Shpopullimi si më e madhja emergjencë kombëtare

Dom Gjergj Meta, gjate nje konference shtypi ne Katedralen e shen Palit, ku ka paraqitur dokumentin e Papes mbi familjen Amoris Laetitia dhe per ceshtjen e debatuar te mesimit te fese ne shkolla. /r/n/r/nDom Gjergj Meta, during a press conference in St. Paul's Cathedral, where he presented the document of Pope on the family Amorist Laetitia and the issue debated the teaching of religion in schools.

Unë nuk do të rresht së thëni se zbrazja e Shqipërisë, sidomos në zonat malore e rurale, në qytetet apo qytezat e një niveli të dytë në krahasim me qytetet e mëdhaja si Tirana, Durrësi, Vlora, Shkodra apo Lezha, është një fatkeqësi kombëtare. Dhe kjo është emergjenca kryesore në vend: ndalja e kësaj hemorragjie njerëzore.

Po lejmë jetime hapësirat tona, po i ikim tokës që Zoti na ka dhënë. Por shkulemi nga rrënjët tona për t’u mbjellë në vende ku do të duhen breza për të zënë vend. Po lejmë pleqtë tanë vetëm e po lejmë vendin pa rini d.m.th. pa të ardhme, ose me një të ardhme gjysmake. Kjo zbrazje do të duhej kohë të rekuperohej dhe me rrezikun se do të jetë gjysmake.

Nuk dua të drejtoj gishtin askund e askujt. Secili e di mirë ku dhemb e ku djeg kjo gjë. I dimë mirë situatat që ka kaluar e po kalon vendi ynë e sa ato ndikojnë në ikjen e njerëzve dhe në dëshpërimin e atyre që qëndrojnë. Por duhet të zgjohemi nga vegjetimi e nga mpirja e të vetëdijësohemi se çfarë po ndodh, jo vetëm duke diagnostikuar apo akuzuar, por duke kontribuar.

Ne kemi përgjegjësi ta duam vendin tonë. Nuk është një slogan i thënë në mënyrën e një patriotizmi bosh. Unë jam nga ato persona që kanë zgjedhur të rrijnë, të jetojnë këtu. Ashtu sikurse çdo ditë zgjohem, lutem, kremtoj meshën, pij kafen e mëngjesit e bëj xhiron e darkës në qytetin e Rrëshenit ku po jetoj jetën time. Atdhedashuria ime, dhe e them pa modesti, është autentike. Unë nuk jam i vetmi atdhedashës sigurisht, por diçka nuk shkon këtu. Diçka nuk ecën si duhet.

Mund të arrijmë suksese në vende të tjera e të bëhemi të rëndësishëm, të kemi pasuri andej e të marrim pjesë në jetën e atyre vendeve, por është një vend që ka nevojë për ne. Dhe është vend i bukur, i pasur, me natyrë e me njerëz të mirë. Ky është vendi ynë. Ky vend po klith në heshtje. Është heshtja e shkretëtirës që ka lënë nga pas ikja e njerëzve. Më duket si një shpërngulje biblike. E di që nuk është problem i izoluar e gjendet edhe në vende të tjera të ballkanit, por duhet reaguar dhe neve duhet të na dhembë vendi ynë. Klithja e heshtur e vendit tonë përkthehet në vokacion për ne që jo vetëm ta dëgjojmë, por edhe t’i bindemi kur thotë si një nanë e mallëngjyer: kthehu o bir!

Është e kuptueshme se Oksfordi, Kejmbrixhi, Sorbona, La Sapienza, Harvardi, Luveni do të tërheqin më shumë se Universiteti i Tiranës apo i Durrësit, jo vetëm për shkak të traditës së tyre, por edhe sepse ato vende nuk kanë shumë të rinj e kanë nevojë për fuqi të reja. Po ashtu, vendet e zhvilluara ekonomike do të kenë nevojë për fuqitë tona të reja.

Atje nuk do të na thonë kurrë: kthehuni e kontribuoni për vendin tuaj. Por ne duhet të ndjejmë përgjegjësinë të rrisim nivelin e Universiteteve tona, të mundësive ekonomike e të zhbillimit shoqëror e kulturor këtu në vendin tonë.

Në një qytet verior këto ditë drejtori i një Banke, që presupozoj ka një rrogë të mirë, po më thonte se po ti jepej mundësia do të ikte. Aty ishte edhe një biznesmen i cili ishte i dëshpëruar e me dëshirë të ikte. E nuk është vetëm çështje financiare. Unë nuk e di pse ndodh kështu.

Shpesh ndjehem i dëshpëruar nga shpopullimi i zonave malore e rurale të vendit tonë e jo vetëm, por më shumë dëshpërohem nga ata që, pa sens përgjegjësie, me fodullëk dhe arrogancë, po tejzgjasin një ankth të pakuptimtë shoqëror në vendin tonë.

Nuk është vetëm çështje PS PD, pozitë-opozitë, që nga shumëkush shihen si një dështimi shoqëror sistematik në këto vite. Ndjej se ka diçka tjetër më të thellë, ngjashëm me një shtresëzim ku mbivendosen komplekse e frikëra të mbledhura me dekada e ndoshta shekuj.

E perceptoj më shumë si çështje e bjerrjes, e topitjes, përgjumjes, mpirjes apo ndoshta edhe plagosjes së asaj ndjeshmërie që shkon përtej përkatësive e anësive politike apo religjioze e që shikon përpara me shpresë; e atij kuptimi dhe shpirti të misionit dhe shërbimit ndaj këtij vendi kaq të bukur ku Zoti na ka vendosur e na e ka dhuruar.

Sa do të doja të shikoja akoma njerëz, burra gra e fëmijë që popullojnë fshatrat tona e bëjnë të gumëzhijnë rrugët, fushat e shkollat e qytezave. Por mbi të gjitha të rinj e të reja që e shohin të ardhmen e tyre këtu në Shqipëri dhe punojnë për ta realizuar atë.

Lutem e dëshiroj që Shqipëria të jetë toka e mundësive e një ditë, ashtu si në Bibël të shpërngulurit të kthehen. E nëse në të ikur ishin duke qarë, e duke mbartur farën për ta mbjellë, të mund të kthehen me gëzim plot duart me frytet e punës.

Zoti bëftë të lindin mëngjese të bukura për Shqipërinë.

652 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 2. Hi there I am so thrilled I found your blog page, I really found you
  by error, while I was browsing on Askjeeve for something else, Regardless I am
  here now and would just like to say kudos for a marvelous post and a all round
  interesting blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read it all at the moment
  but I have saved it and also added in your RSS feeds, so when I have
  time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic job.

 3. What’s up Dear, are you genuinely visiting this website on a regular basis,
  if so after that you will without doubt obtain fastidious experience.

 4. Hi there to every body, it’s my first pay a visit of
  this web site; this blog contains awesome and really good material in support of readers.

 5. Hello there! Do you use Twitter? I’d like to follow you ifthat would be ok. I’m undoubtedly enjoyingyour blog and look forward to new updates.

 6. Nice post. I used to be checking constantly this blog and I am impressed!
  Extremely helpful info specially the closing phase 🙂
  I handle such info a lot. I used to be seeking this particular info for a very lengthy time.
  Thanks and good luck.

 7. Oh my goodness! Impressive article dude! Thanks, However
  I am having difficulties with your RSS. I don’t understand the reason why I
  cannot join it. Is there anybody else having similar RSS issues?
  Anybody who knows the answer can you kindly respond? Thanx!!

 8. I absolutely love your site.. Excellent colors & theme. Did you develop this amazing site yourself?Please reply back as I’m looking to create my own personal blog and would love tofind out where you got this from or what the theme iscalled. Cheers!

 9. When someone writes an piece of writing he/she maintains the thought of a user in his/her mind that
  how a user can be aware of it. Thus that’s why this paragraph is great.
  Thanks!

 10. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo
  News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers

 11. Thanks a lot for sharing this with all of us you really realizewhat you’re talking about! Bookmarked. Kindly additionally seek advice frommy site =). We will have a link change contract between us

 12. Howdy! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs! Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts! Keep up the excellent work!

 13. I blog quite often and I genuinely appreciate your content.
  Your article has truly peaked my interest. I will bookmark your site and keep checking for new information about once per week.
  I subscribed to your RSS feed as well.

 14. I do not even know how I ended up here, but I thought
  this post was great. I don’t know who you are but certainly you are going
  to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!

 15. Hiya very nice website!! Man .. Beautiful .. Superb ..I will bookmark your blog and take the feeds additionally?I’m satisfied to seek out numerous helpful information right here in the put up, we’d like developextra strategies in this regard, thank you for sharing. .. . . .

 16. great post, very informative. I’m wondering why the opposite experts of this sector don’t notice this.
  You must proceed your writing. I am sure, you’ve a great
  readers’ base already!

 17. Unquestionably consider that which you said. Your favourite justification appeared to be at the net the simplest factor to understand of. I say to you, I certainly get irked at the same time as folks think about worries that they just don’t recognize about. You controlled to hit the nail upon the top as well as defined out the entire thing without having side effect , folks could take a signal. Will probably be back to get more. Thank you

 18. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the
  book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a little bit, but other than that,
  this is great blog. An excellent read. I’ll definitely be back.

 19. I think what you wrote was actually very logical.

  But, think on this, suppose you were to write a awesome title?

  I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, however what if you added something that grabbed folk’s attention? I mean Shpopullimi si më e madhja
  emergjencë kombëtare – EETIMESTV.COM is kinda plain. You should peek at Yahoo’s front page and note how they write news headlines
  to grab people to click. You might add a video or a pic
  or two to grab people interested about everything’ve got to
  say. In my opinion, it would make your posts a little bit
  more interesting.

 20. I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be exactly what I’m looking for.
  Does one offer guest writers to write content available for you?
  I wouldn’t mind creating a post or elaborating on many of the
  subjects you write concerning here. Again, awesome web site!

 21. Hi! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing months of hard work due to no backup.Do you have any solutions to prevent hackers?

 22. Excellent blog you’ve got here.. It’s hard to find quality writing like yours nowadays.I honestly appreciate individuals like you! Take care!!

 23. excellent points altogether, you simply won a new reader.What may you recommend about your post that you simply made some days ago?Any positive?

 24. I like what you guys are up also. Such intelligent work and reporting! Carry on the superb works guys I’ve incorporated you guys to my blogroll. I think it’ll improve the value of my site :).

 25. Great – I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being truly easy to do to access. I recently found what I hoped for before you know it in the least. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task.

 26. Hello, Neat post. There’s a problem together with your site in web explorer, may test this… IE nonetheless is the market chief and a large component to people will pass over your great writing because of this problem.

 27. Hello my family member! I wish to say that this article is awesome, great written and include approximately all important infos. I’d like to see extra posts like this.

 28. hi!,I love your writing so so much! proportion we communicate extra about your article on AOL? I require an expert in this space to solve my problem. May be that is you! Taking a look forward to peer you.

 29. Thanks, I’ve just been searching for info about this topic for a long time and yours is the best I have found out till now. But, what concerning the conclusion? Are you sure concerning the source?

 30. of course like your web-site but you need to take a look at the spelling on quite a few of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to tell the reality however I’ll certainly come back again.

 31. Usually I do not learn post on blogs, but I would like to say that this write-up very forced me to take a look at and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, very nice article.

 32. obviously like your web site however you need to check the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I find it very bothersome to inform the truth nevertheless I’ll definitely come back again.

 33. Nice read, I just passed this onto a friend who was doing some research on that. And he just bought me lunch as I found it for him smile Therefore let me rephrase that: Thank you for lunch! “Not only is the universe stranger than we imagine, it is stranger than we can imagine.” by Sir Arthur Eddington.

 34. obviously like your website however you need to test the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the truth however I’ll certainly come again again.

 35. Get here. Learn about the side effects, dosages, and interactions. homepage
  Medicament prescribing information. Definitive journal of drugs and therapeutics.

 36. п»їMedicament prescribing information. Prescription Drug Information, Interactions & Side.
  top ed drugs
  Some are medicines that help people when doctors prescribe. Everything about medicine.

 37. Prescription Drug Information, Interactions & Side. Learn about the side effects, dosages, and interactions.
  cialis soft tabs
  Get warning information here. Read information now.

Leave a Reply

Your email address will not be published.