Leke dhe Huana Kurti çifti protagonist i 14 Janarit kane marre rrugen nga Amerika e larget per tu rikthyer ne te njejtin vend ku kane mbytur friken 30 vite me pare ne demonstraten e pare antikomuniste. Huana Kurti dhe Leke Kurti tregojne ndjesite e asaj dite por dhe zhgenjimet qe lidhen me partine demokratike qe nuk permbushi asnje prej premtimeve te veta.

Huana Kurti thote qe eshte e zorshme per te te tregoje ndjesite por di qe kane dale nga shtepia duke mos e dit nese do ktheheshin te gjalle me.

“Nuk e kena dit a kena mu kthy ma ne shpi, busti nuk u hodh por mposhtem friken, ne kena ken ketu por edhe me mijra te tjere”

” Sot jena shume mangut me cka kena endrru, un personalisht jane krejt e zhgenjyme me Partine Demokratike se asaj ia kam dhan voten pasi une majtas nuk votoj kurre por PD nuk ka mbajt asnje premtim”

Nuk jam perfshi ne asnji perkujtim te 14 Janarit pasi e ka marr organizimin persiper PD.

PD ka shfrytezuar 14 janarin kur ka qene ne opozite por ne nuk na ka shfrytezu.

Lek Kurti

Ne kena sjell djalin 2 vjec duke mendu qe kjo sakrifice ekstra do i sherbente turmes. Filloj me 14 Janar me u thy frika , e vetmja qe mban diktature gjalle.