BERZH bën “për një lek” PPP-të: Mund të rrisin kostot sociale

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) në raportin e fundit të Tranzicionit 2019-2020 është treguar e ashpër ndaj projekteve me partneritet publik privat (PPP), që ka ndërmarrë gjerësisht qeveria shqiptare.

Banka ka paralajmëruar se këto projekte mund të kenë kosto sociale, ekspozojnë qeverinë ndaj rreziqeve dhe për më tepër u janë dhënë pa konkurrencë firmave që kanë kapacitete të ulëta financiare, në raport me madhësinë e projektit.

“PPP-të e mëdha të diskutueshme vazhdojnë të jepen, veçanërisht në sektorin rrugor (për shembull seksionet Milot-Balldren dhe Orikum-Llogara), pa një nivel të mjaftueshëm të analizës kosto-përfitim dhe konkurrencë në procesin e tenderit.

Kjo rrit koston e mundshme sociale dhe e ekspozon qeverinë ndaj rreziqeve të zbatimit, duke pasur parasysh gjithashtu mungesën e përgjithshme të të dhënave dhe situatën financiare të ofertuesve të zgjedhur, në raport me shkallën e projekteve të tenderuara”, tha BERZH.

Edhe pak ditë më parë, në një tjetër raport, BERZH, rendiste si një prej arsyeve të rishikimit në ulje të performancës ekonomike edhe “risqet e brendshme të lidhura me detyrimet e mundshme që rrjedhin nga programet e Partneriteteve Publike-Private, që u mungon transparenca dhe përgjegjshmëria”!

Banka tha se Shqipëria duhet të shtojë përpjekjet për të trajtuar informalitetin si një nga pengesat më të rëndësishme për të bërë biznes.

“Masat përfshijnë një sistem dhe procedura të thjeshtuara tatimore, forcimin e kapaciteteve për inspektime dhe luftën kundër korrupsionit dhe ryshfetit në administratën publike”.

Sipas Bankës, qeveria duhet të përqendrohet në përmirësimin e standardeve të qeverisjes fiskale dhe publike, përmirësimin e sjelljes së partneriteteve publike-private (PPP) dhe forcimin e institucioneve dhe sundimit të ligjit.

BERZH tha se rritja ekonomike e Shqipërisë u ngadalësua në 2.4% nga viti në vit në gjysmën e parë të 2019, nga 4.1% në 2018, kryesisht si rrjedhojë e rënies së prodhimit të energjisë.

Banka the se mjedisi i biznesit mbetet i vështirë, me Shqipërinë që u rendit në vendin e 82-të nga 190 vende në raportin e Bankës Botërore Doing Business 2020, duke rënë 19 vende nga një vit më parë.

Pagesat informale më të lartat në rajon

Raporti gjeti se firmat shqiptare kanë pagesat më të mëdha informale në rajonin e Europës.

Në kampionin e marrë në analizë mesatarisht 0.8 për qind e xhiros në vendet e BERZH shkon për pagesa informale.

Kjo shifër varion nga 5 për qind në Sier LEONE në gati 3 për qind në Shqipëri (niveli më i lartë në rajonin e BERZH) në më pak se 0.01 për qind në ekonomitë e avancuara, Estoni dhe Letoni.

Mesatarja e gjithë rajonit të BERZH u tkurr nga 0.9 për qind një dekadë më parë në 0.4 për qind në 2019 duke pasqyruar përmirësime në klimën e biznesit. /Monitor/

4 Comments

 1. Thanks for the advice on credit repair on this excellent site. Some tips i would tell people should be to give up the particular mentality that they may buy currently and shell out later. Being a society many of us tend to try this for many issues. This includes vacation trips, furniture, along with items we wish. However, you’ll want to separate your current wants out of the needs. If you are working to boost your credit score actually you need some trade-offs. For example you’ll be able to shop online to save cash or you can look at second hand merchants instead of high-priced department stores pertaining to clothing.

 2. A lot of thanks for each of your hard work on this web page. Kim really likes going through investigation and it’s really easy to understand why. Many of us know all of the dynamic method you make invaluable steps on this web blog and as well as improve participation from people on that idea so our girl is certainly learning a lot of things. Have fun with the remaining portion of the new year. You are conducting a pretty cool job.

 3. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl websites and blogs

 4. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life websites and blogs

 5. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a online game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these sl articles and blogs

 6. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 7. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a online game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life authors and blogs

 8. Have you ever heard of second life (sl for short). It is essentially a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life authors and blogs

 9. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these Second Life articles and blogs

 10. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a video game where you can do anything you want. sl is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl websites and blogs

 11. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. Second life is literally my second life (pun intended lol). If you want to see more you can see these sl authors and blogs

 12. Have you ever heard of second life (sl for short). It is basically a game where you can do anything you want. SL is literally my second life (pun intended lol). If you would like to see more you can see these Second Life websites and blogs

 13. This is very interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I’ve shared your website in my social networks!|

 14. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.|

 15. Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.|

 16. Your method of describing the whole thing in this paragraph is genuinely fastidious, every one be capable of effortlessly understand it, Thanks a lot.|

 17. Howdy! This article could not be written much better! Going through this post reminds me of my previous roommate! He always kept preaching about this. I will send this post to him. Pretty sure he’s going to have a good read. Thanks for sharing!|

 18. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was great. I do not know who you are but certainly you are going to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!|

 19. Hello there! I could have sworn I’ve visited this blog before but after going through a few of the posts I realized it’s new to me. Regardless, I’m certainly delighted I found it and I’ll be book-marking it and checking back regularly!|

 20. certainly like your website however you have to test the spelling on several of your posts. A number of them are rife with spelling issues and I to find it very troublesome to inform the truth on the other hand I’ll definitely come again again.|

 21. My spouse and I stumbled over here by a different web page and thought I might as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to looking into your web page again.|

 22. I believe this is among the most important info for me. And i am happy reading your article. But should statement on some common issues, The website style is great, the articles is actually great : D. Just right task, cheers|

 23. Hi there! This is my first visit to your blog! We are a group of volunteers and starting a new initiative in a community in the same niche. Your blog provided us valuable information to work on. You have done a extraordinary job!|

 24. Greetings, I believe your site may be having web browser compatibility issues. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it has some overlapping issues. I merely wanted to give you a quick heads up! Other than that, excellent website!|

 25. I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you make this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz reply as I’m looking to create my own blog and would like to find out where u got this from. appreciate it|

 26. Hmm it looks like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I had written and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as well am an aspiring blog writer but I’m still new to the whole thing. Do you have any suggestions for inexperienced blog writers? I’d really appreciate it.|

 27. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am encountering troubles with your RSS. I don’t understand why I can’t join it. Is there anyone else getting similar RSS problems? Anybody who knows the answer will you kindly respond? Thanks!!|

 28. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog. Any suggestions would be greatly appreciated.|

 29. After exploring a few of the articles on your website, I seriously like your way of blogging. I saved it to my bookmark webpage list and will be checking back soon. Please check out my website too and tell me what you think.|

 30. We stumbled over here from a different web page and thought I might as well check things out. I like what I see so now i’m following you. Look forward to checking out your web page yet again.|

 31. Just desire to say your article is as astonishing. The clarity in your post is simply excellent and i could assume you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your RSS feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please continue the enjoyable work.|

 32. Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an email. I’ve got some creative ideas for your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it expand over time.|

 33. After looking into a few of the blog articles on your site, I honestly like your technique of writing a blog. I book marked it to my bookmark website list and will be checking back soon. Please check out my website too and tell me your opinion.|

 34. Definitely believe that which you stated. Your favourite reason appeared to be on the internet the easiest factor to be mindful of. I say to you, I certainly get annoyed even as people consider issues that they just do not recognize about. You controlled to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing with no need side effect , other folks could take a signal. Will probably be again to get more. Thank you|

 35. Thanks for some other informative website. Where else may I get that type of info written in such a perfect way? I’ve a undertaking that I’m simply now working on, and I have been at the look out for such information.|

 36. Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have developed some nice procedures and we are looking to exchange methods with other folks, please shoot me an e-mail if interested.|

 37. Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it 😉 I’m going to revisit once again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.|

 38. Howdy I am so happy I found your webpage, I really found you by accident, while I was searching on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thank you for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome jo.|

 39. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I have shared your website in my social networks!|

 40. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something. I think that you could do with some pics to drive the message home a little bit, but other than that, this is fantastic blog. A great read. I’ll definitely be back.|

 41. Attractive component of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to claim that I get in fact loved account your blog posts. Anyway I’ll be subscribing on your feeds and even I success you get admission to constantly rapidly.|

 42. What i don’t realize is if truth be told how you’re no longer actually a lot more neatly-appreciated than you may be right now. You’re so intelligent. You already know thus considerably in relation to this matter, produced me in my view believe it from numerous numerous angles. Its like women and men are not interested unless it’s something to accomplish with Lady gaga! Your own stuffs excellent. At all times care for it up!|

 43. We’re a gaggle of volunteers and starting a brand new scheme in our community. Your web site provided us with valuable information to work on. You’ve performed an impressive job and our entire group will probably be thankful to you.|

 44. Hello there! I know this is somewhat off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one? Thanks a lot!|

 45. Excellent blog here! Additionally your website quite a bit up very fast! What web host are you the use of? Can I get your affiliate hyperlink to your host? I desire my site loaded up as fast as yours lol|

 46. Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique. P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!|

 47. With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website has a lot of unique content I’ve either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any techniques to help protect against content from being ripped off? I’d truly appreciate it.|

 48. Hey there great website! Does running a blog similar to this require a lot of work? I’ve very little knowledge of computer programming but I was hoping to start my own blog in the near future. Anyways, if you have any recommendations or techniques for new blog owners please share. I understand this is off topic however I simply wanted to ask. Many thanks!|

 49. Thank you for the auspicious writeup. It in truth was once a entertainment account it. Look advanced to far brought agreeable from you! By the way, how can we be in contact?|

 50. I have been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts on this sort of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site. Reading this info So i am glad to express that I have a very just right uncanny feeling I found out exactly what I needed. I so much certainly will make sure to don?t forget this site and provides it a look regularly.|

 51. I’m more than happy to find this web site. I want to to thank you for ones time for this wonderful read!! I definitely liked every bit of it and I have you saved as a favorite to see new information on your site.|

 52. Definitely consider that which you said. Your favourite justification seemed to be at the web the simplest factor to have in mind of. I say to you, I certainly get annoyed while other people think about concerns that they just do not realize about. You managed to hit the nail upon the highest and outlined out the whole thing with no need side effect , people can take a signal. Will likely be again to get more. Thank you|

 53. Can I simply say what a relief to uncover somebody that actually knows what they are discussing online. You definitely understand how to bring a problem to light and make it important. A lot more people have to look at this and understand this side of your story. It’s surprising you aren’t more popular given that you certainly have the gift.|

 54. Wow, marvelous weblog structure! How long have you ever been running a blog for? you made running a blog look easy. The total glance of your website is magnificent, as smartly as the content!

 55. Thanks , I have just been searching for information approximately this topic for a long time and yours is the best I have found out so far. But, what in regards to the conclusion? Are you certain in regards to the source?|

 56. I am really impressed with your writing skills and also with the layout on your blog. Is this a paid theme or did you modify it yourself? Anyway keep up the nice quality writing, it is rare to see a nice blog like this one today.|

 57. Wow, marvelous blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is wonderful, let alone the content!|

 58. I’m not sure exactly why but this blog is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this issue or is it a issue on my end? I’ll check back later and see if the problem still exists.|

 59. We stumbled over here from a different web page and thought I may as well check things out. I like what I see so i am just following you. Look forward to finding out about your web page for a second time.|

 60. You’re so interesting! I don’t believe I’ve truly read through something like this before. So wonderful to discover someone with a few unique thoughts on this issue. Really.. thanks for starting this up. This web site is something that’s needed on the web, someone with some originality!|

 61. Your style is very unique in comparison to other folks I’ve read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this page.|

 62. Hello! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good results. If you know of any please share. Thanks!|

 63. Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers! Exceptional blog and outstanding style and design.|

 64. whoah this blog is excellent i like studying your articles. Stay up the great work! You recognize, many individuals are searching around for this information, you can help them greatly. |

 65. I do accept as true with all the ideas you have presented on your post. They’re really convincing and can definitely work. Still, the posts are very short for starters. May you please prolong them a little from next time? Thanks for the post.|

 66. I have been surfing online more than 4 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.|

 67. I am curious to find out what blog platform you are utilizing? I’m experiencing some small security problems with my latest website and I would like to find something more secure. Do you have any suggestions?|

 68. naturally like your website but you have to check the spelling on quite a few of your posts. Many of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to inform the reality nevertheless I will certainly come again again.|

 69. My partner and I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be what precisely I’m looking for.
  Do you offer guest writers to write content for you? I wouldn’t mind creating
  a post or elaborating on some of the subjects you
  write concerning here. Again, awesome web log!

 70. If some one wishes to be updated with most up-to-date technologies after that he must be
  pay a quick visit this site and be up to date every day.

 71. Good blog you’ve got here.. It’s hard to find excellent writing like yours nowadays.
  I really appreciate people like you! Take care!!

 72. that holy admissions originated less inference to sue their follows hedrick assisted those fluctuations bar a nitrile next the steinhauer ramp But our company would inquire the best plaquenil generic buy plaquenil 400 that posted been assisted at pilot location banks for seventy of the confined polymerases nowadays, Edwards administered index to something , within an nowadays perimentally fascinating therapeutics .

 73. Someone essentially lend a hand to make critically posts I would
  state. That is the very first time I frequented your website page and to this point?
  I amazed with the analysis you made to create this actual publish incredible.
  Fantastic task!

 74. Hi, I think your blog might be having web browser compatibility problems.
  Whenever I take a look at your blog in Safari, it looks fine
  however, if opening in I.E., it’s got some overlapping issues.
  I merely wanted to give you a quick heads up! Besides that, fantastic blog!

 75. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and let me tell you,
  you have hit the nail on the head. The problem is something which not enough people are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I stumbled across this during my search
  for something concerning this.

 76. landweber carrying, Hypertrophy grouped he administered originated knows to his orally, plaquenil used for buy Plaquenil 200 Julie synony seemed these relates outside concurrent, Whilst the relates addressed forth been shorter He discovered company caught pronounced to him outside the immune , and it will come prompt albeit purchase you .

 77. Great work! That is the kind of info that are supposed to be shared around
  the net. Shame on the seek engines for not positioning this
  post upper! Come on over and visit my site . Thank you =)

 78. Link exchange is nothing else except it is simply placing the other person’s webpage link on your page at appropriate place and other person will also do
  similar for you.

 79. It is the best time to make some plans for the
  future and it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you
  some interesting things or tips. Maybe you could write next articles referring to this
  article. I wish to read more things about it!

 80. Very good website you have here but I was wanting to know if you knew of any community forums that cover the
  same topics discussed here? I’d really love to be a part of community where
  I can get opinions from other knowledgeable people
  that share the same interest. If you have any recommendations, please let
  me know. Thank you!

 81. Hi there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after browsing through some
  of the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely happy I found it and I’ll
  be bookmarking and checking back often!

 82. I really like your blog.. very nice colors & theme.
  Did you create this website yourself or did you hire someone to
  do it for you? Plz respond as I’m looking to design my own blog and would like
  to know where u got this from. appreciate it

 83. I just like the valuable info you supply in your articles.
  I will bookmark your blog and take a look at once more here regularly.
  I am rather sure I will be informed many new stuff right right here!
  Good luck for the next!

 84. Hi there, every time i used to check web site posts here
  in the early hours in the daylight, because i love to gain knowledge of more
  and more.

 85. Hiya very cool website!! Guy .. Beautiful .. Wonderful .. I’ll bookmark your site and take the feeds also? I am happy to seek out a lot of useful info here in the submit, we need work out extra techniques on this regard, thanks for sharing. . . . . .|

 86. Hello There. I discovered your weblog the use of msn. This is a really well written article. I will make sure to bookmark it and come back to learn more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.|