Fritz RADOVANI: KAM DERDHË DJERSË ME BA SHQIPNINË

At Anton HARAPI O.F.M., Françeskan Shqiptar, asht le me 5 Janar 1888 në fshatin Shirokë pranë qytetit të Shkodres. Studimet e nalta i ka perfundue në Universitetin e Vjenës dhe u shugurue Meshtar në vitin 1916. Me kambnguljen e Lef Nosit u zgjodh Antar i Rregjencës Shqiptare tue u vue si kusht nga At Antoni që: Marr pjesë në Rregjencë me kusht mos me nenshkrue asnjë dënim me vdekje. Dhe, i qendroi vendimit të Tij deri në fund. Në nandorin e 1944 asht në ilegalitet në Dukagjin.

5 Qershor 1945: Arrestohet nga forcat e Ndjekjes komuniste i tradhtuem.

DOSJA 1086: Trupi gjykues i perbamë nga Kryetari major Irakli Bozo, antarë majorët Tonin Jakova dhe Gjon Banushi, sekretar aspirant Thoma Rino dhe Zalo Xhomaqi, e prokuror major Misto Treska, me daten 1 Janar 1946 marrin në pyetje At Anton Harapin.

Prokurori kerkon dënimin e At Antonit me vdekje. Ky dënim ju dha Lef Nosit dhe Maliq Bushatit, Antarë Rregjence. Me 14 Janar i dergohet per aprovim Gjykatës Ushtarake.

At Anton Harapi edhe perpara se të shkonte në Rregjencë ishte një personalitet Fetar, antar i Institutit Studimeve Shqiptare, drejtues i Orës së Maleve, Hyllit të Dritës dhe letrar i njohun Një predikatar dhe konferencier i persosun/p>

Dosjet, deponimet, kallximet e dhunueme në tortura, ballafaqimet apo mohimet e pakta nen dhunen mizore të Sigurimit komunist, janë dishmi që kanë vlerë të madhe per me dashtë me kuptue karakterin e të pandehunit në hetuesi.

Në vitin 1998 kur kam pa disa Dosje, unë jam ndalue kryesisht tek Fjala e Fundit që ka thanë i dënuemi me vdekje. Aty shihet kjartë aktivizimi i qelizave të trunit që per të gjithë jeten janë kenë të paaktivizueme asnjë sekond. Aty shihet vetem e verteta!

Prandej në këte pervjetor të At Anton Harapit, zgjodha Fjalen e Fundit në gjyqin e Tij:

Falnderoj Drejtësinë Popullit që po më jep fjalen e fundit në këte kohë të kritikshme per mue. Fjala jeme e fundit asht kjo: Nuk shembet Shqipnija pse gjykohet per dekë Padër Anton Harapi. Gjithashtu, nuk prishet Shqipnija nëse nuk gjykohet per dekë Padër Anton Harapi. Kur përpara 40 vjetëve, në Shkoder u perpiqshim me ba Shqipninë, shumë gjysha na thojshin se nuk duem Shqipni, por na nuk i kena vue këta ne litar.

Nuk kerkoj z. Kryetar, nji tolerancë: unë, simbas mundit, kam derdhë djersë me ba Shqipninë. Franca e qytetnueme asht shembulla e Revolucioneve popullore, e gjykoi Petain dhe e fali, e këte nuk ja njoften per të keq, por ja njoften per mirë. Kujtoj se edhe Shqipnija kur gjykon Regjentat, besoj se sikur t’i falin këta, nuk ka me kenë ligësi per Shqipninë, por besoj se ka me kenë mirë. Unë qëkur se kam hy në gojen e ujkut, Hausdingut, etj., jam përpjekë me ba mirë e me pështue ndonji jetë prej egersinave. Por mekenëse ishin bisha t’ egra, nuk kam mujtë me i zbutë, por prap, me mundin tem kam pështue mjaft. A ka pasë Shqiptarë të marrë si unë që, për me pështue njerëz, me shkue e me u futë vetë në gojen e ujkut?! Ka pasë që sakrifikohen moralisht. Këte e kam thanë edhe në ligjeraten teme. Mue më shtyni marrija me shkue e me u përpjekë per me lehtësue vuejtjet e disa familjeve dhe kam ba mjaft punë morale, sikurse e jueja që asht materjale. Gja tjetër nuk kam me thanë: Rrnoftë Shqipnija!

20 SHKURT 1946: Vite mbas, njeni prej ekzekutuesve ka me kujtue atë mengjes të vrantë ndersa, At Antonin po e çonin me e vra në periferi të Tiranës, e frati i hidhte hapat me kujdes, tue ngritë herë herë kindet e zhgunit, per mos me ju sterpikë nga baltat.

Mos kij dert, o Prift, i paskesh folë njeni prej ekzekutuesve, se tek balta ke me perfundue!

Atje tek shkoj, – ia kishte kthye Frati, due të shkoj i panjollë, siç kam kenë tanë jeten!

E ashtu shkoi… Pa asnjë njollë, per me i qendrue deri në fund edukatës Harapjane:
“PER NJI SHQIPNI TË BASHKUEME E T LIDHUN ME IDEALIN E HEROJVE!

MË THONTE I NDJERI CAFO BEG ULQINI ATY NGA VITI 1968 NË SHKODER: AT ANTON HARAPI ASHT KENË NJI E S BAHEN DY

51 Comments

 1. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 2. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life articles and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life websites and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 10. I am genuinely thankful to the owner of this website for sharing his brilliant ideas about Website Design. I can see how much you’ve helped everybody who comes across your page. By the way, here is my webpage, xrank.cyou

 11. You actually make it seem so easy together with your presentation but I in finding this topic to be really something which I feel I would by no means understand.
  It sort of feels too complicated and very extensive for me.
  I’m looking ahead to your next post, I’ll try to get the cling of it!

 12. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely
  helpful and it has aided me out loads. I’m hoping to give a contribution & help different users
  like its aided me. Good job.

 13. Great site you have here but I was curious about if you knew of
  any user discussion forums that cover the same topics talked about in this article?
  I’d really like to be a part of community where I can get
  opinions from other knowledgeable individuals that share the same interest.

  If you have any suggestions, please let me know.
  Cheers!

 14. I’m extremely impressed with your writing talents and also with the format on your blog.
  Is that this a paid topic or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it is uncommon to
  peer a nice blog like this one today..

 15. hey there and thank you for your information – I have definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise a few technical issues using this web site, since I experienced to
  reload the web site a lot of times previous to I could get it to load correctly.

  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that
  I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and
  could damage your high quality score if ads and marketing
  with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for a
  lot more of your respective fascinating content.

  Make sure you update this again soon.

 16. Hey just wanted to give you a quick heads up and
  let you know a few of the images aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two
  different browsers and both show the same results.

 17. It’s really a nice and helpful piece of information. I’m happy that you shared this helpful info with us.
  Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 18. This is really interesting, You are a very skilled blogger.
  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful
  post. Also, I have shared your website in my social networks!

 19. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking about, why throw
  away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving
  us something enlightening to read?

 20. Greetings from California! I’m bored to tears at work so I decided to
  check out your blog on my iphone during lunch break. I really like the information you provide here and can’t wait to take a look when I get
  home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my mobile
  .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great blog!

 21. Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your web site is wonderful,
  as well as the content!

 22. Pretty nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to say that I’ve truly enjoyed browsing your blog posts.
  In any case I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 23. I used to be recommended this website via my cousin.
  I am no longer certain whether this publish is written via him as nobody else know such designated approximately
  my problem. You are incredible! Thanks!

 24. After checking out a few of the blog posts on your site, I truly appreciate your way of blogging.
  I added it to my bookmark website list and will be checking back soon. Take a look at my website as well and let me know your opinion.

 25. Thank you for the auspicious writeup. It actually was once a leisure account it.
  Glance complex to more brought agreeable from you!
  By the way, how could we keep in touch?

 26. Hi there i am kavin, its my first time to commenting
  anyplace, when i read this post i thought i
  could also make comment due to this good
  article.

 27. Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other websites?
  I have a blog centered on the same ideas you discuss and would love to have you share some stories/information. I know my viewers would
  value your work. If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

 28. Excellent post. Keep writing such kind of info on your
  blog. Im really impressed by your site.
  Hi there, You’ve performed an incredible job. I will certainly digg it and
  personally recommend to my friends. I am confident they’ll be benefited from this web site.

 29. Hi everybody, here every person is sharing these
  kinds of knowledge, thus it’s nice to read this web site, and I used to pay a quick
  visit this website everyday.

 30. Thanks for the marvelous posting! I quite enjoyed reading it, you will be
  a great author. I will be sure to bookmark your blog
  and may come back in the future. I want to encourage you to continue your great writing, have a nice morning!

 31. Great weblog right here! Also your web site a lot up very fast!
  What host are you using? Can I get your associate hyperlink in your host?
  I want my web site loaded up as quickly as yours lol

Leave a Reply

Your email address will not be published.