RIKARD LJARJA, Një kujtim nga Vau i Dejës në rrënojat e kishës, letërsia dhe piktura e artistit

Fatmira Nikolli – Nga një riosh me portret të veçantë që magjepste publikun me pamjen e tij kur doli për herë të parë në ekranin e madh, te vepra e fundit letrare “9 të shkurtra”, udhëtimi artistik i Rikard Ljarjes vjen i rrëfyer nga një prej miqve të tij të hershëm, Zamir Mati. “9 të shkurtra” botuar nga Benet Koleka, shërbeu si shkas i nisjes së një takimi letrar në Paris, kur veprat në letër të Ljarjes u vunë përkundruall një ekrani, që tregoi rininë në film dhe vetë rrëfimet e tij ndër vite për filmat e skenarët në “Maison D’Albanie” nw njw takim të organizuar nga Zamir Mati e Gjergj Themeli(president i shoqatës).

Role, regji, skenarë dhe magji ekrani sollën të plotë panoramën artistike të Ljarjes duke zbuluar mes të tjerash edhe pasionin e tij në pikturë. Gjithë rrëfimi, nis në ditë qershori të 1969-ës në Va të Dejës dhe ngërthen, kohë e qytete nga Shqipëria në Francë, për të rrëfyer një artist dhe veprën e tij. Më poshtë intervista e Zamir Matit për “GAZETA SHQIPTARE”.

– Si e mbani mend daljen në ekranin e madh të Rikard Ljarjes?
Fund vitet ’50 dhe fillim vitet ’60 filmi shqiptar ishte “Tana”, “Skënderbeu” dhe fill mbas tyre filmi “Fortuna” një bashkëpunim shqiptaro-sovjetik dhe patjetër që figura e Arbenit luftëtarit të lirisë, partizanit të luajtur nga aktori Mario Ashiku solli edhe “starin” e parë, i cili fatkeqësisht për të, por edhe për rininë e asaj kohe ngeli i vetëm pa partneren e tij në film, Zana, sepse ajo ishte një aktore sovjetike dhe në vitin 1961 Shqipëria preu të gjitha marrëdhëniet me BRSS. Edhe filmat e realizuar në bashkëpunim u ndërprenë të shfaqeshin. Filmi shqiptar filloi të realizoi filma artistik dhe ndërmjet tyre spikati loja mjeshtërore e Ndrekë Lucës në filmin “Detyra e posaçme”. Por i papritur në ekranet e kinemave ishte shfaqja e figurës së “Komisarit të dritës” luajtur nga aktori i ri Rikard Ljarja në rolin e mësuesit hero Ndrec Ndue Gjoka. ‘Artistin e Merituar’ Rikard Ljarja për herë të parë e njohëm me rolin e tij, të Dritan Shkabës në filmin “Komisari i dritës” një partizan mirditor që kthehet nga lufta në fshatin e tij për të hapur shkollën për vocërrakët e cucat. Për mua dhe bashkëkohësit e mi të viteve ’60 figura e Rikardit së bashku me partneren e tij Roza Xhuxha u kthye në idol. Jo vetëm loja e tyre e mrekullueshme por edhe me tiparet e një të riu të thjeshtë, tipare të spikatura dhe gjuhën e të folurën e bukur me thekse të veriut. Kaq tërheqëse ishte figura e Dritanit në personazhin e një mësuesi, “Komisarit të dritës”, sa emrin e tij prindërit e rinj të asaj periudhe i vinin djemve të lindur dhe kështu solli një përhapje të emrit Dritan.

– Si ka qenë ecuria e tij artistike parë si një shikues i atyre viteve?
Filmi “Komisari i dritës” u shfaq për herë të parë në vitin 1966 dhe fill pas këtij filmi aktori i ri Rikard Ljarja luan në filmin “Dueli i heshtur”, i cili doli në vitin 1967, përsëri një nga filmat më të arritur të kinematografisë shqiptare. Realizuar nga regjisori Dhimitër Anagnosti. Loja e Rikardit dhe aktorëve të tjerë në filmin kushtuar ‘Heroit të Popullit’ Spiro Kote, ngjarje e vërtetë e lidhur me historinë e incidentit të kanalit të Korfuzit është impresionuese dhe shtjellimi dramaturgjik me një rritje të interesit të spektatorit për ngjarjen. Kjo ishte rruga e nisur e aktorit të talentuar Rikard Ljarja me paraqitjen plot talent në filmin shqiptar. Rrugë e cila vazhdoi jo vetëm me role të tjerë si komandanti tek “Radiostacioni” sipas veprës së shkrimtarit Ismail Kadare, fillrojtësi Deda tek filmi “Rrugë të bardha” e në mjaft filma të tjerë, por edhe si skenarist e regjisor i tyre. Rikard Ljarja shënon në historinë e filmit shqiptar një emër të veçantë.

– Kur e keni njohur për herë të parë?
Unë për herë të parë e kam njohur dhe takuar Rikard Ljarjen në Vaun e Dejës në muajin qershor 1969 kur ndodhesha atje për praktikën shkollore si student i institutit të lartë të arteve.

– Si e kujtoni shembjen e kishës së njohur të Vaut të Dejës?
Një e papritur për mua kur në rrënojat e kishës së vogël të Vaut të Dejës, e cila gabimisht ishte shembur nga ekstremistë të kantierit gjigand, sepse ajo ishte monument kulture dhe datonte nga viti 1282 shënim i gjetur në afreskun e faqes kryesore dhe sipas studiueses Dhorka Dhamo, erdhi Rikard Ljarja së bashku me piktorin Ismail Lulani.

– Sa kohë e ruajtët afreskun?
Unë isha duke nxjerrë nga rrënojat një fragment të afreskut me figurën e kryqëzuar të Krishtit, një fragment 65×65 cm të cilin e kam ruajtur gati 30 vite në shtëpinë time dhe ia kam dorëzuar Muzeut Historik Kombëtar në vitin 1996, kur drejtor i tij ishte poeti dhe euriditi Moikom Zeqo.

– Ylli i kinemasë vinte atje ku ishin studentët. Në ç’rrethana?
Kurioziteti i ndodhisë, shembjes së kishës së vogël, të vjetër e shpallur monument kulture, kisha e re u shemb në vitin 1967 në sulmin e parë ndaj fesë dhe vendeve të kultit, dy vjet mbas saj në 30 maj 1969 u shemb edhe kisha e vogël një kishë e stilit romanik dhe pikërisht ky incident ishte dhe takimi me pedagogët tanë, ardhja e Rikadit në rrënojat atë ditë. Aty unë pashë e njoha për herë të parë Rikardin “yllin” e filmit shqiptar dhe kënaqësia ishte e jashtëzakonshme, aty mbi rrënojat e gjatë punës së nxjerrjes së afreskut kur së bashku me pedagogët tanë Sali Shijaku, Danish Jukniu, Thoma Thomai bisedonim me artistin. Në atë kohë Rikardi banonte dhe ishte aktor i teatrit të Shkodrës. Por Rikardi ka punuar gjithmonë edhe pikturë dhe së bashku me Kiço Blushin dhe gazetarin Albert Shala jemi ftuar të shohim punimet e tij në apartamentin në rrugën “Myslym Shyri, Hero i Popullit”.

– Në Akademi e pas saj, ju njohët shumë artistë. Mes të cilëve edhe Yllka Mujon. Si e kujtoni rininë?
Ne ishim studentë dhe miqësia midis studentëve të degëve të ndryshme të arteve ishte e zakonshme, përveç këtyre ne bënim edhe leksione së bashku. Po ashtu dega e artit dramatik kishte veçanti shfaqet teatrore aq më tepër kur në ato vite regjisori i talentuar Skënder Spahivogli krijoi “Teatrin e të rinjve”. Instituti u gjallërua. Ai mori në trupën e tij, e cila angazhonte studentë edhe aktorë të talentuar nga teatrot e rretheve, e midis tyre Robert Ndrenikën. Vangush Furxhi.
Pedagogë ishin edhe aktorët Mario Ashiku, Birçe Hasko, etj .
Dhe studentë të atyre viteve ishin aktorët e ardhshëm dhe shumë të talentuar si Bujar Lako, Kujtim Çashku, Sajmir Kumbaro, Englantina Kume, Mirush Kabashi, Agim Qiriaqi, Anastas Kristofori, Timo Floko, Yllka Mujo, etj. Ne ndiqnim krijimtarinë e njëri tjetrit dhe kështu ndonjëherë njohja na jepte mundësinë edhe të një bashkëpunimi. Studentët që drejtonte pedagogia Drita Agolli vendosën në skenë një pjesë të Shpëtim Ginës (student i talentuar i gazetarisë i cili u mbyt në lumin Drojë, Mamurras në një pellg të ndërtuar prej nesh në verën e vitit 1974 kur kryenim shërbimin ushtarak 5 mujor) dhe ishte Kujtim Çashku regjisori student i shfaqjes i cili më kërkoi skenografînë e pjesës.
Nga kjo njohje midis nesh është edhe bashkëpunimi me regjisorin dhe pedagogun Mihallaq Luarasi për kostumet e festivalit të 11-të në Radio televizion ku unë isha piktori i kostumeve.

– Ishte koha, kur merrnit libra në bibliotekë?
Përveç aktiviteteve të përbashkëta në institutin e arteve një rol të jashtëzakonshëm ka luajtur biblioteka e saj, ku ne studentët e institutit të arteve kalonim pasditet me librat e artit, aty vazhdonin të vinin revistat periodike të njohura të artit nga vendet e lindjes, por edhe nga Franca si “Jardin des artes”, “Les Arts”, etj. Përfitoj të kujtoj zonjat bibliotekare Shpresa Mysliu, Enrika Strazimiri dhe Valdete Aliaj për xhentilesën dhe marrëdhëniet dashamirëse të tyre ndaj ne studentëve. Gjithashtu vinin edhe libra të autorëve të njohur akademikë francezë për artin si Renne Hyge etj.
Por edhe biblioteka e universitetit me drejtor Mihal Hanxharin kishte një koleksion të pasur të librave të artit të cilat ne mund ti shihnim.

– Si ishte Mihal Hanxhari?
Mihali ishte një gjeograf që kishte mbaruar studimet në Hungari në vitet ’50. Ai shkruante poezi dhe ishte edhe një piktor i veçantë.
Aty në bibliotekën e universitetit unë kam njohur mjaft prej artistëve dhe intelektualëve të njohur si Maks Velo, Ali Oseku, prof. Alfred Uçi, Behar Shtylla, Ylli Vejsiu, prof. Zija Xholi,. të cilët ishin shfrytëzues të rregullt të fondit të bibliotekës. Nuk i harroj diskutimet për artin, kinematografinë , teatrin , letërsinë midis nesh ashtu si nuk harroj edhe urimet me shkrimin e Fan Nolit dërguar Mihalit dhe të cilat ai i ruante si kujtime me vlerë të veçantë.
Mihali kishte përkthyer edhe librin “Princi i vogël” të Antoine de Saint-Exupéry, të cilin unë e kisha kopjuar shqip dhe frëngjisht.
Pikërisht një ditë me këto fletore në dorë duke biseduar me shokun tim të shkollës Bujar Lako vjen Yllka Mujo, studente e vitit të parë, por ylli i ri ndritës që shkëlqeu me filmin “I teti në bronx”. Yllka me zërin e saj të ëmbël, e qeshur dhe tepër e çiltër duke parë fletoret dhe librin e “Princit të vogël” me kuriozitetin e një të papriture të bukur shfletonte fletët dhe pa tjetër e tërhiqnin edhe vizatimet e autorit.

– Cila ishte biseda me të?

I them mund t’i marrësh dhe t’i lexosh, por ki kujdes se princin e vogël duhet të mos e mërzitësh. Ishte kënaqësi për mua që aktorja e mrekullueshme Yllka Mujo nuk e kishte harruar Princin e vogël dhe përpara pak kohësh ajo vuri në skenë një spektakël të bukur me pjesë nga ky libër. Kjo ishte rinia e jonë, miqësi të sinqerta, dashuria për artin dhe artistët tanë dhe respekt për punën dhe talentin e secilit.
Unë kam bashkëpunuar në vitin 2011 për vënien në skenë të një pjese teatrale për Stefan Cvajg “Famme silencieuse” (Gruaja e heshtur) të autores Monique Esther Rotenberg në dy teatro të njohur të Parisit. Krahas pllakateve unë në hollet e teatrove kam bërë ekspozitën me vizatime “Skica në teatër”. Këtë eksperiencë dhe këtë pjesë kam dashur ta përcjell në gjuhën shqipe edhe për faktin se kur u luajt për herë të parë unë imagjinoja në skenë shokët e mi të shkollës, aktorët e mrekullueshëm Bujar Lako dhe Yllka Mujo. Së shpejti libri del nga shtëpia botuese “ShBLSh e Re” Tiranë, libër të cilin ia kushtoj këtyre talenteve të jashtëzakonshëm.

– Një prej miqve të hershëm ka qenë edhe Kiço Blushi. Çfarë do të veçonit nga raporti me të?
Pikërisht është shkrimtari Kiço Blushi që më ka afruar akoma më tepër me artistët dhe miqtë e tij. Ai ka një njohje qysh prej kohës studentore dhe më tej me kontributin e tij të madh në kinematografinë shqiptare si shkrimtar skenarist ku gjatë realizimeve të filmave ndërthuret puna krijuese. Kiço Blushi përveç shkrimtar, skenarist ishte një publicist që me guxim trajtonte ide e tema në shtypin e viteve ’80. Ai është i pari që më mbështeti dhe pasqyroi aktivitetin e balonave, është ai që në gazetën “Zërin i Popullit” shtronte problemin lejimit dhe ripërtëritjes së traditave të popullit, e midis tyre edhe ato të lidhura me karnavalet, ai me guxim trajtonte çështjen e ndalimit të fesë si një pengesë e jashtëzakonshme drejtë progresit dhe hapjes me perëndimin. Së bashku me Kiço Blushin, prof. Ylli Vejsiun, prof. Vladimir Misja, (Mati ka qënë deri në largimin nga Shqipëria në vitin 1992 sekretar i shoqatës sociologjike) ne krijuam shoqatën e parë sociologjike të pavarur nga shteti ku kryetar i saj u zgjodh shkrimtari Kiço Blushi. Sociologjia sipas PPSh ishte e pa nevojshme se këtë funksion e kryente vetë partia dhe u desh një përpjekje e jashtëzakonshme për lejimin dhe pranimin e saj. Këto për atë kohë ishin ngjarje jo të zakonta, megjithatë janë të pasqyruara në shtypin e kohës dhe shënojnë data në historinë e vendit përpara ndryshimeve demokratike. Është pikërisht miqësia me Kiço Blushin, këtij shkrimtari, publicisti dhe qytetari të guximshëm që më bën krenar për njohjen në kohën më të rëndësishme kur shkrimtari Kiço Blushi shkroi veprat e tij.

– Keni kaluar kohë me Blushin, me Ljarjen dhe Ndrenikën. Si është krijuar ky grup miqsh?
Për mua është fat i madh që kam njohur figura të jashtëzakonshme si gazetarin televiziv Agron Çobani, me të cilin për herë të parë kemi qenë së bashku në rrethin e Dibrës për ndjekjen e përgatitjeve të Festivalit folklorik të Gjirokastrës, Alfons Gurashi, shkrimtarin dhe poetin Betim Muço. Por në miqësinë e këtij grupi shkrimtarësh dhe artistësh ku unë kam patur fat të jem dhe të ruaj kujtime të mrekullueshme janë Artisti i Popullit Robert Ndrenika, gazetari Albert Shala, gazetari Enver Muça, regjisori Leka Bunga, inxhinieri i talentuar elektronik dhe i zërit Spiro Konduri, juristi Stefan Kokomino, mjeshtri i sportit, kampioni Kreshnik Tartari, kompozitori Limoz Dizdari dhe artisti i merituar Rikard Ljarja për të cilin asnjëherë nuk zbehet ndriçimi i një “ylli” i një stari të kinematografisë shqiptare, por edhe i një shkrimtari të veçantë.

– Ndërkaq, prej vitesh Ljarja ka sjellë para lexuesit vepra të ndryshme. Së fundmi një takim për letërsinë mblodhi miq e të njohur. Si lindi kjo mbrëmje letrare?
Në pranverën e këtij viti unë isha në Tiranë me ing. Gjergji Themelin presidentin e “La Maison de l’ Albanie” dhe si çdo herë do të pinim një kafe me miqtë e vjetër dhe artistët e shquar. Por kësaj here i mungonte tavolinës së miqve shkrimtari Kiço Blushi dhe ishte pikërisht mungesa e tij që së bashku me Rikardin, Robert Ndrenikën, regjisorin Leka Bungo, ing. Spiro Kondurin, gazetarin Enver Muça pimë një kafe e një gotë raki në kujtim të shkrimtarit, shokut e mikut tonë të paharruar Kiço Blushi. Pikërisht në këtë ditë si çdo herë Rikardi më dhuroi librin e fundit, romanin “Josifopedia” e kështu në bibliotekën time unë kam të vendosura me dedikasë librat e Rikard Ljarjes,

“Kohë qensh” tregime, “Në një humbëtirë këtej rrotull” përrallë,
“Tymi, kronikë bardhë e zi” dy tregime, “Josifopedia” roman, sot librave të Rikardit i shtohet në bibliotekat tona edhe libri “9 të shkurtra” tregime, prozë, të cilën Rikardi e paraqet për herë të parë në “La Maison de l’Albanie”, një privilegj për shtëpizën tonë të vogël në Paris. Duke lexuar librat e Rikardit të them të drejtën nuk u impresionova nga të qenit e tij si shkrimtar, pasi prej kohësh kemi parë artikuj e shkrime tepër origjinalë në shtyp, por edhe duke e ditur se Rikardi ka shkrojtur mjaft skenarë filmash për kinematografinë shqiptare.
Por kjo njohje e krijimtarisë letrare që unë kam pasur privilegjin prej njohjes së hershme nuk është për shumë të tjerë dhe kështu së bashku me Gjegji Themelin, Gjergji Lekën, Agron Haskun menduam të zhvillojmë një prezantim të librave të Rikard Ljarjes për miqtë dhe dashamirësit e “La Maison de l’ Albanie” këtu në Paris, Francë.

– Pse një mbrëmje letrare ne botën frankofone?
Në radhë të parë për njohjen e veprave letrare të autorëve bashkëkohorë si një detyrim moral ndaj letërsisë shqiptare. Për të njohur vlerat e veçanta dhe origjinalitetin e shkrimtarit Rikard Ljarja. Për stilin e tij dhe gjuhën e pasur të shqipes së veriut që përdor. Për pasurinë e ngjarjeve dhe personazheve që ndërthur dhe skalit me mjeshtëri. Për idetë dhe mendimin e veçantë që përcjell nëpërmjet tregimtarisë. Për të njohur edhe talentin e tij jo vetëm në kinematografinë shqiptare por edhe kontributin origjinal në letërsinë bashkëkohore. Për të shijuar një stil të veçantë të ndërthurjes së frazave letrare me përjetimin në imazhe pothuaj filmike. Por dëshiroj të theksoj se është edhe dëshira që veprat e mira të autorëve shqiptarë dhe letërsia e tyre të njihen edhe nga lexuesit francezë ashtu si tashmë vepra “Në një humbëtirë këtej rrotull” është përkthyer në gjuhën angleze.

– Sa ka ndryshuar të shkruarit e tij?
Nga muaji marsi që unë kam katër libra të Rikardit dhe tani që ne bëjmë një prezantim të thjeshtë të veprës së tij, unë jam munduar të njoh dhe të kuptoj vlerat e një artisti dhe një shkrimtari. Në të katër librat e tij ai me një stil tepër origjinal duke u shprehur thjesht dhe me fraza të shkurtra dhe të pasura nga një fjalor i kërkuar gjuhësorë të tërheq me forcën e mendimit e cila shprehet në një mënyrë sa të fuqishme por edhe të veçantë. Faqet e librave të Rikardit janë si skenarë imazhesh të filmave të pa realizuara por që të mbushin me dëshirën e të parit në celuloidin e filmave që do të realizohen.

– Çfarë gjen te veprat e Ljarjes?
Aty gjen peizazhe. Aty gjen histori ngjarjesh. Aty gjen një epokë. Aty gjen një histori. Aty gjen një përgjithësim. Aty gjen personazhe të skalitur. Aty gjen pjesë nga jeta të cilat simbolizojnë kohë të sistemeve të ndryshme. Dhe të gjitha këto si një metaforë të arritur ndaj së keqes në ndeshje të pakohshme dhe të përhershme ndaj të mirës, kulturës, arritjeve të saj që aq bukur shtjellohen sidomos në kronikën e qytetit të Shkodrës. “…duke 5 librat e shkrimtarit Rikard Ljarja vihet re pasuria e gjuhës së shkrojtur shqipe, në letërsi dhe në rastin e shkrimeve të Rikardit dallohet kultura gjuhësore e shkrimtarit. Ai shkruan në romanin ‘Josifipedia’ me gjuhën letrare të standardit, por në vepra të tjera për të pasuruar dhe realizuar personazhet e tij apo atmosferën e qytetit verior ai përdor me mjeshtëri gjuhën dialektore. Por veprat nuk cenojnë rregullat drejtshkrimorë të vendosura nga kongresi i drejtshkrimit të gjuhës shqipe sepse ai lejon të përdorësh të gjitha format e gjuhës kur ato i shërbejnë letërsisë dhe gjuhës së përdorur duke ngritur nivelin dhe vlerat artistike të veprave, duke skalitur personazhet e veprave sipas ideve që shtjellohen Rikardi tregohet mjeshtër i ndërthurjes së dialektit në gjuhën shqipe…”

– A synohet përkthimi në gjuhën frënge i veprës së shkruar të Ljarjes?
Patjetër që qëllimi ynë si “La Maison de l’Albanie” është një përpjekje për të arritur të përkthehen edhe në gjuhën frëngjisht, dhe për këtë së bashku me Gjergjat dhe Agron Haskun prof. i gjuhës frënge organizojmë këtë takim si një fillim të përpjekjes sonë. Patëm rastin dhe privilegjin të marrim librin “9 të shkurtra” të cilin Rikardi e paraqiti në panair në Tiranë. Besoj se çdo gjë do të ecë mirë e mbarë për Rikardin, por ndoshta edhe për “La maison de l’ Albanie”, e cila ka dëshirën e madhe që të botojë me një numër tregimesh, numrin e parë të revistës letrare në gjuhën franceze si një ripërtritje të revistës “Les letres Albanaise” të botuar vite më parë dhe të drejtuar prej shkrimtarit tonë të shquar Ismail Kadare. Duke përfunduar shpresoj që vepra letrare e Rikard Ljarjes të zërë një vend të nderuar në letërsinë tonë dhe veçanërisht lus shëndet e mbarësi edhe për artistin dhe shkrimtarin tonë të shquar, mikun e nderuar tashmë të “La Maison de l’Albanie”, Rikardin.

Një letër Rikard Ljarja: Ajo ditë në Va të Dejës dhe një falënderim

Nuk më shkonte mendja se do bëhej një ceremoni e tillë ku do të flitej për mua sikur të isha… Nuk gjej fjalë të të falënderoj. Vërtetë atë ditë në Va të Dêjës mbi atë grumbull rrënojash të një vlere të jashtëzakonshme historike, ku llaçi që kishte lidhë gurët kishte të përziemë lesh dhie dhe gjethe dushku për ta forcu e, sepse në atë kohë mungonte çimentoja, u takuam ballë për ballë. Ju të gjithë ia dinit vlerat asaj vepre që para pak minutash u hodh në erë. Pranë meje ishte ulur Saliu, kishte marr në dorë një copë suva ku kishte mbet një copë nga afresku. U largua disa hapa afër një pellgu me ujë dhe e lagu atë copë të afreskut. Ishte një mrekulli. Diçka foli po unë nuk e mora vesh sepse fjala iu ngatërrua nder mustakë. Po nga shprehja e fytyrës kuptova se ishte i mahnitur nga ngjyrat. Gjeti një qese dhe e mbështolli. Thomai, duke qenë skulptor vuri re një copë mermeri kristalor në formë paralelepipedi, e shikoj me lakmi dhe tha: Këtë do ta marr unë, mund të bëhet një portret shumë i bukur. Po duke e vërejt me vëmendje vuri re se në ballë të copës së mermerit ishte gdhendur një rozetë shumë re bukur dhe tha: Kush e di se ç’dorë skllavi e ka gdhendur. Ndërkohë t’i shkoje e vije, me siguri kërkoje diçka për të mbështjellë atë copë afresku që e ruajte me vite të tëra dhe në fund e dorëzove te Muzeu Kombëtar. Një gjest vërtetë prej qytetari të devotshëm. Kaluan ca vite dhe unë isha bërë me fëmijë. Ti erdhe disa herë në shtëpinë time dhe i vizatoje djalit tim me shkathtësi një gjel. Dhe vërtetë të gjeli shkove, aty ku jeton edhe sot. Edhe një herë të falënderoj ty për këtë qe bëre për mua. Falënderoj Gjergjin, që nuk ia kam shtërngu dorën asnjëherë, po e di fort mirë se kush është. Ka njerëz që e njohin dhe veç fjalë të mira flasin për té, një prej tyre është Pluton Vasi. Vërtetë e falënderoj, se mora vesh se ai është dashamirës dhe ka kontribuar realisht për këtë promovim. Gjithashtu falënderoj profesorin Agron Hasku që mori mundimin që të lexoj para auditorit pjesë nga libri i im. Dua të falënderoj gjithë pjesëmarrësit që morën mundimin të marrin pjesë. Ju faleminderit të gjithëve. Fort.

P.s
Dua të falënderoj edhe Bert Shalen për çfarë ka shkruar për mua.
Edhe këtë FORT. Gjithashtu dhe për kontributin që ka dhënë për të
na lidhë bashkë.

Me shumë konsideratë
Rikardi
16 nëntor 2019

Marrë me leje për publikim nga portali: Gazeta Shqiptare – www.gsh.al

5 Comments

 1. I am only writing to make you understand what a superb experience our princess undergone viewing yuor web blog. She picked up such a lot of things, with the inclusion of what it is like to possess an ideal teaching style to make the others without hassle thoroughly grasp specified tricky topics. You undoubtedly surpassed visitors’ expected results. Thanks for showing those valuable, trustworthy, revealing not to mention unique tips on your topic to Sandra.

 2. İnstagram takipçi satın alma sitesi ile takipçi arttırmak artık çok kolay! İnstagram takipçi satın al paketlerimiz ile takipçi sayınızı güvenle yükseltebilirsiniz. Güvenilir ve ucuz instagram takipçi satın al hizmetimiz ile tanışmak için sitemizi ziyaret edin. İnstagram takipçi satın al hizmetimizi denemek için güvenilir instagram takipçi satın alma sitemizi inceleyin. En güvenilir instagram takipçi satın alma paketleri sadece sitemizde.

 3. İnstagram organik takipçi satın al hizmetimiz ile hesabını yükselişe geçirmeye hazır ol! Güvenilir, ucuz ve organik instagram takipçi satın al hizmeti sunan sitemiz ile kaliteli takipçi satın alma paketlerinin tadını çıkar. İnstagram takipçi satın al hizmetimizi kullanmaya başlamak için 4 yıldır hizmet verdiğimiz instagram takipçi satın alma sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 4. İnstagram takipçi satın alarak takipçi sayınızı arttırmak sandığınızdan çok daha kolay. Websitemizi ziyaret edin ve takipçi satın almak için paketinizi seçin. Ödeme yöntemlerinden dilediğinizi seçerek, güvenilir instagram takipçi satın alın. Hadi sende gel ve takipçi satın alarak, takipçi sayını arttır.

 5. İnstagram takipçi almak artık çok basit! Kolay instagram takipçi satın almak isteyenlere özel sitemiz sizlerle. İnstagram takipçi satın almak için güvenilir ödeme yöntemi ve 7/24 canlı destek ile güvenilir takipçi satın alın. Paketlerimiz ucuz instagram takipçi satın al paketlerinden oluşmaktadır. İnstagram takipçi satın alın ve hesap profilinizin kitlesini arttırın.

 6. This design is spectacular! You definitely know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!)
  Excellent job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 7. İnstagram hesabınızı daha fazla kitleye ulaştırmak için sizde instagram takipçi satın alabilirsiniz. Türk ve gerçek aktif takipçileri profilinize hızla gönderin. Faturalı ve kurumsal alışveriş ile güvenilir takipçi satın alın. Hadi sende durma ve instagram takipçi satın almak için takipçi paketlerimizi incele.

 8. Tiktok takipçi satın al sitesi sizlerle! Tiktok takipçi sayısını yükseltmek isteyen kullanıcılar için en güvenilir tiktok takipçi satın al sitesi hizmet vermektedir. Tiktok profiline akış olmasını istiyorsan eğer yapman gereken tek şey tiktok takipçi satın al paketlerini incelemektir. En ucuz tiktok takipçi satın al paketlerini al ve hesabını fenomen hale getir.

 9. Tiktok’da yükselişin kolay yolu takipçi satın almak. Sizde hesabınızı daha hızlı bir şekilde yükseltmek için tiktok takipçi satın alabilirsiniz. Websitemizi ziyaret ederek, bizimle daima iletişime geçebilir ve tiktok takipçi satın alma işleminizde yardım alabilirsiniz.

 10. Tiktok takipçi almak artık çok basit! Kolay tiktok takipçi satın almak isteyenlere özel sitemiz sizlerle. Tiktok takipçi satın almak için güvenilir ödeme yöntemi ve 7/24 canlı destek ile güvenilir takipçi satın alın. Paketlerimiz ucuz tiktok takipçi satın al paketlerinden oluşmaktadır. Tiktok takipçi satın alın ve hesap profilinizin kitlesini arttırın.

 11. Tiktok geçmişi silinmiyor sorunu ile karşı karşıya kalan bireler, bu durumun sebebini merak etmektedir. Bu sorunun meydana gelmesi, pek çok farklı faktörde bağlı olarak gelişebilmektedir. . Aşağıdaki listeyi kontrol ederek Tiktok geçmiş silme sorununa neden olabilen durumlar ve çözümleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 13. İnstagram organik takipçi satın al hizmetimiz ile hesabını yükselişe geçirmeye hazır ol! Güvenilir, ucuz ve organik instagram takipçi satın al hizmeti sunan sitemiz ile kaliteli takipçi satın alma paketlerinin tadını çıkar. İnstagram takipçi satın al hizmetimizi kullanmaya başlamak için 4 yıldır hizmet verdiğimiz instagram takipçi satın alma sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 14. Türk takipçi ve güvenilir takipçi satın alarak takipçinizi yükseltebilirsiniz. Sizde sosyal medya uygulamalarında daha fazla beğeni, takipçi ve izlenme için takipçi satın alabilirsiniz. Hadi gelin ve tiktok takipçi satın alarak takipçi yükseltin.

 15. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 16. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl articles and blogs

 17. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 18. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 19. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life articles and blogs

 20. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl authors and blogs

 21. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 22. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these second life authors and blogs

 23. İnstagram takipçi satın al sitesi sizlerle! İnstagram takipçi sayısını yükseltmek isteyen kullanıcılar için en güvenilir instagram takipçi satın al sitesi hizmet vermektedir. İnstagram profiline akış olmasını istiyorsan eğer yapman gereken tek şey instagram takipçi satın al paketlerini incelemektir. En ucuz instagram takipçi satın al paketlerini al ve hesabını fenomen hale getir.

 24. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 25. İnstagram’da yükselişin kolay yolu takipçi satın almak. Sizde hesabınızı daha hızlı bir şekilde yükseltmek için instagram takipçi satın alabilirsiniz. Websitemizi ziyaret ederek, bizimle daima iletişime geçebilir ve instagram takipçi satın alma işleminizde yardım alabilirsiniz.

 26. Tiktok hesabınızı daha fazla kitleye ulaştırmak için sizde tiktok takipçi satın alabilirsiniz. Türk ve gerçek aktif takipçileri profilinize hızla gönderin. Faturalı ve kurumsal alışveriş ile güvenilir takipçi satın alın. Hadi sende durma ve tiktok takipçi satın almak için takipçi paketlerimizi incele.

 27. instagram takipçi satın al işlemi bu kadar kolay olmamıştı. En kolay ve en hızlı instagram takipçi satın al paketleri ile sende buluş. İnstagram takipçi satın alma paketlerini hemen kullan ve hesabını yükselt! İnstagram takipçi satın al için en güvenilir site için linke tıklayınız. İnstagram takipçi satın alma ucuz bir şekilde gerçekleşir ve sizi popüler hale getirir.

 28. İnstagram Takipçi satın al hizmeti ile takipçi sayını arttırmaya başla! Türkiye’nin en güvenilir instagram takipçi satın alma sitesi ile takipçi sayınızı arttırmak çok kolay. Güvenilir ve ucuz instagram takipçi satın alma paketleri sunan sitemiz ile güvenilir bir şekilde hesabını yükselişe geçir! İnstagram güvenilir takipçi satın almak için sitemizi ziyaret edin.

 29. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these second life authors and blogs

 30. Hi there it’s me, I am also visiting this
  website daily, this web page is genuinely good and the people are truly sharing fastidious thoughts.

 31. My partner and I stumbled over here coming from a different website and thought I might as well check things
  out. I like what I see so now i am following you. Look forward to
  looking at your web page repeatedly.

 32. Hey there outstanding website! Does running a blog like this require a large amount of
  work? I have very little knowledge of coding
  but I had been hoping to start my own blog soon. Anyhow, should you have any ideas or tips for new blog owners please share.
  I know this is off topic nevertheless I simply
  wanted to ask. Kudos!

 33. Thanks for your personal marvelous posting! I truly enjoyed reading
  it, you are a great author. I will make certain to bookmark your blog
  and definitely will come back later in life.

  I want to encourage you continue your great job, have
  a nice day!

 34. Heya i’m for the first time here. I found this board and I find
  It truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and
  aid others like you aided me.

 35. Write more, thats all I have to say. Literally, it
  seems as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about, why throw
  away your intelligence on just posting videos to your blog when you could be giving us something
  enlightening to read?

 36. An impressive share! I have just forwarded this onto a colleague who had been conducting a little
  homework on this. And he in fact ordered me lunch simply because I found it for him…
  lol. So let me reword this…. Thanks for the meal!!

  But yeah, thanx for spending the time to discuss this topic
  here on your web page.

 37. Hi all, here every person is sharing such knowledge, therefore it’s nice to read this blog,
  and I used to visit this website every day.

 38. Hello there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site?
  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues with hackers and I’m looking
  at alternatives for another platform. I would be great if you could point me in the
  direction of a good platform. https://www.ballvery.com/board/2645

 39. Hi there fantastic website! Does running a blog like this require a great deal of work?
  I’ve very little knowledge of programming but I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyways, if you have any suggestions or techniques for new blog
  owners please share. I know this is off topic but I just needed to
  ask. Kudos!

 40. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why throw away your intelligence on just posting videos to your blog
  when you could be giving us something enlightening to read?

 41. Everything said made a lot of sense. But, what about this?
  suppose you composed a catchier post title? I ain’t saying your content is not good., but suppose you added a post title to maybe
  get a person’s attention? I mean RIKARD LJARJA, Një kujtim nga Vau i Dejës në rrënojat e kishës,
  letërsia dhe piktura e artistit – EETIMESTV.COM
  is kinda plain. You should peek at Yahoo’s home page and see how
  they write news titles to grab people to click. You might add a related
  video or a related pic or two to get readers interested about everything’ve got to
  say. Just my opinion, it could bring your website a little livelier.

 42. Just want to say your article is as amazing. The clearness in your post is
  just cool and i could assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 43. We’re a group of volunteers and starting
  a new scheme in our community. Your site offered us with helpful
  information to work on. You have done an impressive job and our entire group might be grateful to you.

 44. Thank you a lot for sharing this with all people you really understand what you
  are talking about! Bookmarked. Kindly additionally seek advice from my web site =).

  We could have a hyperlink exchange agreement between us

 45. If you are going for most excellent contents like myself, simply pay a quick visit this web
  page every day because it provides feature contents, thanks

 46. This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to seeking more of your
  great post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 47. It’s the best time to make a few plans for the future and it is time to be happy.
  I’ve read this post and if I may I want to suggest
  you some interesting issues or tips. Perhaps you can write
  subsequent articles relating to this article. I wish to read more issues approximately it!

 48. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest
  twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you
  would have some experience with something like this. Please let me know if you run into
  anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to
  your new updates.

 49. Thanks for some other informative website.
  The place else may I get that kind of information written in such an ideal means?

  I have a mission that I’m just now working on, and I’ve been on the
  look out for such info.

 50. Attractive section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital
  to say that I acquire in fact loved account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing ffor your augment or even I fulfdillment you get entry to constantly quickly.

  web page

 51. Ꭺlexabet88 adalah sіtᥙs judi dadu online
  terpercaya yang resmi di Indonesia. Kecamatan lain pada New York yang teгsedia adalah
  Bronx, Queens, Bгooklyn, dan Staten Isle. Sekarang
  іni dadu online / yang lebih dikenal Ԁengan nama sicbo online,
  ada tersedia hinder di semua casino. DaԀu on the internet adalah game aѕal cina үg sudaһ ada sejak dahulu
  kala masa kerajaan dan dinasti. Information yang dibutᥙhkan seperti
  nama rekening nomor rekening, nomor telepon serta email untuk кеpеrluan jika lupa рasѕword untuk menjaga keamаnan inf᧐rmation Anda.
  Langkah kedua isilah sepenuhnya data yang Ԁiperlukan seperti information kami jelaskan sebelumnya.
  Bila sedang dengan kondisi mujur jadi langkah ini benar-bеnar pas sekali
  bila tingkatkan taruhan itu. Udɑh pasti kalian sangat untung karena
  promotiߋnal dari ѕetiap casino itu beгbeԁa-beda dаn bisa memilih promo yg
  paling pɑѕ di hati kalian. Di sini menara yang tengah dibangun akan diserang oleh seluruh macam musuh.
  Ꭲapi aԀa sisi negatifnyа, selama mߋnster Anda beгada di Manhattan maka tidak dapat mengisi nyawa (health ⲣoint) lalu semua
  monster үang Ьerada pada kecamatan laіn akan menyerang Kamu.

 52. Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating
  it but, I’d like to send you an e-mail. I’ve got some recommendations
  for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look
  forward to seeing it expand over time.

 53. My brother recommended I might like this blog. He was totally right.
  This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 54. Exceptional post however , I was wanting to know if you could write a
  litte more on this topic? I’d be very thankful if you could elaborate a little bit more.
  Thanks!

 55. I am curious to find out what blog platform you have been using?
  I’m experiencing some minor security problems with my
  latest blog and I would like to find something more risk-free.
  Do you have any solutions?

 56. Hi there! I simply would like to give you a big thumbs up for your great information you’ve got
  right here on this post. I’ll be returning to your site for more soon.

 57. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of
  any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping
  maybe you would have some experience with something
  like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your
  new updates.

 58. I blog quite often and I genuinely thank you for your content.

  This article has truly peaked my interest. I will book
  mark your site and keep checking for new information about once per week.
  I opted in for your RSS feed too.

 59. Thank you for sharing excellent informations. Your
  web-site is vewry cool. I’m impressed by
  tthe details that you’ve on this blog. It reveals how nicely you perceive this subject.
  Bookmarked this webgsite page, will come back for extra articles.
  You, my pal, ROCK! I foun just the info I lready searched all over the
  place and simply could not come across. What a perfect weeb site.

 60. Spot on with this write-up, I honestly think this site needs a great deal more attention. I’ll
  probably be returning to see more, thanks for
  the info!

 61. Do you mind if I quote a few of your posts as long
  as I provide credit and sources back to your blog?
  My blog is in the exact same area of interest as yours and my visitors would certainly benefit from a lot of the information you provide here.
  Please let me know if this okay with you. Cheers!

 62. Does your site have a contact page? I’m having a
  tough time locating it but, I’d like to send you an e-mail.
  I’ve got some suggestions for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.

 63. Everything is very open with a precise clarification of the issues.
  It was really informative. Your website is useful.
  Thanks for sharing!

 64. I blog frequently and Iseriously thank you for your content.
  Thiss article has truly peaked my interest. I will book mark your website
  and keep checking for new details about once a week.
  I opted in for your Feed too.

 65. Do you mind if I quote a few of your articles as long as
  I provide credit and sources back to your website?
  My website is in the very same niche as yours and
  my users would definitely benefit from a lot of the information you provide
  here. Please let me know if this ok with you. Thanks!

 66. This design is spectacular! You obviously know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog
  (well, almost…HaHa!) Fantastic job. I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 67. My partner and I stumbled over here coming from a different web page and thought I might check things out.
  I like what I see so now i’m following you. Look forward to looking over your
  web page repeatedly.

 68. I’ve been exploring for a little for any high quality articles or weblog
  posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this site.

  Reading this info So i’m satisfied to convey that I have a very just right uncanny feeling I came upon exactly what I
  needed. I such a lot no doubt will make certain to don?t disregard
  this web site and give it a glance regularly.

 69. Do you mind iff I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back tto
  your site? My blog site is in the very same niuche as yours and my visitors would definitely
  benefit from soime of the information you provide here.
  Please let me know if this ok with you. Regards!

 70. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My site has a lot of exclusive content I’ve either written myself
  or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any
  ways to help protect against content from being stolen? I’d certainly appreciate it.

 71. you’re in reality a excellent webmaster. The site loading speed is incredible.
  It kind of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterwork.
  you have performed a wonderful job in this subject!

 72. I think this is among the most vital information for me. And i am glad reading your article.
  But want to remark on some general things, The website
  style is great, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 73. Hi, Neat post. There’s an issue with your website in web explorer, could check this?
  IE nonetheless is the marketplace chief and a large component of other people will
  miss your magnificent writing because of this problem.

 74. Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and
  in accession capital to assert that I get in fact enjoyed account your
  blog posts. Anyway I will be subscribing to your feeds and
  even I achievement you access consistently quickly.

 75. Hi superb blog! Does running a blog similar to this take a great deal of work?

  I have absolutely no expertise in computer programming however I was hoping to start my own blog in the near future.
  Anyhow, should you have any suggestions or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off subject however I just needed to ask.
  Thank you!

 76. you’re truly a good webmaster. The web site loading speed
  is incredible. It seems that you’re doing any unique trick.
  Moreover, The contents are masterwork. you’ve done
  a wonderful task on this matter!

 77. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.

  I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I’ll definitely return.

 78. hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new
  from right here. I did however expertise several technical points using this web site, as I experienced to reload
  the site many times previous to I could get
  it to load properly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.

  Anyway I am adding this RSS to my email and could look
  out for a lot more of your respective exciting content.

  Make sure you update this again soon.

 79. After looking into a number of the articles on your web
  site, I truly appreciate your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark site list
  and will be checking back in the near future. Please visit my website
  too and let me know what you think.

 80. Hello, Neat post. There’s an issue along with your web site in web
  explorer, would check this? IE still is the marketplace chief and a big section of folks will pass over your great writing due to this
  problem.

 81. Can I simply just say what a comfort to find a person that really understands what they’re
  talking about on the net. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important.
  A lot more people should look at this and understand this
  side of the story. I can’t believe you are not more popular since you surely possess the gift.

 82. Wow, wonderful blog structure! How lengthy have you been blogging for?
  you make blogging look easy. The entire look of your website is magnificent, let alone the content material!

 83. Hi! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
  I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m
  not seeing very good success. If you know of any please share.
  Many thanks!

 84. Good day! This post couldn’t be written any
  better! Reading this post reminds me of my previous room
  mate! He always kept talking about this. I will forward this write-up to him.
  Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

 85. Link exchange is nothing else but it is simply placing the other person’s webpage link on your page at proper
  place and other person will also do similar for
  you.

 86. Great blog! Do you have any hints for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost on everything.

  Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many options out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any ideas? Thanks a lot!

 87. I’m now not certain where you’re getting your information, but good topic.
  I must spend a while learning more or figuring out more.
  Thank you for wonderful info I used to be searching for this information for my mission.

 88. Generally I do not read post on blogs, however I would like
  to say that this write-up very forced me to check out and do it!
  Your writing style has been amazed me. Thank you, quite great post.

 89. I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you?

  Plz reply as I’m looking to design my own blog and would like to find out where u got this from.

  thanks

 90. you’re really a excellent webmaster. The site loading
  velocity is amazing. It sort of feels that you’re doing any distinctive trick.
  Furthermore, The contents are masterpiece.

  you have performed a fantastic activity in this matter!

 91. Hi there excellent website! Does running a blog similar
  to this require a large amount of work? I’ve very little knowledge of programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any
  recommendations or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off subject nevertheless I simply wanted to ask.
  Cheers!

 92. you’re actually a good webmaster. The website loading speed
  is amazing. It sort of feels that you’re doing anny distinctive trick.

  Also, The contents are masterwork. you’ve done
  a great process on this matter!

  Here is my web page; how many views to make money on youtube
  (Alphonse)

 93. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
  Extremely useful information specifically
  the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking
  this certain info for a long time. Thank you and best of luck.

 94. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically
  tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for
  a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like
  this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to
  your new updates.

 95. Thee root of your writin while appearing reasonable originally, did not really
  worek properly with me after some time.Sojeplace within the paragrsphs you actually managed to make
  mme a believer but just for a very short while. I nevertheless have got a problem with your jumps iin assukptions and you would
  do nicely to help fill in all tthose gaps. If you can accomplish that, I will certainly be
  impressed.

 96. Hi there! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out
  and say I truly enjoy reading your blog posts. Can you suggest
  any other blogs/websites/forums that cover the same subjects?
  Appreciate it!

 97. I have been surfing on-line more than three hours as of late, but I by no means found
  any fascinating article like yours. It is pretty worth sufficient for me.
  Personally, if all website owners and bloggers made excellent content as you did, the internet will be a lot more helpful than ever before.

 98. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much,
  However I am encountering difficulties with your RSS. I
  don’t know why I am unable to join it. Is there anyone else getting the same RSS problems?

  Anybody who knows the answer will you kindly respond?
  Thanx!!

 99. I’m really loving the theme/design of your site.
  Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A number of my blog readers have complained about my blog not operating correctly in Explorer but
  looks great in Safari. Do you have any recommendations to help
  fix this problem?

 100. Hi there! I realize this is sort of off-topic but I had to ask.
  Does operating a well-established website such as yours take
  a lot of work? I’m brand new to writing a blog however I do write in my diary everyday.
  I’d like to start a blog so I can share my personal experience and feelings online.

  Please let me know if you have any recommendations or tips
  for new aspiring blog owners. Thankyou!

 101. It is perfect time to make some plans for the future and
  it’s time to be happy. I have read this post and if I could I want to
  suggest you some interesting things or tips.

  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

 102. My coder is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress
  on a number of websites for about a year and am anxious about switching to another platform.
  I have heard great things about blogengine.net.

  Is there a way I can transfer all my wordpress content into it?
  Any kind of help would be greatly appreciated!

 103. Good day I am so excited I found your website, I really found you by accident, while I was searching on Digg for something else,
  Anyhow I am here now and would just like to say kudos for a incredible post and a
  all round thrilling blog (I also love the theme/design),
  I don’t have time to go through it all at the minute but I
  have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please
  do keep up the awesome job.

 104. My spouse and I absolutely love your blog and find most
  of your post’s to be exactly I’m looking for.
  Would you offer guest writers to write content available for you?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on some of the
  subjects you write concerning here. Again, awesome blog!

 105. A lot oof thanks for each of your effort on this site.

  My mum really likes setting aside time for investigation and
  it’s simple to grasp why. A number of us notice all relating to the compelling manner you
  render precious ideas on your blog and as well welcome
  contribution from other ones about this matter so our favorite simple princess is undoubtedly starting to learn so much.
  Take pleasure in the rest of the new year. You are carrying out a pretty cool job.

 106. I’m truly enjoying the design and layout of your website.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant
  for me to come here and visit more often. Did you hire
  out a designer to create your theme? Exceptional work!

 107. I’m curious to find out what blog platform you happen to be utilizing?

  I’m experiencing some minor security problems with my latest site and I would like to find something more risk-free.
  Do you have any recommendations?

 108. Tinggal mencari dan bingung dalam memlih kedudukan judi online di tahun 2021?
  Tenang saja, anda berharta di website yang tepat untuk bermian judi online.

  Para developer game judi online Berbondong-bondong memuja game
  Slot Online yang jamak pada tahun 2021. Namun tidak
  semua permainan slot yang ada itu seru untuk dimainkan, banyak game slot abal-abal yang hanya ingin menguras isi dompet anda.
  Setiap game Slot Online yang ada di SLOTDANA
  memiliki keunikan serta alterasi distingtif dalam bermain.
  Memang game Slot Online yaitu permainan paling standar karena sangat menantang bagi para
  pemain dalam membereskan taruhan. Permainan tertatah
  mempunyai jutaan member aktif setiap harinya untuk mendatangkan putaran mesin slot.

  Apakah sudah benar anda menetapkan website SLOTDANA?
  Anda bisa membuktikannya lewat review-review yang ada di Google, Facebook Twitter dan Social sarana Yang lain Boleh dikatakan, SLOTDANA misalnya Web Judi Slot Online Deposit via DANA Terpercaya di tahun 2021 ini.
  Pertama di lihat dari jalan deposit via bank lokal besar dan juga pulsa yang online semasih
  24 jam boleh menjadi nilai ekstra dari Situs Judi Slot Online Deposit via DANA.
  Lalu yang Kedua adalah banyaknya permainan judi online yang ditawarkan oleh SLOTDANA dengan teknologi paling baru seperti seamless wallet dari
  nexusengine. Anak cucu permainan judi online ini menjadi nilai tambah bagi para
  pemain dalam menyuratkan daftar Letak Judi Slot Online Deposit via DANA terpercaya
  nomor 1 di tahun 2021.

 109. That is really interesting, You’re a very professional blogger.
  I have joined your rss feed and sit up for seeking extra of your wonderful
  post. Additionally, I have shared your site in my social networks

 110. Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make
  yopur point. You obviously know what youre talking about, whyy
  waste your intelligence on just posting videos too your weblog
  when you could be giving us something informative to read?

 111. hello!,I like your writing very much! share we communicate extra approximately your post on AOL?
  I need an expert in this space to solve my problem.
  May be that’s you! Taking a look ahead to look you.

 112. The Different Kinds of Tattoos
  Tattoos have actually been around for centuries, and they have been used by males and females of any ages.
  Throughout the centuries, tattooing has actually taken several forms.
  Tribal tattoos prevailed signs among very early societies.
  In old Rome, the well-off sported body art in gold and also silver, while various
  other people with much less money had tattoo markings that could be made from animal horns or unguis.

  Individuals have always had the desire to display their
  body components, and tattooing has become part of that inspiration. Tribal tattoos marked the skin both
  as a kind of marking and as a way of recognition. Wei tattoo details is usually described, and also this kind of
  tattoo was used by the early Chinese to identify themselves and by the Aztecs to make themselves extra fearsome in battle.
  These permanent, unattractive layouts have additionally acted
  as symbols, signals, status indicators, reminders of love and
  of faith.

  Tattoo musicians in China utilized this kind of body art
  to mark affiliation with groups that didn’t share their culture.
  Two tattoo symbols would certainly be collaborated to reveal a family history that may be much more easily failed to remember in the chock-full life of contemporary China.
  The abad tattoo has actually been around because old times, as well as it was probably first utilized by the Babylonians regarding 1500 B.C.

  This tattoo is like many other tribal tattoos, in that it generally incorporates some kind
  of intertwining lines as well as circles to represent equilibrium and order.
  Abad can also be viewed as an icon of infinity, since the circle
  has no beginning or end, which some individuals translate as the perpetual cycle of life.
  A tattoo artist may integrate an abad in a tribal style, or he might design a tattoo to look
  like an abad as well as simply line the skin with
  straight lines.

  Another tattoo prominent among those with allergic reactions or skin disorders is
  the tattoo of a fish, bird or dragon. Fish tattoos are a seasonal favorite for those
  who delight in appearing like water fish as well as they symbolize stamina, speed and also power.
  Bird tattoos are a typical selection among sailors due to the fact that birds are believed to be a promise.

  Dragon tattoos represent good luck, while a fish tattoo
  indicates you’re adventurous as well as ready to go where
  the fish are.

  Some people favor to have their tattooings covered
  while others want their tattoos seen on a daily basis.

  This is where henna tattoos been available in convenient.
  henna tattoos color the skin purple or green, so you’ll
  have a tattoo that resembles your all-natural skin color.
  Henna tattoos have been around for centuries, and also they’re used by various kinds
  of individuals from indigenous tribes to modern stars.
  Musicians who focus on henna tattooing will certainly produce a tattoo that appears like nothing you’ve seen before.

  To guarantee your tattoo will be drawn appropriately, it’s essential to
  find a tattoo musician that is knowledgeable in tattooing.
  If you go to a tattooist that hasn’t tattooed a lot, he might draw a
  tattoo that will not remain in one location for long. If you
  have delicate skin, you may wish to have your tattoo positioned by a tattoo gun. A
  tattoo weapon works like a tattoo needle, but the artist uses a slim layer of ink over a thick layer of
  skin.

 113. Wonderful blog! Do you have any recommendations for aspiring
  writers? I’m planning to start my own blog soon but I’m a little
  lost on everything. Would you advise starting with a free
  platform like WordPress or go for a paid option? There are so
  many options out there that I’m completely confused .. Any recommendations?

  Thanks!

 114. Hello there! Would you mind if I share your blog with my myspace group?

  There’s a lot of folks that I think would really enjoy your content.
  Please let me know. Thank you

 115. I know this if off topic but I’m looking into starting mmy own weblog and was wondering what all is needed to gget setup?
  I’m assuming haviing a blog ike yours would cost a ptetty
  penny? I’m not very internet savvy so I’m not
  100% positive. Any tips or advice would be greatly
  appreciated. Thank you

 116. Heya! I just wanted to ask if you ever have any issues with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no data backup.
  Do you have any methods to protect against
  hackers?

 117. Thank you for the good writeup. It in fact wass a amusement account it.
  Look advanced to more added agreeable from you!
  However, how can we communicate?

 118. Howdy would you mind stating which blog platform you’re
  using? I’m going to start my own blog soon but I’m having a hard
  time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your layout seems different
  then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S My apologies for getting off-topic but I had to ask!

 119. Please let me know if you’re looking for a article author for your site.
  You have some really good articles and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really like to
  write some articles for your blog in exchange for a
  link back to mine. Please send me an e-mail if interested.
  Many thanks!

 120. Greetings from California! I’m bored to death at work so I decided to
  browse your website on my iphone during lunch break.
  I really lie the information you present here and can’t wait to take a
  look when I get home. I’m amazed aat how fasdt yyour blog loaded
  on my phone .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow,
  excellent site!

 121. Hi! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your
  site mobile friendly? My website looks weird when browsing from my iphone4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to fix this issue.

  If you have any suggestions, please share. Many thanks!

 122. Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed.
  There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never
  wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I
  had to tell someone!

 123. Thanks for your marvelous posting! I genuinely
  enjoyed reading it, you might be a great author.I will ensure that I bookmark your blog
  and definitely will come back later on. I want to encourage yourself to continue your great job,
  have a nice evening!

 124. you’re really a good webmaster. The site loading velocity is
  incredible. It kind of feels that you are doing any distinctive trick.
  In addition, The contents are masterwork. you’ve
  done a excellent process on this topic!

 125. I do accept as true with all the ideas you’ve introduced for your
  post. They’re really convincing and can definitely work.
  Nonetheless, the posts are very quick for beginners.
  Could you please extend them a bit from subsequent time?
  Thanks for the post.

 126. Wow that was unusual. I just wrote an very long comment but after I clicked
  submit my comment didn’t show up. Grrrr… well I’m not writing all that over
  again. Anyways, just wanted to say great blog!

 127. My partnber and I stumbled over here by a different page and
  thought I might check things out. I like what I
  see so now i’m following you. Look forwsrd to exploring your web page yet again.

 128. Very good blog! Do you have any tips for aspiring writers?
  I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you advise starting with a free platform like
  Wordpress or go for a paid option? There are so many options
  out there that I’m completely overwhelmed .. Any ideas?
  Many thanks!

 129. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d most certainly donate to
  this outstanding blog! I guess for now i’ll settle for
  book-marking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to fresh updates and will talk about this blog with my Facebook group.
  Talk soon!

 130. Hello there! I simply want to offer you a huge thumbs up for
  the great info you’ve got here on this post. I am returning to your site for more
  soon.

 131. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve truly enjoyed
  browsing your blog posts. After all I’ll be subscribing to
  your feed and I hope you write again soon!

 132. You really make it appear really easy together with your presentation however I
  find this matter to be actually one thing that I think I would never understand.
  It seems too complex and very large for me.
  I am looking ahead in your subsequent post, I’ll attempt to get the dangle of it!

 133. Undeniably believe that which you said. Your favourite reason appeared
  to be at the internet the easiest factor to understand of.
  I say to you, I definitely get irked while people consider concerns that they just do not know about.

  You controlled to hit the nail upon the highest and defined
  out the entire thing without having side-effects , folks
  could take a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 134. Hello There. I found your blog the usage of msn. That is
  a really smartly written article. I’ll make sure to
  bookmark it and return to read extra of your useful
  information. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 135. Thanks forr your write-up. What I want to comment oon is that when searching for a good online electronics go shopping, look for a web page with complete information on critical indicators such aas the
  personal privacy statement, security details, payment methods, annd various terms and also policies.
  Usually take time to rewad the help inn adddition to FAQ segments to get a far better idea of the way the sholp operates, what they are
  able too do for you, and just how you can maximize the features.

 136. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appearedd to be on thhe web the simplest thing to be aware of.

  I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries thyat they plainly don’t know about.
  You managed to hit thhe naail upon the top and defined out the whole thing without having
  side effect , people could take a signal. Will probably be back to geet more.
  Thanks

 137. Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I’m
  going to return yet again since i have book marked it. Money and freedom is
  the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other people.

 138. Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger,
  and I was curious about your situation; we have developed some
  nice procedures and we are looking to swap techniques with others, why not shoot me an email if interested.

 139. Hi just wanted to give you a quick heads up and
  let you know a few of the pictures aren’t loading correctly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same outcome.

 140. Hey! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I
  ended up losing many months of hard work due to no data backup.

  Do you have any solutions to prevent hackers?

 141. An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who had
  been conducting a little homework on this. And he actually ordered me breakfast simply because I found it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk about this
  subject here on your web site.

 142. I think this is among the such a lot vital information for me.
  And i am satisfied studying your article. However should remark on few basic issues, The website taste is great, the articles is truly
  excellent : D. Good job, cheers

 143. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both equally educative
  and engaging, and let me tell you, you’ve hit the nail on the head.
  The issue is an issue that too few people are speaking intelligently about.
  I am very happy that I came across this in my search for something regarding this.

 144. Hello would you mind letting me know which hosting company
  you’re utilizing? I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers
  and I must say this blog loads a lot faster then most.

  Can you suggest a good web hosting provider at a honest price?

  Thanks, I appreciate it!

 145. I must thank you for the efforts you have put in penning this
  blog. I am hoping to view the same high-grade content by you in the future as well.
  In truth, your creative writing abilities has motivated me to get
  my own blog now 😉

 146. Pretty component of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to claim that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing in your feeds or even I success you get admission to consistently quickly.

 147. Aw, this was a very nice post. In idea I would like to put
  in writing like this additionally – taking time and
  prechise effort to make a very good article… however what ccan I say… I procrastinate alot and on no account appear to get
  one thing done.

 148. Thanks for some other informative site. The place else
  could I am getting that type of information written in such a perfect means?
  I have a undertaking that I’m just now running
  on, and I’ve been at the glance out for such information.

 149. My brother suggested I might like this blog. He was entirely right.
  This post truly made my day. You can not imagine simply how much time I
  had spent for this info! Thanks!

 150. magnificent submit, very informative. I’m wondering why the opposite specialists of this
  sector don’t understand this. You should proceed your writing.
  I’m sure, you’ve a great readers’ base already!

 151. Hmm is anyone else experiencing problems with the
  images on this blog loading? I’m trying to figure out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feed-back would be greatly appreciated.

 152. What i don’t understood is in fact how you’re now not really much more smartly-liked than you may be now.
  You’re so intelligent. You realize therefore significantly
  relating to this subject, produced me in my view consider it
  from so many varied angles. Its like men and women are not fascinated until it’s one thing to
  accomplish with Lady gaga! Your own stuffs nice. At all times
  maintain it up!

 153. Hello there! This blopg post could not be written any
  better! Looking through this post reminds me oof my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I will
  send this information to him. Pretty sure he’s going to have a great read.
  Thank you for sharing!

 154. I’ve been exploring for a bit for any high-quality articles or weblog posts in this kind of area .
  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site.
  Reading this information So i am happy to express that I have
  a very good uncanny feeling I found out exactly what I needed.
  I most definitely will make certain to do not fail to remember
  this web site and give it a look regularly.

 155. I have been surfing online greater than 3 hours today, but
  I by nno means discovered any interesting article like yours.
  It is pretty valuue sufficient for me. In my view, if all webmasters and bloggers made excelent
  content as yyou did, the internet can be much more helpful than ever before.

 156. We’re a group of volunteers and opening a new scheme in our
  community. Your web site provided us with valuable info to work on.
  You have done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

 157. Thanks for your article. I have continually noticed tha most people are desperate to lose weight
  when they wish to look slim and attractive.
  On the other hand, they do not usually realize that there
  are many benefits just forr losing weight in addition. Doctors insist that overweight people
  are afflicted with a variety of disorders that
  can bbe instantly attributed to their excess weight.
  The great thing iss that people who definitewly are overweight plus suffering from
  numerous diseases can reduce the severity
  of the illnesses simply by losing weight. It is easy to see a continuous but
  notable improvement with health whenever even a minor amount of weight loss iis realized.

 158. Hi! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I truly enjoy reading
  your posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums that go over
  the same topics? Thanks!

 159. My brother recommended I might like this website.
  He was totally right. This post truly made my day.
  You can not imagine simply how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 160. Good day! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard
  on. Any suggestions?

 161. Hey there aare usimg WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world bbut I’m tryinhg tto get started
  and create my own. Do you need any html coding knowlege to make your own blog?
  Any help wouyld be greatly appreciated!

 162. you’re in point of fact a excellent webmaster.
  The site loading pace is incredible. It kind of feels that you are doing any unique trick.
  In addition, The contents are masterpiece. you have performed a fantastic task
  on this subject!

 163. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted
  to say that I have truly enjoyed browsing your blog posts.

  After all I will be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 164. I do consider all of the ideas you’ve offered in your post.
  They are very convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are very brief for beginners.
  Could you please prolong them a little from next time?
  Thanks for the post.

 165. Thanks for your publication. One other thing is that often individual states have their particular laws thaat affectt house owners, which makes it extremely tough foor the our elected representatives tto come up with the latest set
  of guidelines concerning foreclosures on home owners. The problem
  is that every state provides own legislation which may have interaction inn
  an unwanted manner when it comes too foreclosure policies.

 166. This design is incredible! You definitely know how to keep a reader amused.

  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job.

  I really loved what you had to say, and more than that, how
  you presented it. Too cool!

 167. Please let me know if you’re looking for a article author for your site.
  You have some really good articles and I think I would be a good asset.
  If youu evrr wqnt to take some of the load off, I’d love to write some material
  for your blog iin exchange for a link back to mine.
  Please blast me an e-mail if interested. Thank you!

 168. Also a thing to mentionn is that an onmline business administration diploma is designed for students to be able to without problems proceed tto bachelors degree courses.
  The 90 credit certification meets the other bachelor
  collee degree requirements then when you earn your associate
  of arts in BA online, you wil get accews to the
  modern technologies inn such a field.Some reasons why students need to get their associate degree in business is because they can be interested iin this area and want to get the gedneral education necessary just
  before jumping in a bachelor efucation program. Thx for the tips you really provide in the blog.

 169. Hello there! This is my first visit tto your blog!
  We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche.
  Your blog provided us valuable information to work on. You have done a wonderful job!

 170. What’s up i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i
  read this piece of writing i thought i could also make comment due to this good article.

 171. Somebody necessarily assist to make significantly articles I would state.
  This is the first time I frequented your web page and to this point?
  I surprised with the analysis you made to make this particular post incredible.

  Excellent job!

 172. You are so awesome!I don’t believe I have read something like that before.

  So good to find another person with a few genuine thoughts on this subject
  matter. Really.. thannks for starting this up. This wehsite is
  one thng that is needed on the web, someone with a bit
  oof originality!

 173. Hi! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
  Is it hard to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure
  things out pretty fast. I’m thinking about setting up my own but
  I’m not sure where to start. Do you have
  any points or suggestions? Thank you

 174. This is a really good tip especially to those
  fresh to the blogosphere. Brief but very precise info…
  Thanks for sharing this one. A must read article!

 175. Great blogg here! Also your site loads up very fast!
  What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 176. Howdy superb website! Does running a blog like this take a great deal of work?
  I’ve very little knowledge of coding however I was hoping
  to start my own blog soon. Anyhow, should you have any suggestions or tips for new blog owners please share.
  I understand this is off topic nevertheless I just wanted to ask.

  Cheers!

 177. Excellent weblog riht here! Additionally your sie a lot
  up fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your affiliate link too your host?
  I desire my website loaded up as quickly aas yoours lol

 178. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative.
  I am going to watch out for brussels. I will appreciate if
  you continue this in future. Many people will be benefited from
  your writing. Cheers!

 179. Unquestionably believe that that you said. Your favourite justification appeared to be on the
  web the easiest thing to consider of. I say to you, I definitely get annoyed even as people consider
  concerns that they plainly do not realize about. You controlled to hit the nail
  upon the highest and also outlined out the entire thing without having side
  effect , people could take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

 180. Thank you sharing all these wonderful threads. In addition, the best travel
  along with medical insurance approach can often elimkinate those concerns that come with touring
  abroad. Some sort off medical emergency can shortly become
  extremely expensive and that’s absolute too quickly impose a financial burden on the family finances.
  Setting up iin lace the perfect travel insurance bundle
  prior to setting ooff is worth the time and effort. Thanks

 181. Hello there, I found your website by the use of Google even as
  searching for a related topic, your web site came up, it appears good.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, just was aware of your blog thru Google, and located
  that it is really informative. I’m going to be careful for brussels.
  I’ll be grateful if you happen to continue this in future.

  A lot of other people shall be benefited from your writing.
  Cheers!

 182. I just like the helpful info you provide on your articles.

  I’ll bookmark your blog and take a look at again right here regularly.
  I am slightly sure I will be informed many new stuff proper here!
  Best of luck for the following!

 183. Hi there, just became alert to your blog through Google,
  and found that it’s truly informative. I am gonna watch out for
  brussels. I’ll be grateful if you continue this in future.
  A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!

 184. In the grand design off things you’ll secure an A+
  with regard to effort. Exactgly where you confused me was first in your facts.
  You know, it is said, details mame or break tthe argument..
  And it could not be much moee correct at this point. Having said that, permit me inform
  you what exactly did giv good results. Your writing
  caan be highly powerful and thios iis most likely the reason why I am making
  the effort in order tto opine. I do not mqke it a regularr habit of doing that.

  Second, even thouh I can notyice a leaps
  in reasoning you come up with, I am definitely not confident
  of esactly how you seem to unite the ideas which inturn produce the actual
  final result. For the momentt I shall yield to your issue however trust in the near future you actually link your dots mufh better.

 185. It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I’ve learn this publish and if I could I want to recommend
  you few interesting issues or suggestions. Perhaps you could write
  subsequent articles referring to this article. I desire to
  learn more issues approximately it!

 186. Thanks for your tips. One tthing I have noticed is tthe fact banks as well as financial institutions
  know the spending behavior of consuimers while
  also understand that a lot of people max out there thedir cards around the
  trips. They prudentlyy take advajtage of this fact and start flooding a
  person’s inbox plus snail-mail box with hujndreds of 0
  APR credit card offers just after the holiday season closes.

  Knowing that in case you are like 98% inn the American community,
  you’llrush at the chance tto consolidate credit
  debt and transfer balances towards 0 interest rates credit cards.

 187. Hello! Do you know if they make any plugins to assist
  with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to
  rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results.
  If you know of any please share. Cheers!

 188. You are so cool! I don’t believe I’ve truly read something like that before.
  So great to discover somebody with a few unique thoughts on this issue.
  Really.. many thanks for starting this up.

  This website is something that is needed on the web, someone with a bit
  of originality!

 189. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a whuile but I never seem to get there!
  Cheers

 190. Thanks for your handy post. In recent times, I have come to understand that
  thhe symptoms of mwsothelioma cancer are caused by tthe build up associted
  flkuid relating too the lining in the lung and the
  chest cavity. The sickness may start within the chest
  area and pass on to other parts of thee body. Other symptoms of pleural mesothelioma cancer include weight loss, severe respiration trouble,
  nausea, difficulty taking in food, and bloating of the neck and face areas.
  It should be noted that some people haing
  the disease do not experience virtually any serious symptoms at all.

 191. Nice post. I learn something new and challenging on websites I stumbleupon on a daily basis.
  It’s always helpful to read through articles from other authors and
  use something from their web sites.

 192. Great beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your
  web site, how can i subscribe for a weblog site?
  The account aided me a applicable deal. I have been a little
  bit acquainted of this your broadcast offered vivid transparent concept

 193. hi!,I love your writing so a lot! share we communicate more about your post on AOL?
  I require a specialist in this space to unravel my
  problem. May be that is you! Having a look forward to peer you.

 194. With havin so much content andd articles ddo you ever
  run into any problerms of plawgorism oor copyright violation? My blog has a lot of unique content I’ve either authored myself or
  outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the internet without
  my agreement. Do you know any ways to help stpp content from being ripped off?
  I’d truly appreciate it.

 195. Very nice post and right to the point. I am not sure if this is truly the best plac to ask but do you people
  have any thoughts on where tto get some professional
  writers? Thanks inn advance 🙂