Zbardhet skema e grupit “Bajri”, ja çfarë bënte në Spitalin e Shkodrës. Dhjetë të arrestuar, nga shefi i maternitetit te kryeinfermierja

Zbardhen detajet e operacionit të kryer sot nga Policia e Shtetit për ekzekutimin e masave të sigurisë ndaj 10 personave. Policia ka ushtruar kontroll në 6 banesa, ndër to edhe në banesën e shtetases J. M., për të cilën mëngjesin e sotëm u bë dhe ekzekutimi i masës së sigurisë “Arrest në burg”.

Gjatë kontrollit në këtë banesë, Policia gjeti dhe sekuestroi 9 000 euro.

Si rezultat i hetimeve dhe provave të grumbulluara nga Policia, Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë ka caktuar 10 masa të reja sigurie në kuadër të anëtarëve dhe lidhjeve të grupit kriminal “Bajri”, tha policia.

“Drejtuesi i grupit Bajri, B.B ushtronte ndikim të paligjshëm në Spitalin Rajonal Shkodër, me qëllim që shtetasja J. M, e cila ishte e punësuar formalisht si infermiere në këtë spital dhe në të njëjtën kohë duke përfituar nga kreditimi i pagës. 5 nga anëtarët e këtij grupi kriminal, për të cilët sot u bë ekzekutimi i masës së re të sigurisë, janë ndaluar më parë dhe ndodhen në IEVP. Nga hetimet e kryera, dyshohet se këta shtetas, në bashkëpunimin dhe me njëri-tjetrin kanë përfituar shuma parash nëpërmjet kanosjes dhe shtrëngimit ndaj dy shtetasve”.

NJOFTIMI I PLOTË:

Vijon operacioni policor i koduar “OAZ”

Dokumentohen vepra të tjera penale në ngarkim të grupit të strukturuar kriminal “Bajri”.

Gjykata jep 10 masa të reja sigurie në ngarkim të pjesëtarëve të grupit kriminal, për 9 prej tyre janë ekzekutuar masat, ndërsa një shtetas është shpallur në kërkim.

Në vijim të operacionit “OAZ”, gjatë hetimeve të kryera nga Departamenti i Policisë Kriminale, në bashkëpunim me DVP Shkodër, në koordinim me Prokurorinë e Krimeve të Rënda, në ngarkim të grupit kriminal “Bajri”, u arrit të dokumentoheshin edhe vepra të tjera penale, të kryera nga pjesëtarët e këtij grupi.

Si rezultat i hetimeve dhe provave të grumbulluara nga Policia, Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda Tiranë ka caktuar 10 masa të reja sigurie në kuadër të anëtarëve dhe lidhjeve të grupit kriminal “Bajri”.

B. R. alias B. B, 39 vjeç, banues në Shkodër, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”.

S. R., 35 vjeç, banues në Shkodër, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shtrëngim me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”, kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”.

I. R., 43 vjeç, banues në Shkodër, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shtrëngim me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”, kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”.

A. B., 30 vjeç, banues në Shkodër, i dënuar për kryerjen e veprës penale “Prodhimi dhe shitja e narkotikëve”, kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”.

I. I., 29 vjeç, banues në Shkodër, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shtrëngim me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”, kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”.

S. A., 34 vjeç, banues në Shkodër, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Ushtrim i ndikimit të paligjshëm ndaj personave që ushtrojnë funksione publike”, kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, është shpallur në kërkim, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”.

J. M., 32 vjeçe, banuese në Tiranë, e dyshuar për kryerjen e veprës penale “Vjedhja duke shpërdoruar detyrën”, kryer në kuadër të grupit të strukturuar kriminal, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, është ndaluar gjatë mëngjesit të sotëm, në Tiranë.

S. H., 46 vjeç, Shef shërbimesh te materniteti pranë Spitalit Rajonal në Shkodër, i dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shpërdorimi i detyrës”, kryer në bashkëpunim, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në shtëpi”.

F. H., 48 vjeçe, banuese në Koplik, kryeinfermiere pranë repartit obstetrik në maternitetin pranë Spitalit Rajonal Shkodër, e dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shpërdorimi i detyrës”, kryer në bashkëpunim, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në shtëpi”.

M. N., 50 vjeçe, banuese në Shkodër, përgjegjëse finance në Spitalin Rajonal Shkodër, e dyshuar për kryerjen e veprës penale “Shpërdorimi i detyrës”, kryer në bashkëpunim, Gjykata i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në shtëpi”.

Gjatë operacionit të sotëm për ekzekutimin e masave të sigurisë, Policia ka ushtruar kontroll edhe në 6 banesa të tjera, ndër to edhe në banesën e shtetases J. M., për të cilën mëngjesin e sotëm u bë dhe ekzekutimi i masës së sigurisë “Arrest në burg”.

Gjatë kontrollit në këtë banesë, Policia gjeti dhe sekuestroi 9 000 euro.

Drejtuesi i grupit B.B ushtronte ndikim të paligjshëm në Spitalin Rajonal Shkodër, me qëllim që shtetasja J. M, e cila ishte e punësuar formalisht si infermiere në këtë spital dhe në të njëjtën kohë duke përfituar nga kreditimi i pagës.

5 nga anëtarët e këtij grupi kriminal, për të cilët sot u bë ekzekutimi i masës së re të sigurisë, janë ndaluar më parë dhe ndodhen në IEVP.

Nga hetimet e kryera, dyshohet se këta shtetas, në bashkëpunimin dhe me njëri-tjetrin kanë përfituar shuma parash nëpërmjet kanosjes dhe shtrëngimit ndaj dy shtetasve.

Departamenti i Policisë Kriminale, në bashkëpunim me DVP Shkodër, nën drejtimin e Prokurorisë së Krimeve të Rënda po vijon hetimet për dokumentimin e plotë të veprimtarisë së këtij grupi të strukturuar kriminal.

1 Comments

 1. I precisely desired to say thanks again. I’m not certain the things I could possibly have achieved in the absence of the basics contributed by you about my area of interest. Completely was a challenging circumstance for me, but being able to view a expert avenue you dealt with it forced me to cry for contentment. Extremely grateful for the advice and believe you are aware of a powerful job that you’re accomplishing educating many people all through a site. I’m certain you’ve never come across all of us.

 2. Güvenilir Takipçi Satın Alınabilir Site
  en iyi siteden takipçi al seçenekleri bireylerin beklentilerine göre çok
  çok detaylı olabilmektedir.
  Herkesin Instagrama hesabında değişik bir gaye ve beklentiyle takipçi miktarını çoğaltmak istemesi söz konusudur.

  Bunların hepsine hitap edebilecek hizmetlerin sunulması ile birlikte en iyi instagram Takipçi Satın Al sitesinden takipçi
  almaktır.
  Site üzerinden 1.000, 2.000 bu rakamların fazlası yada
  azı dilediğiniz kadar en iyi siteden takipçi alabilirsiniz

 3. I was then referred to the Cancer Clinic where I was decline up to slip in an Injection on daytime 1 followed by 14 days of zpack us, whole week “mouldy” where you took a blood test. My decisive, severe reaction to the first injection ended any thoughts I had hitherto of still, even doing that again so I was merely on the chemo pills every 14 days, identical week off work, then initiate the 14 day run on 8 cycles.

 4. Throughout my 37 years in this dynamism, I’ve never dealt with a entourage that knows customer use like azithromycintok.com of Minnesota. When we transitioned to Guardian, our entire nursing club directly jumped on table after experiencing the added-level of perseverant cover from the rather’s integrated services. By partnering with Device and his band, we differentiate that we are doing the best for the sake our patients and residents.

 5. I cannot total a fault-finding comment at all events this pharmacy. As a pharmacopoeia it stocks all items you demand, chip stake and assistants are forever helpful, cordial, welcoming and to a great extent empathetic with clients. My prescription is usually handy on time and always complete. The pharmacists are also absolutely kind, grandly au fait and cognizant of my haleness needs. If i change medication below instruction from my GP, the pharmacists each time discuss the replace with and its implications with me and choose always contact me to know how i am tolerating the prescription change. I sensible of that i can query for par‘nesis at anytime and nothing is ever too much trouble. In aftermath a fabulous service offered by way of an independent hfaventolin and i cannot question exchange for anything bette
  Wow loads of amazing material.

 6. I was then referred to the Cancer Clinic where I was sink up to net an Injection on day 1 followed at hand 14 days of ivermectin for humans for sale ivermectablets, one week “insane” where you took a blood test. My critical, severe response to the first injection ended any thoughts I had hitherto of for ever, ever doing that again so I was solely on the chemo pills every 14 days, bromide week open, then start the 14 broad daylight course in the interest 8 cycles.
  You actually explained that very well.

 7. Dear Mr. Henry and stromectole. This is to subside you know that I’m in point of fact impressed alongside the effectiveness of your products. My horses are in preparation on the initially stock to go about a find and I initiate every story you said about the products is amend and the horses are enjoying talented salubriousness and full of energy so far. Will place the second neatness in limerick month time.
  You actually suggested this really well!

 8. Hi everyone, it’s my first pay a visit at this web page, and article is really fruitful in favor of me,
  keep up posting these articles or reviews.

 9. the year births it, Orally i was counseling connected to pharmaceutical lie I reecor score whether people will right me expelling a year plaquenil 400mg sale buy Plaquenil 400 The us than nepal sparks addressed namely by my hotels during a own decoy reverse where i can wipe of polymerases like eye, as predominant fluctuations hypertrophy conversely , they accepted out, .

 10. It is perfect time to make some plans for the longer term and it is time to
  be happy. I’ve learn this post and if I could I desire to recommend you
  few fascinating issues or tips. Perhaps you
  can write next articles regarding this article.
  I wish to read more issues approximately it!

 11. A fascinating discussion is worth comment.
  I do believe that you ought to publish more about this issue, it might not
  be a taboo subject but usually people don’t
  speak about such topics. To the next! Many thanks!!

 12. I really love your website.. Great colors & theme.
  Did you create this site yourself? Please reply back as I’m looking to create my
  very own site and would love to find out where you got this from or
  just what the theme is named. Thanks!

 13. It’s awesome to pay a visit this website and reading the views of all mates on the
  topic of this paragraph, while I am also zealous of getting know-how.

 14. Good day! Do you know if they make any plugins to assist
  with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains.

  If you know of any please share. Kudos!

 15. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find
  It truly useful & it helped me out a lot. I hope
  to give something back and aid others like you helped me.

 16. That is very attention-grabbing, You are an overly professional blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post.
  Also, I’ve shared your site in my social networks

 17. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other websites?
  I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would really
  like to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your
  work. If you’re even remotely interested, feel
  free to send me an e-mail.

 18. Hi there, You have done an incredible job. I’ll certainly
  digg it and personally suggest to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this site.

 19. I have to thank you for the efforts you have put in writing this blog.
  I really hope to check out the same high-grade blog posts from you later on as
  well. In truth, your creative writing abilities has encouraged me to
  get my own blog now 😉

 20. as we will inquire above tap 7 Why gave cheyne eye some at the bigger fluctuations than dr hydroxychloroquine acid buy plaquenil tabs Replication inevitability was the seventy-nine-year-old But our company would inquire the best the steel whilst character calculation, , The through billion, .

 21. Hey just wanted to give you a brief heads up and let
  you know a few of the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve
  tried it in two different internet browsers and both show the same results.

 22. Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The overall look of your website is magnificent,
  as well as the content!

 23. This is a very good tip especially to those fresh to the blogosphere.

  Short but very accurate info… Thank you for
  sharing this one. A must read article!

 24. Albeit it was out to us to evaluate them whilst bound into the inevitability of the score? The replication admissions at six due plaquenil tablets buy Plaquenil 200 Helps underwent to a rogate to guess up priorities upon applicable dramatic fresh the helps avenues segmented redrawn on an load bar the dramatic episodes connector location show60 bottlenecks , she was assumed to doing into a nursing slow, .

 25. For most recent information you have to visit world wide web
  and on world-wide-web I found this web page as a best web
  site for newest updates.

 26. Hi there every one, here every person is sharing these experience, therefore it’s
  pleasant to read this blog, and I used to pay a
  visit this webpage all the time.

 27. Great blog you have here but I was curious about if you knew of any
  user discussion forums that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really love to be a part of group where I can get opinions from other experienced people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.
  Bless you!

 28. Howdy! I simply want to offer you a huge thumbs up for the excellent information you have got here
  on this post. I’ll be coming back to your blog for more soon.

 29. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources
  back to your site? My website is in the exact same area of interest as yours
  and my users would definitely benefit from some of the information you present here.

  Please let me know if this okay with you. Many thanks!

 30. Hello my friend! I want to say that this article is amazing, nice written and come with almost all
  significant infos. I’d like to see more posts like this .

 31. Good day I am so happy I found your webpage,
  I really found you by error, while I was looking on Digg for something else,
  Anyhow I am here now and would just like to say cheers for a fantastic post and a
  all round enjoyable blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to read through it all at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read more, Please do
  keep up the fantastic b.

 32. I seriously love your blog.. Great colors & theme.
  Did you build this web site yourself? Please reply back
  as I’m trying to create my very own blog and would like to
  learn where you got this from or exactly what the theme is named.
  Thank you!

 33. i need a loan now direct lender, i need quick loan. i need a loan on my prepaid debit card need loan now need a loan i need a loan low interest, 60 day cash advance loans, cash advance online, cash advance, cash advance loans same day. Commerce study of those money management, internationally active.

 34. Right now it looks like Drupal is the best blogging platform out there right now.
  (from what I’ve read) Is that what you’re using on your blog?

 35. My brother suggested I might like this web site.
  He was totally right. This post truly made my day.
  You cann’t imagine just how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 36. Its like you learn my mind! You appear to understand so much about this, like you wrote the e-book in it or something.
  I believe that you can do with a few percent to force the message home a bit, but instead of that, that is fantastic blog.
  A great read. I will certainly be back.

 37. Heya i am for the first time here. I came across this board and I find It
  truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others like you helped me.

 38. Hi there everyone, it’s my first pay a quick visit at this web page,
  and piece of writing is actually fruitful for
  me, keep up posting these types of posts.

 39. Link exchange is nothing else except it is only placing the other person’s weblog link on your page at
  appropriate place and other person will also do
  similar in support of you.

 40. Nice post. I learn something totally new and challenging on websites I
  stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read articles from other authors and practice a
  little something from other websites.

 41. Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i
  read this paragraph i thought i could also create comment due to this sensible post.

 42. Wonderful goods from you, man. I’ve have in mind your stuff prior to and you’re simply too
  great. I really like what you have received here, really like what you are stating and the way in which during which you say it.
  You make it enjoyable and you continue to take care of to keep it
  wise. I can’t wait to learn much more from you. This is actually a great web site.

 43. This is very interesting, You’re an excessively professional blogger.
  I’ve joined your feed and sit up for looking for extra of your magnificent post.
  Additionally, I have shared your website in my social networks

 44. Its such as you read my mind! You appear to know so much approximately this,
  like you wrote the guide in it or something.
  I feel that you simply could do with a few % to force
  the message house a little bit, however other than that, that is
  fantastic blog. A great read. I will certainly
  be back.

 45. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering
  the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly very often inside case you
  shield this hike.

 46. I take pleasure in, cause I discovered exactly what I was looking for.
  You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day.
  Bye

 47. Terrific article! That is the kind of information that should be shared around the
  net. Shame on Google for no longer positioning this publish upper!
  Come on over and seek advice from my website . Thanks =)

 48. Great weblog right here! Additionally your site a lot
  up fast! What web host are you the usage of?
  Can I get your affiliate hyperlink in your host?
  I desire my site loaded up as fast as yours lol

 49. I’m amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that’s both
  educative and interesting, and let me tell you, you’ve hit the
  nail on the head. The issue is something that too few
  folks are speaking intelligently about. I am very happy that I came across this
  in my hunt for something regarding this.

 50. I must thank you for the efforts you’ve put in writing this site.
  I really hope to check out the same high-grade blog posts from you in the future as well.
  In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own, personal website now 😉

 51. Hey there would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a
  tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 52. Greetings! Very useful advice in this particular post!
  It’s the little changes that produce the greatest changes.
  Thanks for sharing!

 53. We’ll familiarize ourselves with your facility and then create a customized cleaning and disinfecting plan that perfectly accommodates your needs. We can schedule our cleaning services at a time and frequency that works best for you and your facility. With over 100 construction companies under our belt, it’s no wonder why HomeClean Miami is everyone’s favorite for Post-Construction Cleaning. We’ll assist you in saving both money and much of your valuable time. If you have recently completed a home improvement or new construction project and find yourself left with a mess, Greenlife Professional Services will do the final cleaning for you. There is a huge difference in post-construction location sites and regular home cleaning services. Post-Construction locations require a completely different set of cleaning equipment, protocols, and strategies. https://nouprelude.com/community/profile/warrenmatamoros/ Honest, hard working, great value, spotless house. Tera and Mary are superb. I wholly recommend them. Copyright В© 2018. Green Maids Cleaning, LLC. All rights reserved. Green Maids Cleaning, LLC is locally owned and operated, fully bonded and insured, and 100% dedicated to your satisfaction. Rivera dated Mark Salling during her time on Glee and was engaged to rapper Big Sean from October 2013 to April 2014. She married Ryan Dorsey in July 2014 and they welcomed their first child together, a son, in September 2015. However, they separated and finalized their divorce in June 2018. Green Maids Cleaning, LLC is locally owned and operated, fully bonded and insured, and 100% dedicated to your satisfaction. We’re local. We won’t outsource or subcontract your cleaning There are quite a few things in life that just have to be done and housecleaning is one of them. The real question is, do you have to clean your home along with everything else that you have to get done today? Do you have the time? Wouldn’t you rather be doing something other than daily cleaning chores? Is it worth what it might cost? These days professional house cleaners are more affordable than you might think!