Italia nxjerr raportin për kriminalitetin : Shqipëria prodhues kanabisi dhe vend tranzit për heroinën


Ministrja e Brendshme Italiane ka publikuar raportin për gjashtë mujorin e parë për kriminalitetin për vitin 2019. Në raport theksohet se Shqipëria është mes vendeve me prodhimin më të lartë të kanabisit, pavarësisht planit kombëtar anti-kanabis me mbështetjen edhe të Romës zyrtare.

Vendi jonë përcaktohet edhe si vend tranzit për trafikun e heroinës nga Afganistani në Europë. Grupet kriminale shqiptare, vijon më tej raporti, kanë bashkëpunim me mafien italiane, Camorra dhe Ndrangheta. Por kriminaliteti shqiptar shtrihet edhe më tej me bashkëpunimin me grupet nga Amerika Latine për kokainën, Holanda, Belgjika, Anglia dhe vende të tjera.

“Shqipëria figuron në hartën globale mes vendeve kryesore të prodhimit të marijuanës por edhe si tranzit për heroinën që vjen nga Afganistani dhe Azia e destinuar për tregun e Europës. Në Shqipëri u bë plani kombëtar anti-kanabis dhe Italia e mbështeti për kontrollet ajrore për zbulimin e parcelave. Duke parë afërsinë gjeografike, kriminaliteti shqiptar vijon të ketë raporte bashkëpunimi me mafien italiane në trafikun e drograve sikur janë edhe sekuestrimet e bëra, por edhe investigimet. Shqiptarët bashkëpunojnë me mafien italiane, Camorran dhe Ndrangheta-n në trafikun e drogës.

Krimi i organizuar shqiptar konfirmohet si një nga më aktivët në Itali që bashkëpunon me grupet në Holandë, Belgjikë, Austri, Gjermani, në Mbretërinë e Bashkuar dhe Spanjë. Në Itali prania e tyre është e përhapur në pjesën më të madhe të territorit, me përqendrim më të madh në Veri dhe Puglia në Jug.

Ata veprojnë në grupe në bazë të lidhjeve familjare dhe fisnore. Gjithashtu shqiptarët bashkëpunojnë me anëtarë të kombësive të tjera. Shqiptarët kanë krijuar edhe një rrjet të trafikut nga Amerika Latine. Jo vetëm në trafikun e drogës, por shqiptarët veprojnë edhe në prostitucion, emigracioni i paligjshëm dhe grabitje” thuhet ndër të tjera në raportin e Ministrisë së Brendshme të Italisë.

25 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 11. ? BEO777 สุดปัง แจกหนักๆ?
  ⚡️กับเกมสุดฮิต หลากหลาย จากค่ายดัง⚡️
  ?ฝาก•ถอน ระบบ????
  ?ถอนไม่จำกัด•ไม่ต้องทำเทิร์น
  ?รองรับทุกธนาคาร และ True Wallet
  ?แอดมินพร้อมให้บริการ 24 ชม.?

 12. ? เล่นง่าย ได้จริง การันตีความมั่นคง ?
  ?ครบจบ ในเว็บเดียว 1 บาท ก็เล่นได้?
  ▶️ รับทุนฟรี แนะนำเพื่อนรูปแบบใหม่
  ▶️ ได้ทุนง่ายๆ สนใจติดต่อแอดมิน
  ▶️ สอนวิธีการ โปรโมทรับทุนฟรีง่ายๆ
  ? แอดมินยินดีบริการ 24 ชม. ?

 13. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. Personally, if all website owners and bloggers made good content as you did, the net will be much more useful than ever before.

 14. One more thing. It’s my opinion that there are numerous travel insurance websites of trustworthy companies that allow you enter your trip details and have you the estimates. You can also purchase the actual international travel cover policy on internet by using your current credit card. All you have to do should be to enter the travel particulars and you can see the plans side-by-side. Merely find the plan that suits your financial budget and needs then use your bank credit card to buy the item. Travel insurance online is a good way to begin looking for a reliable company pertaining to international travel cover. Thanks for expressing your ideas.

 15. Oh my goodness! a tremendous article dude. Thank you Nevertheless I’m experiencing challenge with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting identical rss drawback? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

 16. I have been surfing online more than three hours nowadays, yet I never found any attention-grabbing article like yours. It?s lovely value enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the net shall be a lot more useful than ever before.

Leave a Reply

Your email address will not be published.