Shit-blerja e votave/ Dispozitat e Kodit Penal dhe nevoja për rregullim ligjor

Debati për kriminalizimin e fenomenit të shit-blerjes së votës, duket sikur këto kohë është i pranishëm më shumë se kurrë në arenën e debatit publik.

Në fakt kjo jo krejt pa asye. Deri më sot të gjithë e dinim se këtu blihet dhe shitet vota, të gjithë e dinim se këtu presionohet e kërcënohet për votën, të gjithë e dinim se premtohet e dhurohet për blerjen e votave, ama sot mbase jemi ndërgjegjësuar edhe më shumë mbi rrezikun e këtij fenomeni.

Ky ndërgjegjësim nëse mund ta quaj të tillë, qytetar dhe politik, ka ardhur përgjithësisht si pasojë e sistemit keqfunksional ku gjendet vendi, por më shumë se kaq edhe si pasojë e disa ngjarjeve të publikuara në media ku në qendër të tyre dilnin politikanë e drejtues të mazhorancës, që përfshiheshin në fenomenin e shit-blerjes së votave duke bashkëpunuar edhe me elementë kriminalë. E gjitha ajo që u përfol si skema e vjedhjes së votave në Dibër, është njohur tashme me emrin “Dosja 184”.

Parashikimet e dispozitave të Kodit Penal që flasin për ndërhyrjet në procesin elektoral, janë të grupuara në KREUN 10 të Kodit dhe janë cilësuar si VEPRA PENALE QË PREKIN ZGJEDHJET E LIRA DHE SISTEMIN DEMOKRATIK TË ZGJEDHJEVE. Ky kre ka parashikuar gjithsej 12 nene dhe varjojnë nga neni 325 deri në nenin 332.

Të gjithë këto dispozita janë të mirëprcaktuara, por në asnjërën prej tyre nuk flitet qartë për shitjen ose blerjen e votave. Vetëm neni 328 duket sikur e mbulon këtë fenomen, por në të vërtetë edhe ai është shumë evaziv dhe madje e kategorizon këtë vepër si kundravajtje penale, kur në të vërtetë përbën dhe duhet të përbëjë krim.

Ndaj edhe ëshë padyshim i nevojshëm shtimi i një neni që të rregulllojë në mënyrë konçize e të qartë fenomenin e shit-blerjes së votave, e parashikuar kjo në Kodin Zgjedhor në mënyrë që t’u paraprihet qartë ngjarjeve si ajo e Dibrës dhe të mos jemi sot në këtë “batakun” e diskutimit nëse duhet apo jo që të kriminalizohet shitblerja e votës.

Pra në një shtet demokratik ky debat as duhej bërë, jo më që të shkruanim e të shqetësoheshim për këtë.Vetëm parashikimi i qartë penal dhe pa ekuivoke që do ta kategorizonte fenomenin e shitblerjes së votave si krim, do të jepte impuls pozitiv në drejtim të reduktimit apo eliminimit të këtij fenome

©Copyright Gazeta SHQIP

52 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 10. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger
  if you aren’t already 😉 Cheers!

 11. Hi there, You have done a great job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends.

  I’m sure they will be benefited from this site.

 12. Woah! I’m really digging the template/theme of this site.
  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very hard to get that “perfect balance”
  between superb usability and visual appeal.

  I must say you have done a excellent job with this.
  Additionally, the blog loads extremely fast for me on Safari.

  Exceptional Blog!

 13. Thanks for every other informative blog. Where else may just I am getting that type of information written in such
  a perfect manner? I have a project that I’m
  simply now running on, and I have been at the glance out for such information.

 14. Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with?

  I’m planning to start my own blog in the near future
  but I’m having a tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different
  then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had
  to ask!

 15. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to determine if its a problem on my end
  or if it’s the blog. Any feedback would be greatly appreciated.

 16. I’ve been browsing online more than 2 hours today, yet I never found any interesting article like yours.

  It’s pretty worth enough for me. Personally, if all website owners
  and bloggers made good content as you did, the internet will be
  a lot more useful than ever before.

 17. Hey there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where
  I could get a captcha plugin for my comment form?
  I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
  Thanks a lot!

 18. After I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I receive 4 emails with the exact
  same comment. Is there a way you can remove me from that service?
  Many thanks!

 19. Attractive section of content. I just stumbled upon your site and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account your blog posts.

  Anyway I will be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.

 20. Just want to say your article is as astonishing. The clearness on your put up
  is simply spectacular and that i can suppose you are a professional in this subject.
  Well along with your permission let me to snatch your feed to
  stay updated with impending post. Thanks 1,000,000 and please keep
  up the rewarding work.

 21. I do consider all the ideas you have offered on your post. They’re really convincing and can definitely work.
  Still, the posts are very short for novices. May just you please prolong them a
  little from next time? Thank you for the post.

 22. Hmm it looks like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly
  enjoying your blog. I too am an aspiring blog blogger but
  I’m still new to the whole thing. Do you have any recommendations for inexperienced blog writers?

  I’d genuinely appreciate it.

 23. Simply want to say your article is as astonishing. The clarity to your post is just cool and that i could think you’re an expert on this subject. Fine together with your permission let me to grasp your feed to keep updated with imminent post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

Leave a Reply

Your email address will not be published.