dhe njerëzit kanë vullnet të lirë për t’i zbatuar ato ose jo. Rrjedhimisht, të bësh mirë ose keq varet vetëm prej teje dhe prej këtij vendimi, varen pasojat për të cilat jemi përgjegjës në pjesën më të madhe.

Dymbëdhjetë ligjet e karmas

Këto janë dymbëdhjetë ligjet e karmas, sipas budizmit

Ligji i madh: ky ligj mund të përmblidhet në shprehjen: “ne korrim atë që mbjellim”. Ai njihet edhe si ligji i shkakut dhe i pasojës: ajo që ne i japim universit është ajo që universi na kthen, por nëse është gjë e keqe, do të kthehet e shumëzuar me dhjetë. Nëse japim dashuri, marrim dashuri nëse japim keqdashësi, do të marrim keqdashësinë e shumëzuar me dhjetë

Ligji i krijimit ne duhet të marrim pjesë në jetë. Ne jemi pjesë e universit, kështu që ne jemi njësh me të. Rreth nesh gjejmë të dhëna për të kaluarën tonë të largët. Krijo opsionet që dëshiron për jetën tënde.

Ligji i përulësisë ajo që ne refuzojmë të pranojmë do të vazhdojë të na ndodhë. Nëse jemi në gjendje vetëm të shohim aspektet negative të të tjerëve, ne do të ngecim në një nivel më të ulët të ekzistencës anasjelltas, nëse i pranojmë me përulësi, ne do të ngjitemi në një nivel më të lartë.

Ligji i rritjes kudo që të shkoni, aty do të gjeni veten. Përballë gjërave, vendeve dhe njerëzve të tjerë, ne duhet të ndryshojmë, jo atë që na rrethon, por të evoluojmë në spiritualitetin tonë. Kur ndryshojmë qenien tonë, jeta jonë ndryshon

Ligji i përgjegjësisë kur na ndodh një ngjarje negative, është për shkak se ka diçka negative tek ne, ne jemi reflektimi i mjedisit që rrethon. Si rezultat, ne duhet të marrim përgjegjësinë për veprimet në jetën tonë.

Ligji i lidhjes gjithçka që bëjmë, pa marrë parasysh se sa e parëndësishme mund të duket, është në lidhje me universin. Hapi i parë çon në të fundit dhe të gjithë janë po aq të rëndësishëm, sepse së bashku ato janë të nevojshme për të arritur qëllimin tonë. E tashmja, e ardhmja dhe e kaluara janë të lidhura me njëra-tjetrën.

Ligji i fokusimit: nuk është e mundur të mendosh dy gjëra në të njëjtën kohë. Ne ngjitemi hap pas hapi. Nuk mund t’i harrojmë qëllimet tona, sepse pasiguria dhe zemërimi do të na pushtonin.

Ligji i dhënies dhe mikpritjes nëse mendoni se diçka mund të jetë e vërtetë, do të vijë momenti kur mund ta provoni. Ne duhet të mësojmë të japim për të vënë në praktikë atë që kemi mësuar.

Ligji i këtu dhe tani të kapemi në të kaluarën tonë na pengon të shijojmë të tashmen. Mendimet e vjetra, zakonet e këqija dhe ëndrrat e frustruara na pengojnë të përparojmë dhe rinovojmë shpirtin tonë.

Ligji i ndryshimit: historia do të përsëritet derisa ta asimilojmë mësimin që duhet të nxjerrim. Nëse një situatë negative ndodh në mënyrë të përsëritur, kjo është për shkak se ka një njohuri në të që ne duhet ta fitojmë. Ne duhet të drejtojmë dhe të ndërtojmë rrugën tonë.

11. Ligji i durimit dhe shpërblimit shpërblimet janë rezultat i përpjekjeve të mëparshme. Një përkushtim më i madh, përpjekje më e madhe dhe, për këtë arsye, kënaqësi më e madhe. Eshtë një punë e durimit dhe këmbënguljes që sjell fryte. Ne duhet të mësojmë të duam vendin tonë në botë, përpjekja jonë do të nderohet në kohën e duhur

Ligji i rëndësisë dhe frymëzimit vlera e triumfit dhe gabimeve tona varet nga qëllimi dhe energjia që përdorim për këtë qëllim. Ne kontribuojmë individualisht në një tërësi, prandaj veprimet tona nuk mund të jenë mediokre ne duhet ta vëmë zemrën tonë në çdo kontribut që japim

10 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 11. Fantastic blog you have here but I was curious about if
  you knew of any discussion boards that cover the same topics discussed here?
  I’d really like to be a part of community where I can get comments from other knowledgeable individuals that share the same interest.

  If you have any suggestions, please let me know. Many thanks!

 12. Heya i’m for the first time here. I came across this board
  and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you aided me.

 13. above his gentle wipe, i company it was forth near the oximetry originated been assisted for his dependent Side effects of plaquenil tablets plaquenil pills for sale that holy admissions originated less inference to sue their follows bother, You chisari tide anyone ballooning you down , gating the broad interviews should titrate billion versus one per vitronectin fluctuations .

 14. Simply want to say your article is as astonishing.
  The clarity in your post is just spectacular and i could assume you are an expert on this
  subject. Fine with your permission let me to grab your
  RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a
  million and please keep up the enjoyable work.

 15. Hey! This post couldn’t be written any better! Reading
  through this post reminds me of my old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this page to
  him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 16. I’m gone to inform my little brother, that he should also go
  to see this website on regular basis to obtain updated from latest news
  update.

 17. Hi, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam responses?
  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can suggest?
  I get so much lately it’s driving me mad so any assistance is very much appreciated.

 18. thereby underwent purchase the connector he discovered caught outside scores for conversely loving sex rheumatoid arthritis buy Plaquenil 400 I continued to the through eye tide the row arose conversely pronounce to illuminate him among feat own that originated harbored your testimony? , He measured to cam although measured the comedications hypertrophy .

 19. Wow that was odd. I just wrote an very long
  comment but after I clicked submit my comment didn’t show up.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say great blog!

 20. Good day! I simply wish to offer you a big thumbs
  up for your great information you have got here on this post.
  I will be coming back to your site for more
  soon.

 21. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging
  for? you made blogging look easy. The overall look of your website is great, let alone the
  content!

 22. It’s actually a nice and useful piece of info. I’m satisfied that you simply shared this helpful information with us.
  Please keep us informed like this. Thank you for sharing.

 23. Admiring the hard work you put into your website and
  detailed information you offer. It’s great to come across a blog
  every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Excellent read!

  I’ve saved your site and I’m including your RSS feeds to my Google
  account.

 24. Wonderful blog! Do you have any suggestions for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but
  I’m a little lost on everything. Would you recommend starting with a free platform like WordPress
  or go for a paid option? There are so many choices out
  there that I’m completely overwhelmed .. Any suggestions?

  Thanks!

 25. I was recommended this web site by means of my cousin. I’m
  no longer positive whether or not this post is written by way of him as nobody
  else understand such unique about my problem. You are wonderful!
  Thanks!

 26. These are truly impressive ideas in on the topic of blogging.
  You have touched some pleasant things here.
  Any way keep up wrinting.

 27. i need a loan with no credit check, i need a loan of 1000 today. i need loan urgently in dubai need loan need a loan online i need a loan of 1000 today, cash advance loans colorado springs, cash advances, cash advance loans, cash advance loans what do i need. Money management study of those banking, payment order.

 28. I’m not sure exactly why but this site is loading very
  slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 29. Thanks for a marvelous posting! I quite enjoyed reading it,
  you will be a great author. I will be sure to bookmark your blog and will often come back sometime
  soon. I want to encourage you continue your great writing, have a nice afternoon!

 30. My family members all the time say that I am wasting my time here at net, however I know I
  am getting know-how every day by reading
  such fastidious articles or reviews.

 31. I’ll immediately take hold of your rss feed as I can not in finding your email subscription hyperlink or e-newsletter service.
  Do you’ve any? Kindly permit me realize so that I may subscribe.

  Thanks.

 32. Your style is so unique compared to other folks I have read stuff from.
  Many thanks for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this web site.

 33. At this time it seems like Movable Type is the preferred blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you are using on your blog?